Raportime

Nuk gjendet medikamenti për pacientët me dializë, pacienti bën thirrje për ta ndihmuar: Nuk e di çfarë do ndodhë me shëndetin tim

Pacientët me dializë janë të shqetësuar sepse nuk po marrin medikamentin “Sevelamer” i cili është shumë i domosdoshëm për ta dhe adresuan këtë problem te Fax News për të gjetur zgjidhje duke qenë se edhe pas ankesave nuk kanë marrë asnjë përgjigjie. Një nga pacientët e sëmurë me dializë Lazer Frroku tha se është një veprim i përsëritur mos gjetja ...

Read More »

Problemet e transparencës së procedurave të prokurimit publik në arsim dhe shëndetësi

Transparenca është një nga parimet bazë të ligjit për prokurimet publike në Shqipëri. Për rrjedhojë, ofrimi i informacionit për përdorimin e parave publike në shëndetësi dhe arsim duhet të jetë tashmë një praktikë e konsoliduar dhe treguese e funksionimit të ligjit në Shqipëri, dhe jo të arrijë në kushtet e betejave ligjore. Shoqata “Together for Life” dhe Qendra për Arsim ...

Read More »

“Varianti indian i COVID më i rrezikshëm”, zyrtari i kompanisë jep lajmin e mirë: Ja vaksina që ka efekt ndaj mutacionit të ri të virusit

Javët e fundit në Europë e Gjermani po përhapen infektimet me variantin e ri Delta të Coronës, me origjinë nga India. Kreu i sipërmarrjes gjermane BioNTech dha tani lajmin e mirë. “Aktualisht nuk kemi të dhëna, se është e nevojshme përshtatja e vaksinës sonë me variantet e virusit në qarkullim”, tha drejtuesi i bordit të BioNTech, Ugur Sahin në takimin ...

Read More »

Rrëfimi i nënës: Kam shpenzuar miliona për trajtimin e fëmijës në QSUT, Ministria të reagojë

Desara Çela Pavioni i onkohematologjisë në Pediatrinë e QSUT-së mbetet përsëri ai pavioni fatkeq ku mungesa e medikamenteve të kushton shumë, me shuma monetare të larta por edhe në jetën e fëmijëve të shtruar aty. Shumat janë marramadëse të cilat harxhohen gjatë muajve të qëndrimit aty, por këto shuma nuk të ndahen as kur ke ikur nga ai pavion ku fatura ...

Read More »

Eurostat: Nga nëntori Shqipëria me rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë, 41% fatalitete më shumë në 54 javë pandemi

Pandemia është lehtësuar tashmë dhe pothuajse e gjithë Europa po merr frymë lirisht pas 14-15 muajsh shumë të vështirë. Vendet po rihapen gradualisht dhe lëvizjet kanë rifilluar me kujdes, duke u kërkuar udhëtarëve dokument PCR negativ, dëshmi që e kanë kaluar Covid-19, ose janë vaksinuar. Nëse do të ketë një valë tjetër nga shtatori, kjo është e vështirë të thuhet, ...

Read More »

Falsifikimi i testeve Covid/ 10 të arrestuar, mes tyre dy mjekë

Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar arrestimin e 10 personave, mes tyre dhe 2 mjekëve, njëri prej të cilëve punon në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Nën hetim janë mjekë, falsifikator, sekserë dhe agjencitë turistike. Aktiviteti u zbulua pasi një shtetas kishte bërë testin e falsifikuar dhe kërkoi të ndryshonte gjeneralitetet. Falsifikimi i testeve bëhej në këmbim të 35-40 euro.

Read More »

11,700 vaksina Pfizer donacion nga BE, Soreca: Krah Shqipërisë në luftën me COVID-19

Mbrëmjen e djeshme, në vendin tonë mbërritën 11.700 doza të vaksinës Pfizer, një donacion nga BE. Luigi Soreca përmes një postimi në rrjetin e tij social Twitter shprehet se BE do të jetë gjithmonë krah Shqipërisë në “luftën” me COVID-19 dhe do të dërgojë çdo javë doza të vaksinave. “Skuadra evropiane do të ndihmojë shqiptarët në “luftën” me COVID-19 duke ...

Read More »

Bilanci ditor: Vetëm dy raste të reja me Covid në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se kanë rezultuar vetëm 2 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Nga 2,618 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë: 1 rast në Tiranë dhe 1 në Berat. Ndërkohë nuk ka asnjë viktimë nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Aktualisht janë 143 raste aktive ...

Read More »

7 orë operacion për heqjen e tumorit, realizohet ndërhyrja e rrallë në QSUT

Një ndërhyrje e rrallë është realizuar ditën e dielë në spitalin Kirurgjikal në QSUT. Ndërhyrja është bërë tek një 54-vjeçare ne tumor primar renal.  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka falënderuar ekipin e kirurgjisë që arritën të realizonin me sukses këtë ndërhyrje pavarësisht shkallës shumë të lartë të vështirësisë. “Një ndërhyrje e rrallë është realizuar të dielën në QSUT. Pas një ...

Read More »