Raportime

Pas shumë përpjekjesh të shoqërisë civile dhe mjekëve, MSHMS zotohet sërish, Implanti koklear do të kryhet në shtet

Denisa Canameti Qeveria premton sot ( sikurse në 2017-n) se për fëmijët me probleme dëgjimi, Implanti koklear do të kryhet në institucionet shtetërore. Procedura do të rimbursohet 100% nga shteti. “Aparaturat janë siguruar. Kemi ekspertizën e duhur për ta realizuar si ndërhyrje,” u shpreh sot Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. Ndërkohë që janë realizuar 5 ndërhyrjet e ...

Read More »

Shërbim on line, barna me rimbursim për 6 muaj! Ja si po punojnë Qendrat Shëndetësore

Foto e marrë nga faqja zyrtare e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Denisa Canameti Pacientët kronikë janë kategoria më e rrezikuar nga COVID-19. Për këtë arsye, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe institucionet e varësisë kanë marrë një sërë masash me qëllim minimizimin e rrezikut për këtë kategori pacientësh. Gjatë periudhës së karantinës, komunikimi me mjekun e familjes ...

Read More »

DOKUMENT/Merr vendim për vijimësinë e check-up, pas 5 ditësh MSHMS e anullon sërish

Denisa Canameti Në muajin mars 2020, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale vendosi të pezullojë kontrollin mjekësor bazë, ose të njohur ndryshe si Check Up. Ky shërbim nuk ofrohet më për qytetarët për shkak të situatës së krijuar në vend me virusin Covid-19. Por, përmes një shkrese të firmosur me datë 25.09.2020 nga drejtoresha e re e Fondit të Sigurimit ...

Read More »

Vaksina për SARS-CoV-2: çfarë po presim?

Më shumë se 170 vaksina kandidate kundër SARS-CoV-2 janë në garë. Shtatë prej tyre janë në fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike. Proceset që normalisht zgjasin me vite po zhvillohen me shpejtësi rekord. Bëhet fjalë për jetën (dhe vdekjen), për para dhe pushtet. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i vaksinave është edhe një çështje politike. Donald Trumpi ...

Read More »

Arrestohen zyrtarët, merrnin para për testin COVID-19

Një numër qytetarësh duket se janë aq në ankth nga koronavirusi i ri sa i luten autoriteteve që të bëjnë testin për të identifikuar virusin e rrezikshëm ndërsa këto të fundit thonë se testi u rezervohet vetëm personave të dyshuar në bazë të vendimeve të specialistëve të Institutit të Shëndetit Publik. Por disa qytetarë duket se kanë qenë aq të ...

Read More »

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 96 raste të reja dhe 2 humbje jete në 24 orët e fundit

Dy pacientë të tjerë kanë humbur jetën në vendin tonë për shkak të Covid-19. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, viktimat janë një 64 vjeçare nga Shkodra dhe një 63 vjeçare nga Elbasani. Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar me Covid-19, 96 persona. Njoftimi i MSH:  Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen 2 ...

Read More »

Publikon foton e nënës brenda Infektivit: Nuk është në Itali!

Një shqiptar i Kosovës, Nesim Maxhuni, ka publikuar në profilin e tij foton e nënës, e shtruar në Klinikën Infektive atje me koronavirus. Nëna e tij shihet në gjendje jo të mirë shëndetësore, me maskë oksigjeni, ndërsa vetë shqiptari tregon se ajo prej tre javësh ndohet e shtruar në Infektiv. Maxhuni kritikon qytetarët që nuk zbatojnë masat dhe apelon për ...

Read More »

Kreu i Urgjencës, Brataj: Covid-19 ka ndryshuar sjellje, testi të nxjerr negativ edhe nëse je i infektuar

  Në një intervistë për Euronews, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka treguar se, rritja e infektimeve vjen si shkak i heqjes së masave kufizuese dhe mosrespektimi nga ana e qytetarëve të rregullave bazë mbrojtëse. Brataj u shpreh se, ka ndryshuar dhe sjellja e virusit pasi tashmë nuk shkakton dëmtime, ndaj dhe në shumë raste pavarësisht kryerjes së tamponit ...

Read More »

Sars-Cov2/Covid-19 është një realitet jetësor!

Aktualisht opinioni publik, sikurse në gjithë botën edhe në Shqipëri ndahet midis atyre që nuk besojnë në egzistencën e Covid-19, dhe atyre që e besojnë. Në krahun e atyre që bëjnë thirrje për të besuar se covid-19 egziston janë bluzat e bardha që punojnë drejtpërdrejt me pacientët e infektuar me covid, midis tyre edhe mjeku infektolog Tritan Kalo. Në një ...

Read More »

1462 raste aktive në vend, Tirana kryeson

Të dhënat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se kryeqyteti ka numrin më të lartë të të prekurve nga COVID – 19 në 24 orët e fundit. Rekordi i ri prej 117 rastesh pozitive rendit Shkodrën, Kavajën, Korçën pas Tiranës. Më tej janë Puka, Lezha, Durrësi, Kurbini. Më konkretisht, rastet aktive të konfirmuara në 24 h e fundit: Tiranë ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu