Aktivitete

Arrestohen zyrtarët, merrnin para për testin COVID-19

Një numër qytetarësh duket se janë aq në ankth nga koronavirusi i ri sa i luten autoriteteve që të bëjnë testin për të identifikuar virusin e rrezikshëm ndërsa këto të fundit thonë se testi u rezervohet vetëm personave të dyshuar në bazë të vendimeve të specialistëve të Institutit të Shëndetit Publik. Por disa qytetarë duket se kanë qenë aq të ...

Read More »

Mbi 3 mijë të prekur me COVID-19 në Shqipëri, statistikat sipas qarqeve

Që pas konfirmimit të rasteve të para me COVID-19 në Shqipëri, në fillim të muajit mars, deri më sot (9 korrik 2020) janë prekur 3188 qytetarë nga koronavirusi. Në vendin tonë aktualisht janë 1273 persona aktivë me COVID19. Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve është si më poshtë: Tiranë                   509 Durrës                  215 Shkodër                               173 Vlorë                     ...

Read More »

Situatë serioze në spitalin infektiv/ Ja sa pacientë janë në terapi intensive dhe sa të intubuar

Situata në spitalin infektiv paraqitet serioze. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se është rritur numri i të shtruarve dhe rëndohet situata shëndetësore e pacientëve në terarapi intensive. Aktualisht janë të shtruar 84 pacientë në spital, 11 pacientë janë në terapi intensive në gjendje serioze dhe 6 prej tyre janë të intubuar, në gjendje të rënde. Ndërkohë gjatë 24 orëve ...

Read More »

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 82 raste të reja, rritet numri i pacientëve në terapi intensive

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rekomandon qytetarëve të tregojnë kujdes për respektimin e rregullave: Ruani distancëm, përdorni maskën në ambientet e mbyllura dhe mbani higjienën personale dhe kolektive   Mirela Cami Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët ...

Read More »

Thirrja e biologut: Shqipëria ka të moshuar dhe të sëmurë, mos luani me jetën e tyre

Biologu i njohur Et’hem Ruka,shkruan në ‘Facebook’ se situata nuk është aspak optimiste në vendin tonë, pasi një pjesë e qytetarëve shqiptarë ende thonë se pandemia nuk ekziston, dhe se koronavirusi është një gënjeshtër e madhe. Lidhur me këtë, biologu thekson i revoltuar se “Kushdo është i lirë të bëjë çfarë të dojë me jetën e vet, por deri në ...

Read More »

Spitali “Nënë Tereza” diskriminoi pacientët në shërbimin e hematologjisë

  Në një vendim të marrë me nr. 49, dt. 07.02.2018, Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi e ka akuzuar Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” se ka diskriminuar drejtëpëdrejtë shtetasen G. D., dhe të gjithë pacientët e Shërbimit të Hematologjisë për shkak të gjendjes shëndetësore. Vendimi i Komisionerit vjen pas një kërkese të bërë në muajin shkurt 2017 nga dy organizata ...

Read More »

Onkologët e QSUT-së në konferencë për kancerin e gjirit

Mjekët e Shërbimit të Onkologjisë janë mbledhur sot në një konferencë pranë ambienteve të Hotel Tirana Internacional. Në këtë konferencë, me në fokus kancerin e gjirit, u fol lidhur me trajtimet më të reja, duke u përqendruar kështu specifikisht te medikamentet. Pjesë e panelit ishte doktoreshë Silvana Çeliku, e cila moderoi aktivitetin, si dhe doktoreshë Dhurata Tarifa, Anila Kristo, Alketa ...

Read More »

Ekspertët e shëndetësisë: Planifikimi i buxhetit sipas nevojave reale, jo buxhet historik

Emanuel Smaka, Denisa Canameti “Gjithmonë kemi raportuar problematikat e sistemit shëndetësor, por gjithashtu kemi kërkuar një analizë më të thellë, të cilën po e paraqesim sot, për 8 shërbime të QSUT-së dhe 8 spitale rajonale. Ky është hapi i parë për t’i dhënë disa përgjigje sistemit shëndetësor”.  Kështu u shpreh Eglantina Bardhi në fjalën e saj përshëndetëse, gjatë aktivitetit që ...

Read More »

Toma: Farmacisti, shoqërues i domosdoshëm në rrugëtimin e shëndetshëm jetësor

“Realizimi nga ana jonë e figures së profesionistit të jep kënaqësi njerëzore, ndërsa vënia në shërbim e jetës së njeriut e të tëra kapaciteteve tona profesionale, të jep ndjesi që veç një profesionist i shëndetësisë mund ti perceptojë”.   Urdhri i Farmacistëve të Shqipërisë, ka organizuar më datë 25 Shtator 2017 aktivitetin “25 Shtatori, Dita Ndërkombëtare e Farmacistëve”. Në këtë aktivitet ...

Read More »

TFL sesion informues me gazetarët: Si të përdorim ligjin “Për të drejtën e informimit”

Shoqata “Together for Life” organizoi sot një aktivitet trajnues me gazetarët se si mund të përdorin ligjin “Për të drejtën e informimit” me qëllim mbrojtjen e të drejtave të pacientëve. Gazetarët u informuan nga ekspertja ligjore Ledia Marku se ku mund të drejtohen për të marrë informacione në lidhje me sektorin e shëndetësisë, autoritetet publike ndaj të cilave mund të ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu