Raportime

Autonomia spitalore, si funksionon? Kundrejt pagesës, pacientët zgjedhin vetë mjekët

Qeveria ka vënë në zbatim ligjin për autonominë spitalore, ligj që i hap rrugë privatizimit të spitaleve publike. Ligji u miratua pak muaj më parë në Parlament, ndërkohë që qeveria ka bërë gati aktet nënligjore për zbatimin e tij. Ishte ministrja Ogerta Manastirliu e cila paralajmëroi sot se spitalet publike do krijojnë autonomi më vete. I pari do të jetë ...

Read More »

OBSH bën thirrje për veprim të përshpejtuar për të reduktuar aneminë: Në vitin 2019, anemia preku 40% të fëmijëve nga 6 muaj deri në 5 vjeç, 37% e grave shtatzëna dhe 30% e grave 15-49 vjeç

Në vijim të publikimit të planit gjithëpërfshirës për reduktimin e anemisë, OBSH ju bën thirrje vendeve të përshpejtojnë veprimet e tyre për të reduktuar prevalencën e anemisë, sidomos tek gratë në moshë riprodhuese, deri në vitin 2025. Progresi i këtij procesi, sipas OBSH, ka qënë i ngadaltë dhe bota nuk është në rrugën e duhur për të arritur objektivin global. ...

Read More »

Rezultatet e reja të sondazhit tregojnë se sistemet shëndetësore po fillojnë të rikuperohen nga pandemia (OBSH)

Pas 3 vitesh të pandemisë Covid-19, sistemet shëndetësore në vende të ndryshme të botës kanë filluar të tregojnë shenjat e para madhore të rikuperimit të tyre, kjo sipas raportit të OBSH mbi “Raundi i katërt i anketës globale të pulsit mbi vazhdimësinë e shërbimeve shëndetësore thelbësore gjatë pandemisë COVID-19: Nëntor 2022-Janar 2023”. Deri në fillim të vitit 2023, vendet raportuan ...

Read More »

Shtrimet në spitale në 2022 u shtuan 8% pas pandemisë; Fluksi më i lartë në kardiologji dhe psikiatri

Për vitin 2022 numri i të shtruarve në spitale u shtua 8% në raport me 2021. Sipas të dhënave të raportit të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2022 në total numri i të shtruarve në spitale ishte 277,881 pacientë. Pas pandemisë së Covid-19 në 2022 ky është numri më i lartë i shtrimeve në spitale. ...

Read More »

Aborti dhe aksesi ndaj kujdesit cilësor gjithëpërfshirës

OBSH e përkufizon shëndetin si një gjendje të mirëqenies së plotë fizike, mendore dhe sociale, dhe jo thjesht mungesë sëmundjesh ose dobësie. Të bërit e shëndetit realitet për të gjithë dhe lëvizja drejt përmbushjes progresive të të drejtave të njeriut, kërkon që të gjithë individët të kenë akses në kujdes shëndetësor cilësor, duke përfshirë shërbime gjithëpërfshirëse të kujdesit për abortin ...

Read More »

Raporti i OBSH: Afërsisht 1 në 6 persona në mbarë botën përjetojnë infertilitet

Një numër i madh personash preken nga infertiliteti gjatë jetës së tyre, sipas një raporti të ri të publikuar nga OBSH. Rreth 17.5% e popullsisë së rritur – afërsisht 1 në 6 persona në mbarë botën – përjetojnë infertilitet, duke treguar nevojën urgjente për të rritur aksesin e kujdesit ndaj fertilitetit në një mënyrë të përballueshme dhe me cilësi të ...

Read More »

XBB.1.5 – nënvarianti i ri i COVID-19 po përhapet me shpejtësi

Pothuajse gjysma e rasteve aktuale të infektimeve me Covid në SHBA i takojnë nënvariantit XBB.1.5. Ky nënvariant po përhapet tani në mbarë botën, por nuk është më vdekjeprurës se varianti origjinal Omikron. Nënvarianti i ri i virusit korona XBB.1.5 –  është konstatuar jo vetëm në SHBA, ku përbën rreth 50% të infektimeve aktuale me Covid. Infektime me variantin XBB.1.5 raportohen ...

Read More »

Shenjat e lisë së majmunit dhe disa udhëzime për mjekët

Teksa OBSH ka paralajmëruar rritje të rasteve me linë e majmunëve, përfaqësuesit e institucioneve të shëndetit publik, kanë shpjeguar si transmetohet tek njerëzit, shenjat klinike të virusit dhe sa zgjasin simptomat. Informacione të përditësuara po publikohen në faqen e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve etj. Sëmundja fillon me: Ethe Dhimbje koke Dhimbje muskulare Dhimbje ...

Read More »

“Nivel i ri transformimi”, Manastirliu: Projektligj për autonominë spitalore

Këshilli i Ministrave ka kaluar një projektligj për autonominë spitalore. Sipas ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ky projektligj do të kalojë në Komision dhe synon që të jap një pavarësi të sistemit shëndetësor. Qëllimi i vetëm sipas Manastirliu është që të rrite cilësia e shërbimeve ndërsa shton se është një pikë kthese për shëndetësinë. Mes të tjerash Manastirliu u shpreh ...

Read More »

Miliona investime në 4 vitet e fundit! Ankesa për shërbimin në spitalin e Traumës, Pro Pacientit monitoron kushtet

Spitali i Traumës u vendos në qendër të diskutimit pas denoncimit të një qytetari holandez, Ton Daans, ish-këshilltar i ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj për sistemet e riedukimit, i cili i shkroi një letër të hapur kryeministrit Edi Rama. Ai tha se ishte rrëzuar në një nga trotuaret e Tiranës dhe ka pësuar fraktura, për të cilat ka marrë mjekim ...

Read More »