Lajme

Gjigandi gjerman WÜRTH shpërndan maska falas në Tiranë për përdoruesit e transportit publik

  Kompania gjermane “Wurth Group”, me filial edhe në Shqipëri, ka shpërndarë maska falas së bashku me një fletë udhëzimi nga Organizata Botërore të Shëndetësisë, me qëllim ndërgjegjësimin e qytetarëve për përdorimin e maskave mbrojtëse në ambientet e mbyllura. “Ne sot kontribuojmë në kauzën botërore për luftë kundër pandemisë, duke shpërndarë një sasi simbolike maskash falas për shfrytëzuesit e transportit ...

Read More »

‘The Lancet’: Fertiliteti, vdekshmëria dhe migracioni mund të pëgjysmojnë popullsinë shqiptare në vitin 2100

Popullsia e Shqipërisë pritet të zbresë në 1.32 milionë banorë në vitin 2100, duke u tkurrur me 52% në krahasim me vitin 2017, sipas skenarit, që bazohet në objektivat e zhvillimit të qëndrueshëm. Të dhënat janë publikuar në një studim të revistës shkencore ndërkombëtare The Lancet, e cila ka hartuar skenarët e fertilitetit, vdekshmërisë, migracionit dhe popullsisë për 195 shtete ...

Read More »

Arrestohen zyrtarët, merrnin para për testin COVID-19

Një numër qytetarësh duket se janë aq në ankth nga koronavirusi i ri sa i luten autoriteteve që të bëjnë testin për të identifikuar virusin e rrezikshëm ndërsa këto të fundit thonë se testi u rezervohet vetëm personave të dyshuar në bazë të vendimeve të specialistëve të Institutit të Shëndetit Publik. Por disa qytetarë duket se kanë qenë aq të ...

Read More »

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 96 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

Dy pacientë të tjerë kanë humbur jetën në vendin tonë për shkak të Covid-19. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, viktimat janë një 64 vjeçare nga Shkodra dhe një 63 vjeçare nga Elbasani. Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me Covid-19, 96 persona. Njoftimi i MSH:  Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 2 ...

Read More »

Publikon foton e nënës brenda Infektivit: Nuk është në Itali!

Një shqiptar i Kosovës, Nesim Maxhuni, ka publikuar në profilin e tij foton e nënës, e shtruar në Klinikën Infektive atje me koronavirus. Nëna e tij shihet në gjendje jo të mirë shëndetësore, me maskë oksigjeni, ndërsa vetë shqiptari tregon se ajo prej tre javësh ndohet e shtruar në Infektiv. Maxhuni kritikon qytetarët që nuk zbatojnë masat dhe apelon për ...

Read More »

Kreu i Urgjencës, Brataj: Covid-19 ka ndryshuar sjellje, testi të nxjerr negativ edhe nëse je i infektuar

  Në një intervistë për Euronews, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar se, rritja e infektimeve vjen si shkak i heqjes së masave kufizuese dhe mosrespektimi nga ana e qytetarëve të rregullave bazë mbrojtëse. Brataj u shpreh se, ka ndryshuar dhe sjellja e virusit pasi tashmë nuk shkakton dëmtime, ndaj dhe në shumë raste pavarësisht kryerjes së tamponit ...

Read More »

3 raste pozitive në Fier, mes tyre 2 mjekë

Tre raste të reja janë konfirmuar pozitiv me COVID-19 në qytetin e Fierit. Burime për Report Tv bëjnë me dije se 2 nga tre rastet janë mjek. Më konkretisht mësohet se është infektuar me koronavirus një mjek anestezist i spitalit të Fierit. Ai ka qenë gjatë ditëve të fundit në qytetin e Vlorës, ku dhe mendohet të jetë infektuar. Në ...

Read More »

Sars-Cov2/Covid-19 është një realitet jetësor!

Aktualisht opinioni publik, sikurse në gjithë botën edhe në Shqipëri ndahet midis atyre që nuk besojnë në egzistencën e Covid-19, dhe atyre që e besojnë. Në krahun e atyre që bëjnë thirrje për të besuar se covid-19 egziston janë bluzat e bardha që punojnë drejtpërdrejt me pacientët e infektuar me covid, midis tyre edhe mjeku infektolog Tritan Kalo. Në një ...

Read More »

1462 raste aktive në vend, Tirana kryeson

Të dhënat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se kryeqyteti ka numrin më të lartë të të prekurve nga COVID – 19 në 24 orët e fundit. Rekordi i ri prej 117 rastesh pozitive rendit Shkodrën, Kavajën, Korçën pas Tiranës. Më tej janë Puka, Lezha, Durrësi, Kurbini. Më konkretisht, rastet aktive të konfirmuara në 24 h e fundit: Tiranë ...

Read More »

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 90 raste të reja, 2 humbje jete dhe 43 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton bizneset se duhet të respektojnë me rigorozitet protokollet për të ruajtur shëndetin e punonjësve dhe qytetarëve. Mbajtja e maskës e detyrueshme në ambientet e mbyllura Dr. Flutura Beqo Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu