Aktivitete

I dënuar me 10 vite burg për trafik droge, ndërron jetë në QSUT 62-vjeçari

QSUT

  Mësohet se Islam Binjaku, i dënuar me 10 vite burg për drogë, ndodhej në reanimacion që prej datës 31 Gusht. Njoftimi:TIRANË-Një i dënuar ka ndërruar jetë në QSUT këtë të enjte nga arresti kardiorespirator. Mësohet se Islam Binjaku, i dënuar me 10 vite burg për drogë, ndodhej në reanimacion që prej datës 31 Gusht. I dënuari Islam Binjaku, i datëlindjes ...

Read More »

Studim i ri: Kjo është erëza antioksiduese më e fortë natyrale që ndihmon dhe në trajtimin e dispepsit

Shafran

Studimi, i botuar të hënën në revistën mjekësore BMJ, krahasoi se si më shumë se 150 njerëz me dispepsi, iu përgjigjën përdorimit të ilaçit omeprazol ose shafranit  të Indisë, që përmban përbërësin kurkumin, ose  kombinimit të të dyjave. Omeprazoli është një ilaç i zakonshëm që përdoret për të trajtuar disa probleme të zemrës dhe ezofagut duke reduktuar acidin në stomak, ...

Read More »

Çfarë është Taurina?

Taurina fitoi famën e saj si një aditiv në pijet energjetike si Red Bull. Substanca thuhet se rrit efektin e kafeinës, e cila gjithashtu përmbahet në pije, dhe ndihmon në përmirësimin e performancës. Taurina gjithashtu gjendet si një përbërës natyral në organizmin e njeriut. Ndër të tjera, taurina kontribuon në tretjen e yndyrës. Lexoni këtu se çfarë është saktësisht taurina, ...

Read More »

Virusi Nipah alarmon Indinë, konfirmohen dy vdekje

Virusi Nipah

Infeksioni i virusit Nipah është një “sëmundje zoonotike” e transmetuar nga kafshët si derrat dhe lakuriqët e natës te njerëzit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Në raste të rënda, infeksioni Nipah mund të rezultojë në encefalit fetal e cila është një gjendje serioze që mund të prekë edhe prek trurin. Shteti jugor indian, Kerala ka lëshuar alarm, pasi konfirmoi se dy persona ...

Read More »

Rekomanduar nga mjekët/ Lista me ushqimet më të shëndetshme për fëmijët

Të kesh fëmijë është një gjë e mrekullueshme dhe, me siguri, shpesh keni menduar rreth mënyrës se si dëshironi t’i rrisni. Mirëpo kjo mund të jetë diçka e vështirë, sidomos kur vjen fjala tek mënyra e të ushqyerit. Shpesh fëmijët preferojnë të konsumojnë ushqime që përmbajnë shumë yndyrna dhe kalori, të cilat nuk janë të shëndetshme. Sigurisht që ju nuk ...

Read More »

Këshilla kundër urthit

urth

Urthi zakonisht manifestohet si një ndjesi djegieje në fyt dhe një shije e thartë në gojë. Dhimbja djegëse në gjoks shkaktohet nga kthimi i acidit të stomakut (refluksi gastroezofageal) në ezofag. Shkaqet e urthit Urthi mund të ketë shkaqe të ndryshme. Këto përfshijnë, ndër të tjera, stresin dhe disa zakone të të ngrënit, të tilla si ngrënia shumë yndyrore ose ...

Read More »

Sipas studimit, njerëzit që qëndrojnë zgjuar vonë kanë rrezik më të madh të diabetit

Sipas studimit, njerëzit që qëndrojnë zgjuar vonë mund të kenë një rrezik më të madh të diabetit Fakte Studimi i ri zbuloi se njerëzit që preferojnë të shkojnë në shtrat në orët e vona – mund të jenë më të prirur ndaj disa rreziqeve shëndetësore. Kryesisht, faktorët negativë të stilit të jetesës, si mungesa e aktivitetit fizik dhe pirja e ...

Read More »

Trauma pa frigorifer morgu e me ilaçe të skaduara, KLSH i kërkon Ministrisë shkarkimin e drejtoreshës Edlira Bode dhe dy zëvendësve

spitali i traumes

KLSH i kërkon Ministrisë së Shëndetësisë të shkarkojë nga detyra Drejtoreshën e Spitalit të Traumës Edlira Boden dhe dy zëvendësit e saj, për një sërë shkeljes që janë gjetur në këtë institucion. KLSH ka zbuluar, nga ilaçe ta skaduara në farmacinë e spitalit, deri tek mungesë e frigoriferevë të morgut. Pasi KLSH ka zbuluar shumë shkelje, që nga mungesa e ...

Read More »

Studimi ‘tronditës’: Kirurget femra sulmohen seksualisht nga kolegët gjatë operacioneve

  Sipas një analize të madhe të stafit të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS), kirurget femra ngacmohen seksualisht, sulmohen dhe po ashtu në disa raste edhe përdhunohen nga kolegët e tyre në sallat e operacioneve. Sipas një analize të madhe të stafit të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS), kirurget femra ngacmohen seksualisht, sulmohen dhe po ashtu në disa raste edhe përdhunohen nga kolegët e ...

Read More »