Raportime

Mbërrijnë 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, Manastiruliu thirrje qyetarëve: Aplikoni pasi do të ulet fasha e vaksinimit

Kanë mbërritur sot 25 mijë doza të vaksinës Sputnik, për të vijuar procesin e vaksinimit masiv në të gjithë vendin. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga Instituti i Shëndetit Publik, ku u krye administrimi i dozave të vaksinave Sputnik, deklaroi se deri tani janë mbi 936 mijë vaksina të mbërritura në vend. Me ardhjen e 25 mijë ...

Read More »

Mjeku shpjegon se pse vetëm disa persona ndjejnë efekte anësore nga vaksina

Efektet anësore të vaksinës, si dhimbje koke, këputje apo temperaturë janë shenja të reagimit të sistemit imunitar dhe ndeshen rëndom gjatë imunizimeve. “Një ditë pas vaksinimit nuk duhet të planifikoni aktivitete të rënda fizike”, thotë Dr. Peter Marks, shefi për vaksinat pranë Administratës amerikane për Ushqimin dhe Barnat, i cili thotë se edhe vetë ndjeu këputje pasi bëri dozën e parë. ...

Read More »

Gripi i shpendëve zyrtarisht në Shqipëri, tre vatrat

Gripi i shpendëve në Shqipëri. Ministria e Bujqësisë njoftoi mbrëmjen e sotme se në vendin tonë janë zbuluar tre vatra të gripit të shpendëve, respektivisht në Fushë- Krujë, Dajt dhe Bujan. Ministria thekson se shërbimi Veterinar kreu eliminimin e shpendëve të prekur dhe të dyshimtë, si dhe mori masat për parandalimin e përhapjes së mëtejshme të sëmundjes. “Ministria e Bujqësisë ...

Read More »

Rreth 5 mijë persona më shumë humbën jetën në shtëpi në 2020-n; Shtesa e vdekjeve në spitale 76% më e lartë sesa raportimet zyrtare të Covid-19

Pandemia Covid -19 e rriti në rekorde numrin e personave që humbën jetën në vitin 2020, por sipas të dhënave të INSTAT një pjesë e madhe e tyre ndodhen në ambientet e shtëpive dhe jo në spital. Në krahasim me mesataren 2016-2019 vdekjet në shtëpi u rritën me 28% më 2020, ndërsa vdekjet në spitale u rriten me 60 për ...

Read More »

Sot hap dyert Spitali Memorial i Fierit, mesazhi për qytetarët i skuadrës shqiptaro-turke

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një video nga Spitali Memorial i Fierit, i cili është ndërtuar me donacione të dhëna nga Turqia. Në videon e postuar nga Rama në facebook, pjesëtarë të skuadrës shqiptaro-turke janë shprehur të lumtur që janë pjesë e strukturës së këtij spitali, për t’iu shërbyer të gjithë banorëve të jugut të vendit. Rama ...

Read More »

Mbyllen pavijonet ‘Covid’ në rrethe/ Manastirliu: Komiteti i Ekspertëve do të vendosë për lehtësim të masave kufizuese

Përmirësimi I situatës epidemiologjike në vend ka bërë që Ministria e Shëndetësisë të vendosë mbylljen e pavijoneve covid në spitalet Rajonale. Lajmin e dha Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu teksa e shoqëruar nga kreu I Grupit Parlamentar në Partinë Socialiste Taulant Balla u kthye në spitalin e Elbasanit , nga ku falenderoi bluzat e bardha për kontributin e tyre të ...

Read More »

Në krye të spitalit të Fierit, ish-drejtoresha e Fondit të Sigurimit

E sot mësojmë se drejtoresha e spitalit të Fierit, do të jetë Rudina Degjoni, ish-drejtoreshë e Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Degjoni ishte emëruar në krye të FSDKSH-së në maj të vitit 2019 pas një eksperiencë menaxhuese dhe akademike disavjeçare. dhe u largua nga ky institucion në shtator të vitit 2020. Prezantimin e saj në krye të ...

Read More »

Drejtori i OBSH: 115 mijë punonjës të shëndetësisë në botë kanë humbur jetën në luftën kundër COVID-19

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se parashikojnë që të paktën 115 mijë punonjës të shëndetësisë në botë kanë humbur jetën në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19). Në qytetin Gjenevë të Zvicrës filloi nëpërmjet video-konferencës Asambleja e 73-të Botërore e Shëndetit (ABSH) e cila është organi vendimmarrës më i lartë i OBSH-së. ...

Read More »