Lajme

Protesta masive dhe ultimatume/ Studentët e mjekësisë kundër “marrjes peng të diplomave”

Me pankarta në duar dhe thirrje të  ndryshme, qindra studentë të mjekësisë që  prej fillimit të  vitit të  ri akademik u mblodhën në protestë pranë rektoratit të Universitetit të Mjekësisë dhe Ministrisë  së  Arsimit për të kundërshtuar një vendim të rektoratit që parashikon lidhjen e një kontrate që i detyron studentët që të punojnë në Shqipëri të paktën tre vite ...

Read More »

Studentët e Mjekësisë përplasen me policinë gjatë marshimit: Largohuni, protesta është e jona

Gjatë ndalesën përpara “Medresesë së Tiranës”, një grup protestuesish ka debatuar me policët të cilët, sipas tyre i kanë i prekur pa të drejtë, me arsyen që të lirojnë trafikun. TIRANË-Studentët e Universitetit të Mjekësisë gjatë marshimit të ditës së sotme janë shoqëruar nga një grup forcash policie i cili monitoron protestën e tyre. Gjatë ndalesën përpara “Medresesë së Tiranës”, ...

Read More »

Dita Boterore e Shendetit Mendor

???? Sot shënojmë Diten e Shëndetit Mendor! ???? Shëndeti mendor është thelbësor për mirëqenien tonë të përgjithshme. Kujdesi për shëndetin mendor është një investim në veten tonë që nuk ka çmim. ???? Le të ndjekim pasionet tona dhe të bëjmë ato gjëra që na bëjnë të lumtur. ???? Le të jemi të kujdesshëm për veten dhe të tjerët. ???? Ofroni ...

Read More »

Simptomat e para të një shtatzënie jashtë mitre, Edlira Bylykbashi: Ja shkaqet dhe faktorët e riskut

Shtatzënia ekstrauterine ndodh atëherë kur veza e fekonduar nuk implantohet në mitër por diku tjetër (vendoset dhe fillon të zhvillohet jashtë uterusit). Vendi ku më shpesh ndodh implantimi është në njërin prej tubave të Falopit, prandaj shpeshherë këto shtatzëni njihen ndryshe edhe si shtatzëni tubare. Zhvillimi i shtatzënisë jashtë mitre mund të dëmtojë tubat apo vendin ku zhvillohet dhe konsiderohet ...

Read More »

Çfarë pasojash ka zemërimi dhe emocionet negative tek zemra

Ata që zemëroen shpesh përjetojnë jo vetëm dhimbje mendore, por edhe fizike. Ne zbulojmë se si zemërimi mund të ndikojë në trupin tonë. Kur mendojmë për zemërimin, gjërat e para që na vijnë në mendje janë ndjenjat që përjetojmë: trishtim, depresion, bezdi, zemërim, faj, lehtësim, frikë dhe panik. Hidhërimi shpesh përshkruhet si një slitë emocionale. Ne përjetojmë kaq shumë ulje-ngritje, ...

Read More »

“Nëna s’ka ndjekur shtatzëninë pranë nesh”, Spitali “Mbretëresha Geraldinë” reagon pas vdekjes së foshnjës: Kishte anomali kardiake

Spitali “Mbretëresha Geraldinë” ka reaguar lidhur me vdekjen e foshnjës disa-ditëshe, me iniciale B.D para pak ditësh në Tiranë. Në njoftimin për mediat, ata shprehen se nëna e foshnjës nuk e ka ndjekur shtatzëninë pranë këtij materniteti dhe pas lindjes mjekët neonatologë kanë diagnostikuar foshnjën me një anomali kardiake. Po ashtu ata sqarojnë se diagnoza është konfirmuar nga mjekët kardiopediatër ...

Read More »

Protesta e studentëve të Mjekësisë, marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit – Kërkojnë përballje me Manastirliun dhe dorëheqjen e zv. ministres së Arsimit

    Siç kishin paralajmëruar studentët e Mjeksësisë kanë dalë sërish në protestë. Protesta e tyre nisi te godina e kuqe teksa kanë nisur marshimin drejt Ministrisë së Arsimit. Me pankarta në duar ata kërkojnë shfuqizimin e ligjit. Protesta dhe bojkoti i mësimit vjen pasi ata kundërshtojnë ligjin e ri, i cili i detyron të punojnë 5 vite në Shqipëri ...

Read More »

Pas protestës nis marshimi, studentët e mjekësisë kërkojnë dorëheqjen e zv. ministres së Arsimit dhe ballafaqim me Manastirliun

Studentët e Universitetit të Mjekësisë kanë nisur ditën e sotme protestën e paralajmëruar nga ta prej disa ditësh, ndërsa një prej tyre ka zbuluar hapat e radhës. Ai u shpreh se pas tubimit pranë ambienteve të Universitetit të Mjekësisë, studentët do të marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit. Mjekët e rinj do të kërkojnë dorëheqjen nga detyra të zëvendës-ministres së Arsimit, ...

Read More »

Humbi jetën pas trajtimit në klinikë, qytetarët marshojnë dhe ndezin qirinj për 3-vjeçarin: Bluzat e bardha të shpëtojnë jetë, jo të marrin!

  Dhjetëra qytetarë të Tiranës kanë nisur një marshim ditën e sotme në solidarizim me rastin e rëndë ku një 3-vjeçar humbi jetën pas trajtimit në një klinikë dentare në kryeqytet. Qytetarët kanë shoqëruar marshimin e tyre me pankarta ku shkruhen mesazhe të ndryshme, mes të cilave edhe: Bluzat e bardha duhet të shpëtojnë jetë, jo të marrin. Pas marshimit ...

Read More »

Tetori rozë, mjeku në Report Tv: Numri i shtrimeve në spital me kancer gjiri ka rritje të fortë, në 2022 kishte mbi 10 mijë! Ka ulje të vdekshmërisë së parakohshme

    Vetëm vitin e kaluar tha mjeku ka pasur mbi 10 mijë shtrime, por nënvizoi Ylli kjo nuk është një shprehje e shfaqjes së sëmundjes në popullatë, por e aksesit më të madh të grave të diagnostikuar me kancer gjiri. Tetori është muaji i ndërgjegjësimit për zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit, sëmundjes më të përhapur tumorale tek ...

Read More »