Aktivitete

Sëmundja e zgjerimit të aortës, ja disa këshilla si mund ta mbani nën kontroll! Ushqimet që duhet të konsumoni dhe si ndikojnë ushtrimet fizike

Zgjerimi i Aortës është një sëmundje problematike, e cila prek pikën kryesore që furnizon zemrën me gjak. Një nga proçeset më të rëndësishme për një organizëm të shëndetëshëm. Nëse diagnostikoheni me zgjerim të aortës është shumë e rëndësishme të vizitoheni vazhdimisht tek mjeku. Megjithëse në rastet më të shumta aorta e zmadhuar kurohet vetëm me anë të operacioneve shumë të ...

Read More »

“Mjekja logopede”: Numri i fëmijëve autikë në rritje, përbëjnë rreth 1 për qind të klasave

fëmijëve autikë në rritje

Mjekja logopede Kledina Helshani foli në edicionin e lajmeve në MCN Tv mbi sfidat e mësimit të fëmijëve me spektër autik në shkolla. Helshani theksoi rëndësinë e një arsimi gjithëpërfshirës, pjesë e së cilëve të jenë edhe fëmijët autikë. Ajo vë në dukje se numri i fëmijëve autikë ka ardhur në rritje, dhe ata përbëjnë së paku 1 për qind ...

Read More »

“Ilaçe të skaduara, mungon edhe frigoriferi-morg”, zbardhet raporti i KLSH-së për spitalin e Traumës: Të shkarkohet drejtoresha Edlira Bode

Të shkarkohet drejtoresha Edlira Bode!

Pas një auditimi të imtësishëm në Spitalin Universitar të Traumës për vitet 2021-2022, Kontrolli i Lartë i Shtetit kërkon ndërprerjen menjëherë të marrëdhënieve të punës për drejtoren e këtij spitali Edlira Bode dhe dy zëvendës drejtorët e tjerë. Sipas KLSH në Spitalin e Traumës, apo siç njihet ndryshe spitali ushtarak, janë zbuluar shkelje të shumta. Në bllokun operator qendror nuk ...

Read More »

Gjimnazisti hedh spay djegës në korridorin e shkollës në Krujë, 3 nxënës përfundojnë në spital

spay djegës

Një nxënës i vitit të dytë në gjimnazin Skënderbeu Krujë, ka hedhur në korridorin e shkollës një sasi spray me spec djegës. Për pasojë disa nxënës të kësaj shkolle janë ndjerë keq. Sakaq, nxënësi që ka hedhur spray është shoqëruar nga policia, ndërsa shërbimi mjekësorë ndodhet në ambientet e shkollës. 3 prej nxënësve janë dërguar në spitalin e Krujës ku ...

Read More »

Si të forconi sistemin imunitar të fëmijës suaj

Forco sistemin imunitar të fëmijët

  Prindërit shpesh pyesin veten: Çfarë mund të bëjmë për t’i mbajtur fëmijët të shëndetshëm? A ka mënyra për të forcuar sistemin imunitar dhe për të shmangur COVID, ftohjet, gripin dhe sëmundje të tjera? Përgjigja është po – por nuk ka një shkop magjik. Mënyra më e mirë për të mbajtur sistemin imunitar të shëndetshëm është, të ndërmerren hapat e ...

Read More »

Raporti i KLSH/ Spitali i Traumës pa frigorifer morgu për trupat e pajetë! Barnat në magazinë mallrash, mes lagështirës

Spitali i Traumës pa frigorifer morgu për trupat e pajetë

Sipas raportit më të fundit të KLSH, në Spitalin e Traumës mungon frigorifer morgu, sikurse medikamentet qëndrojnë në magazine me lagështirë dhe kushtet të papërshtatshme. Gjithashtu, KLSH ka gjetur në farmacinë e spitalit, ilaçe pa vulën e kuqe, që ndalon shitjen e tyre. Në Spitalin e Traumës nuk ka frigorifer-morgu, për të bërë administrimin e trupave të pacientëve që ndërrojnë ...

Read More »

Qumështi i bletës, “ilaçi i mrekullive” për shumë sëmundje! Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja tregon dozat e duhura si dhe disa receta përdorimi

Qumësht blete

Qumështi i bletës bën mrekulli në shëndetin tonë! Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja tregon dozën si përdoret tek të rriturit dhe fëmijët dhe si ta dallojmë nëse është organik. Në rubrikën “Bima dhe Shëndeti” në emisionin e mëngjesit “Rreze Dielli” në Report Tv me specialistin e bimëve mjekësore Ylli Merja folëm për qumështin e bletës, “ilaçin e mrekullive” për shumë ...

Read More »

Sipas ekspertëve, këto janë disa nga sendet apo produktet që nuk duhen ruajtur nën lavamanin e kuzhinës

produktet që nuk duhen ruajtur nën lavamanin e kuzhinës

Nëse kuzhina juaj nuk ka kurrë hapësirë të mjaftueshme dhe sirtarët e bufesë janë të tejmbushur, hapësira nën lavaman duket si një vend kaq i mrekullueshëm për të ruajtur disa nga sendet tuaja! Por, ndërkohë ju duhet ta organizoni dhe ta shfrytëzoni atë hapësirë, ka disa gjëra që përfundimisht nuk duhet t’i ruani atje! Këtu janë disa nga artikujt tanë ...

Read More »

Shfaqi probleme shëndetësore në kopsht, 2-vjeçari ndërron jetë rrugës për spital

Shfaqi probleme shëndetësore në kopsht, 2-vjeçari ndërron jetë rrugës për spital

Një ngjarje e rëndë është regjistruar sot në Burrel, ku një fëmijë 2 vjeç ka ndërruar jetë rrugës për në spital. “Një fëmijë i mitur i moshës 2-vjeç, në ambientet e çerdhes nr 2, në Burrel ku ishte dërguar nga prindërit ka shfaqur probleme shëndetësore dhe menjëherë është dërguar nga dy edukatore në urgjencën e spitalit të Burrelit. Për pasojë ...

Read More »

Vërtetohet shkencërisht se e qeshura të zgjat jetën

E qeshura zgjat jetën

Thënia e vjetër se “e qeshura të zgjat jetën” është e vërtetë, sidomos kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës. Një studim i fundit ka treguar se e qeshura bën që indet brenda zemrës të zgjerohen – dhe rrit qarkullimin e oksigjenit nëpër trup. Pacientët me sëmundje të arterieve koronare të cilët ishin përfshirë në një kurs të terapisë së ...

Read More »