Raportime

A do ketë shtrëngim të masave? “Delta” prezent në Shqipëri, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton mbledhje urgjente

Komiteti Teknik i Ekspertëve do të mblidhet sot në orën 13:00. Kjo mbledhje vjen një ditë pas konfirmimit se varianti “Delta” i virusit Covid-19 po qarkullon në vendin tonë. Ende nuk ka ndonjë informacion nëse Komiteti Teknik i Ekspertëve do të shtrëngojë masat kufizese, apo do të lërë në fuqi masat aktuale dhe thjesht do apelojë për respektim të tyre ...

Read More »

Shqipëria në alarm nga varianti Delta, Tritan Kalo apel për qytetarët

Pas konfirmimit të pranisë së variantit Delta në Shqipëri, mjeku i njohur Tritan Kalo ka reaguar në rrjetet sociale duke u kërkuar qytetarëve të vaksinohen për të qenë të mbrojtur nga sëmundja. Kalo shprehet se indvidë të caktuar që nuk dëshirojnë të vaksinohen, së paku nuk duhet të bëhen pengesë për të tjerët. Postimi i plotë: Kohë kovidiane…. 26.07.2021…..NUKU është ...

Read More »

“Të legalizohet ryshfeti për mjekët”, Rama: Mbresëlënëse për nga kurajo dhe paturpësia

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ditën e sotme për protestën e zhvilluar nga mjekët në Spitalin e Traumës. Gjatë fjalës së tij Kryeministri Rama iu përgjigj deklaratës së një prej mjekëve, i cili propozoi që ‘bakshishi’ për mjekët të lihej në recepsionin e spitalit. “Sot shëndetësia është në pararojë të procesit të transformimit. Reforma në shëndetësi është në një kantier ...

Read More »

Burreli pa gjinekolog, gratë shtatzëna paralajmërojnë protestë

Gratë shtatzëna në Burrel do të organizojnë një protestë për mungesën e mjekut gjinekolog në këtë qytet. Ky njoftim është shpërndarë përmes deputetes znj. Dhurata Çupi, e cila ka postuar ankesën e një qytetareje në rrjete sociale. Mjeku gjinekolog është larguar prej disa javësh, pasi i ka mbaruar kontrata me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Ndërsa pritej që të rinovohej ...

Read More »

A e dini se ju si pacient keni të drejtën të kompesoheni kurdoherë që pësoni dëm fizik ose moral?

Të drejtat e pacientit Çdo pacient ka të drejtën për akses në shërbimet shëndetësore sipas nevojës vetjake shëndetësore. Shërbimet shëndetësore duhet të garantojnë akses të barabartë për këdo  Çdo pacient ka të drejtën e një shërbimi të duhur me qëllim parandalimin e sëmundjeve. Çdo pacient ka të drejtën për akses ndaj çdo lloj informacioni lidhur me gjendjen e tij shëndetësore, ...

Read More »

Nuk gjendet medikamenti për pacientët me dializë, pacienti bën thirrje për ta ndihmuar: Nuk e di çfarë do ndodhë me shëndetin tim

Pacientët me dializë janë të shqetësuar sepse nuk po marrin medikamentin “Sevelamer” i cili është shumë i domosdoshëm për ta dhe adresuan këtë problem te Fax News për të gjetur zgjidhje duke qenë se edhe pas ankesave nuk kanë marrë asnjë përgjigjie. Një nga pacientët e sëmurë me dializë Lazer Frroku tha se është një veprim i përsëritur mos gjetja ...

Read More »

Problemet e transparencës së procedurave të prokurimit publik në arsim dhe shëndetësi

Transparenca është një nga parimet bazë të ligjit për prokurimet publike në Shqipëri. Për rrjedhojë, ofrimi i informacionit për përdorimin e parave publike në shëndetësi dhe arsim duhet të jetë tashmë një praktikë e konsoliduar dhe treguese e funksionimit të ligjit në Shqipëri, dhe jo të arrijë në kushtet e betejave ligjore. Shoqata “Together for Life” dhe Qendra për Arsim ...

Read More »

“Varianti indian i COVID më i rrezikshëm”, zyrtari i kompanisë jep lajmin e mirë: Ja vaksina që ka efekt ndaj mutacionit të ri të virusit

Javët e fundit në Europë e Gjermani po përhapen infektimet me variantin e ri Delta të Coronës, me origjinë nga India. Kreu i sipërmarrjes gjermane BioNTech dha tani lajmin e mirë. “Aktualisht nuk kemi të dhëna, se është e nevojshme përshtatja e vaksinës sonë me variantet e virusit në qarkullim”, tha drejtuesi i bordit të BioNTech, Ugur Sahin në takimin ...

Read More »

Eurostat: Nga nëntori Shqipëria me rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë, 41% fatalitete më shumë në 54 javë pandemi

Pandemia është lehtësuar tashmë dhe pothuajse e gjithë Europa po merr frymë lirisht pas 14-15 muajsh shumë të vështirë. Vendet po rihapen gradualisht dhe lëvizjet kanë rifilluar me kujdes, duke u kërkuar udhëtarëve dokument PCR negativ, dëshmi që e kanë kaluar Covid-19, ose janë vaksinuar. Nëse do të ketë një valë tjetër nga shtatori, kjo është e vështirë të thuhet, ...

Read More »

Falsifikimi i testeve Covid/ 10 të arrestuar, mes tyre dy mjekë

Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar arrestimin e 10 personave, mes tyre dhe 2 mjekëve, njëri prej të cilëve punon në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Nën hetim janë mjekë, falsifikator, sekserë dhe agjencitë turistike. Aktiviteti u zbulua pasi një shtetas kishte bërë testin e falsifikuar dhe kërkoi të ndryshonte gjeneralitetet. Falsifikimi i testeve bëhej në këmbim të 35-40 euro.

Read More »