Lajme

Hashimoto: Vlerat mund të përmirësohen nëse nuk konsumoni qumësht

Në disa raste pacientët që kanë Hashimoto, një dietë pa produkte qumështi mund të përmirësojë ndjeshëm vlerat përkatëse dhe kështu të çojë në një përmirësim të sëmundjes. Nëse keni Hashimoto, vlerat tuaja mund të përmirësohen ndjeshëm nëse shmangni produktet e qumështit – të paktën nëse keni një intolerancë përkatëse. Hashimoto është një inflamacion kronik i gjëndrës tiroide që është një ...

Read More »

Lindjet në rënie, por shpenzimet për bonusin e bebeve në rritje! Cilat janë politikat më efikase për stimuluar lindshmërinë

Në shtator të këtij viti, Kuvendi i Shqipërisë miratoi një ligj sipas të cilit bebet që lindin jashtë vendit nuk përftojnë bonusin e vënë në dispozicion nga qeveria. Kjo nismë erdhi për shkak se më shumë se 45 për qind fondit vjetor në buxhetor ikte për fëmijët e lindur jashtë vendit, në një kohë që instrumenti u ndërmor për stimuluar ...

Read More »

Pa etiketa dhe dokumentacione, gjobiten katër biznese ushqimore me 650 mijë lekë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit me qëllim garantimin e mbarëvajtjes së festave të fundvitit në të gjithë vendin, ka gjobitur 4 subjekte dhe ka bllokuar produkte ushqimore. Trupat inspektuese të drejtorive Rajonale AKU Tiranë dhe Kukës gjatë kontrolleve zyrtare të kryera në katër subjekte me natyrë aktiviteti “market”, “supermarket”, “prodhim, përpunim produkte ushqimore” konstatuan problematika me dokumentacionin, mangësi në gjurmueshmëri, mangësi ...

Read More »

Produktet natyrale kundër lodhjes mendore dhe fizike

Lodhja, drobitja, këputja fizike, letargjia ose dhe çdo simptomë shoqëruese tregojnë se trupi ndihet i dobët dhe pa fuqi. Të paktën 1 në 5 shqiptarë ndihen të lodhur gjatë ditës. Lodhja mund të jetë fizike ose mendore. Lodhja nuk ka të bëjë me përgjumjen apo plogështinë, ndonëse këto të fundit konsiderohen si simptoma të një ndjesie lodhjeje. Ekspertët e AgroWeb.org ...

Read More »

Përdorimi i tepërt i kondicionerit, si ndikon në shëndetin tonë. Ja rreziqet që na kanosen

Përdorimi i tepërt ose keqpërdorimi i kondicionerit mund të jetë i dëmshëm për shëndetin tonë dhe shëndetin e fëmijëve tanë. Megjithatë, duke ndryshuar pak zakonet tona, ne mund të largojmë çdo rrezik. Infeksionet respiratore Infeksionet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes rriten me përdorimin e tepërt të ajrit të kondicionuar, sepse mbrojtja e trupit bie dhe ne bëhemi më të ...

Read More »

Mushkëritë, mekanizmi i parë i prekur nga smogu! Ushqimet që duhet të konsumoni për një imunitet të fortë

Rekomandohet t’i përfshini disa ushqime në dietën tuaj për të reduktuar efektet e dëmshme të ndotjes së ajrit në shëndetin tuaj. Sipas nutricionistit Dr.Rupali Datta, mushkëritë janë mekanizmi i parë i prekur nga smogu dhe vitamina më e fuqishme për të luftuar sëmundjet shëndetësore të mushkërive është vitamina C. Ushqimet si spinaqi, avokado, domatet dhe perimet me gjethe jeshile janë ...

Read More »

Studimi: Kjo dietë përmirëson depresionin pas vetëm tre javësh

Në një studim të kontrolluar, një dietë e caktuar ishte në gjendje të përmirësonte depresionin pas vetëm disa javësh. Prandaj, terapia ushqimore duhet të jetë gjithmonë pjesë e terapisë për depresionin. Ajo që është befasuese është se ndryshimet e nevojshme në dietë nuk ishin aq të gjera dhe mund të zbatohen lehtësisht nga kushdo. Në rastin e depresionit, një ndryshim ...

Read More »

Pilulat kontraceptive rrisin rrezikun e depresionit

Depresioni është një sëmundje e zakonshme mendore që kufizon rëndë cilësinë e jetës së të prekurve. Një studim i publikuar së fundmi zbuloi se marrja e pilulave mund të rrisë ndjeshëm rrezikun e sëmundjes. Depresioni i shkaktuar nga pilula? Pilula kontraceptive mund të ketë efekte të shumta anësore, si dhimbje koke, gjakderdhje, humbje të dëshirës seksuale, por edhe luhatje të ...

Read More »

Varianti i ri i Covid, OBSH e alarmuar: Rreziku është i ulët, por po përhapet me shpejtësi në disa vende

Një nënvariant i llojit Omicron të koronavirusit është klasifikuar si një “variant me interes”, nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, për shkak të “përhapjes së tij në rritje të shpejtë”. JN.1 është gjetur në shumë vende të botës, duke përfshirë Indinë, Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, raporton BBC. Rreziku për publikun është aktualisht i ulët dhe vaksinat aktuale vazhdojnë të ofrojnë ...

Read More »

Studimi: Aspirina rrit rrezikun e anemisë tek të moshuarit

Aspirina, ose shkurt ASS, është një nga ilaçet më të njohura për dhimbjen dhe ftohjen. Pacientët me sëmundje kardiovaskulare madje e marrin atë rregullisht dhe për të holluar gjakun e tyre. Në verën e vitit 2023, një studim tregoi se përbërësi aktiv i acidit acetilsalicilik që përmbahet në qetësuesit e dhimbjeve mund të rrisë rrezikun e anemisë, veçanërisht te pacientët ...

Read More »