Lajme

Rezultatet e reja të sondazhit tregojnë se sistemet shëndetësore po fillojnë të rikuperohen nga pandemia (OBSH)

Pas 3 vitesh të pandemisë Covid-19, sistemet shëndetësore në vende të ndryshme të botës kanë filluar të tregojnë shenjat e para madhore të rikuperimit të tyre, kjo sipas raportit të OBSH mbi “Raundi i katërt i anketës globale të pulsit mbi vazhdimësinë e shërbimeve shëndetësore thelbësore gjatë pandemisë COVID-19: Nëntor 2022-Janar 2023”. Deri në fillim të vitit 2023, vendet raportuan ...

Read More »

Shtrimet në spitale në 2022 u shtuan 8% pas pandemisë; Fluksi më i lartë në kardiologji dhe psikiatri

Për vitin 2022 numri i të shtruarve në spitale u shtua 8% në raport me 2021. Sipas të dhënave të raportit të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2022 në total numri i të shtruarve në spitale ishte 277,881 pacientë. Pas pandemisë së Covid-19 në 2022 ky është numri më i lartë i shtrimeve në spitale. ...

Read More »

Koncesioni i dializës do të ndryshojë përsëri pronar, Diaverum blihet nga fondi publik i Emirateve të Bashkuara Arabe

Pronësia e kompansë koncesionare të shërbimit të dializës, DiaVita do të ndryshojë sërish. Grupi Diaverum, që e bleu shoqërinë në vitin 2019, do të shitet i gjithi te M42, një kompani e shërbimeve mjekësore në pronësi të fondit publik të investimeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, Mubadala Investment Company. Marrëveshja u njoftua zyrtarisht nga të dy palët ditën e mërkurë. ...

Read More »

Hapen 7 shërbimet e para në Spitalin Qendror në QSUT, Manastirliu: Spital me standarte europiane, do të rritet cilësia e shërbimit

Spitali Qendror në QSUT është vendosur në funksion të pacientëve me shtatë shërbimet e para, të cilat tashmë janë funksionale, teksa vijon plani i transferimit të plotë të shërbimeve, që do të përmbyllen me vënien në funksion të urgjencës së re. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka vizituar nga afër pacientët e pare dhe stafet mjekësore të ...

Read More »

Këshilli i Ministrave miraton vendimin për indeksimin e çmimeve të barnave të rimbursueshme

“Ky vendim na krijon mundësinë për të zgjeruar më shumë mbulimin me barna nëpërmjet skemës së rimbursimit të barnave për qytetarët, të cilët vuajnë nga sëmundje kronike si dhe zgjerimin e diagnozave të mjekimit dhe rritjen e numrit të qytetarëve që përfitojnë nga skema e rimbursimit të barnave. Ky indeksim i çmimeve i siguron një benefit buxhetit të alokuar për ...

Read More »

Raporti i OBSH: Afërsisht 1 në 6 persona në mbarë botën përjetojnë infertilitet

Një numër i madh personash preken nga infertiliteti gjatë jetës së tyre, sipas një raporti të ri të publikuar nga OBSH. Rreth 17.5% e popullsisë së rritur – afërsisht 1 në 6 persona në mbarë botën – përjetojnë infertilitet, duke treguar nevojën urgjente për të rritur aksesin e kujdesit ndaj fertilitetit në një mënyrë të përballueshme dhe me cilësi të ...

Read More »

Përfundon faza e parë e investimit në Qendrën e Gjakut, Manastirliu: Më shumë cilësi dhe siguri për qytetarët

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka inspektuar investimin e ri, që është ndërhyrja e parë e plotë në këtë qendër kombëtare, pas më shumë se katër dekadash. “Faza e parë e punimeve dhe investimit në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut ka përfunduar, ne bëhemi gati për fillimin e fazës së dytë. Tashmë ne rrisim cilësinë dhe ...

Read More »

Rindërtohet me standardet më të mira qendra shëndetësore e Libohovës, Manastirliu: Programi i rehabilitimit do të vijojë edhe me 60 qendra të tjera

Rindërtohet me standardet më të mira qendra shëndetësore e Libohovës. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale së bashku me Ministren e Turizmit, Mirela Kumbaro, kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore që do t’i shërbejë sipas kushteve dhe standardevee bashkëkohore mbi 5500 banorëve të Libohovës. “Në të gjithë qarkun Gjirokastër nëpërmjet programit të përmirësimit të infrastrukturës së kujdesit parësor ne kemi ...

Read More »

Strategjia globale e OBSH për hepatitin, synon të reduktojë infeksionet e reja të hepatitit me 90% dhe vdekjet me 65% përgjatë periudhës 2016 – 2030

Hepatiti është një inflamacion i mëlçisë që shkaktohet nga një sërë virusesh infektive dhe agjentë joinfektivë që çojnë në një sërë problemesh shëndetësore, disa prej të cilave mund të jenë fatale. Ekzistojnë pesë lloje kryesore të virusit të hepatitit, të njohura si tipet A, B, C, D dhe E. Ndërsa të gjitha shkaktojnë sëmundje të mëlçisë, ato ndryshojnë në mënyra ...

Read More »

Në 4 vite dyfishohen shtrimet në spital nga sëmundjet e zemrës, por kapacitetet shëndetësore në vendnumëro

Sëmundjet kardiovaskulare kanë përparuar me shpejtësi në dekadën e fundit, teksa masa e njerëzve që vuan nga hipertensioni sinjalizon për rritje të kësaj diagnoze në vitet në vijim. Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) në një analizë për ecurinë e sëmundjeve të zemrës vitet e fundit njoftoi se rreth 87,785 persona aktualisht janë diagnostikuar me sëmundje zemre nga të cilët 36,675 ...

Read More »