Raportime

Trajtimi i Covid-19: Importi i barnave u rrit me 87% për tre muaj

Për periudhën shkurt-prill 2021, importet e medikamenteve u rritën ndjeshëm me 87%, në krahasim me mesataren e të njëjtës periudhë 2018-2020 , duke përfshire dhe importet e vaksinave. Përjashtuar koston e vaksinave, rritja është 50%. Shtesa në vlerë e importeve, ishte 3.9 miliardë lekë (31.7 milionë Euro), nga të cilat 1.4 miliardë lekë (11.4 milionë Euro) ishin për vaksina të ...

Read More »

Ndani përvojën tuaj: Siguria e fëmijëve dhe e adoleshentëve në TikTok

Ne do të donim të dëgjonim nga prindërit dhe mësuesit që dëshirojnë të ndajnë përvojën e tyre me ne për të na ndihmuar në një investigim të ardhshëm mbi sigurinë e fëmijëve dhe adoleshentëve që përdorin TikTok. Shikoni poshtë për më shumë informacion se si të merrni pjesë. Gjërat kryesore që duam të dimë: Çfarë hapash ndërmarin prindërit për të ...

Read More »

Numri i lartë i pacienteve në Urgjencë, asnjë maskë mbrojtëse nga COVID-19

Xhoana Çallaku Paraditën e sotme ka pasur një dyndje të qytetarëve pranë, Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në kryeqytet te Urgjenca. Gazeta “Shëndeti”, bëri një monitorim nga afër të gjendjes së rënduar,  ku konstatoi pritje të gjata në rradhë nga qytetarët, por edhe mungesë të respektimit të masave anti-Covid, si distancimi social dhe mosmbajtja e maskës mbrojtëse. Kujtojmë se ditët e fundit ...

Read More »

Nis proçesi i vaksinimit brenda Universitetit Bujqësor të Tiranës. Zv. Rektori Kapaj: 70% e pedagogëve të vaksinuar

Desara Çela Universiteti Bujqësor i Tiranës, ka marrë iniciativën për të patur një qendër vaksinimi antiCovid brenda ambienteve të fakultetit për të bërë të mundur vaksinimin e studentëve të cilët do nisin vitin e ri akademik në këtë Universitet por edhe për ata të cilët janë në sezonin e vjeshtës. Kjo qendër vaksnimi në UBT do qëndrojë e hapur për rreth ...

Read More »

Procesi i vaksinimit në vend/ Flet mjekja: Më shumë kërkesa për t’u vaksinuar, kryesisht studentë

Xhoana Çallaku Në vijim të procesit të vaksinimit anti-Covid në vend, Gazeta Shëndeti bëri një monitorim të gjendjes së vijueshmëris së vaksinimit pranë Qendrës Shëndetësore në Sheshin Skënderbeu. Një ndër koordinatoret e stafit mjekësor u shpreh për Gazetën Shëndeti se më shumë nga qytetarët është e kërkuar vaksina Pffaizer, ndërkohë që në vendin tonë aktualisht të aplikueshmë janë vetëm dy vaksina, ...

Read More »

Mitet dhe informacioni i mangët shkaku kryesor i refuzimit të vaksinës anticovid

Qendra e hapur e vaksinimit në sheshin “Skënderbej” në Tiranë është pothuajse e zbrazur.  Mjekët e familjes nuk po arrijnë t’i bindin qytetarët të vaksinohen. Edhe pse numri i të infektuareve me Covid 10 është rritur ndjeshëm, shqiptarët refuzojnë vaksinën anticovid. Denisa Canameti: “Kemi parë që Shqipëria në raport  me vendet e tjera të BE-së qendron shumë poshtë pra është një ...

Read More »

Numër i ulët i vaksinimeve AntiCovid në Shqipëri, pse shqiptarët po refuzojnë

Rritja e rezistencës mes shqiptarëve të pavaksinuar rrezikon të përkeqësojë situatën e pandemisë këtë vjeshtë, ndërsa mjekët bëjnë thirrje për strategji të reja në informimin dhe nxitjen e qytetarëve. Denisa Canameti Shqipëria po përballet me rezistencë ndaj programit të vaksinimit këtë vjeshtë, ndërkohë që një valë e re e koronavirusit ka rritur numrin e infektimeve, të të shtruarve në spital ...

Read More »

OBSH monitoron një variant të ri të COVID-19

Organizata Botërore e Shëndetit po monitoron një variant të ri të Covid-19, i identifikuar si “Mu”, shkronja e 12 në alfabetin grek. Ky variant njihet në gjuhën shkencore si B.1.621 dhe është i klasifikuar në pesë “variantet e interesit” nga OBSH. Sipas OBSH-së, ky variant i COVID-19 ka mutacione që kanë shfaqur rezistencë ndaj vaksinave anti-COVID, ndërkohë që thekson se ...

Read More »