Raportime

Universitetet ndërgjegjësohen, nis dhurimi i gjakut për pacientët me talasemi

Për të sëmurët me talesemi e vetmja mënyrë për të jetuar është të bëjnë trasfuzion gjaku. Transfuzioni merret vetem nga njeriu dhe nuk mund të prodhohet artificialisht. Pandemia ka bërë që dhuruesit vullnetarë të ngurojnë për të dhuruar gjak nga frika se mund të infektohen me COVID-19. Në këtë situatë u drejtuan thirrje të vazhdueshme për të ndërgjegjësuar qytetarët që ...

Read More »

Dr. Ibrahim Bruka: Shërbimi i kirurgjisë me staf të reduktuar, qytetarët vuajnë nga burokracitë e sistemit

Shërbimi i urgjencës kirurgjikale në QSUT, funksionon si një specialitet i kirurgjisë për pacientët me kushte akute, të rrezikshme për jetën. Në këtë shërbim ndër vite janë bërë ndërhyrje të ndryshme dhe të sukseshme nga mjekët kirurg. Në mars të vitit që lamë pas shërbimi i Urgjencës Kirurgjikale dhe kirurgjitë e patologjive malinje në QSUT do të transferoheshin në Spitalin Universitar ...

Read More »

Mungon prej një jave medikamenti për pacientët me leucemi, pacientët në situatë të vështirë

Një denoncim ka mbërritur sot në adresë të shoqatës Together for life. Një zonjë nga Saranda, ngre shqetësimin, që bashkëshorti i saj i cili vuan nga leukemia kronike, ka një javë që nuk merr medikamentin Tasigna. Ajo e përshkruan situatën si shumë të vështirë, dhe që nuk mund të presë. “Jam një qytetare e qytetit të Sarandës ju shqetësoj për ...

Read More »

Rimbursimi i barnave anti-covid, pacientët nuk shkojnë tek mjeku i familjes, “përplasen” me farmacistët për recetat

Farmacistja J.Z e pyetur nga gazeta ‘Shëndet plus’ se pse një pjesë e mirë e pacientëve të infektuar me COVID -19 nuk i marrin barnat me ribursim ajo përgjigjet duke thënë : Një pjesë e mirë e pacientëve gjatë kohës që janë sëmurë nuk shkojnë më parë tek mjeku i familjes dhe të ndjekin të gjithë procedurat që duhen bërë ...

Read More »

Gjatë pandemisë adoleshentët kërkuan më shumë ndihmë tek psikologu, ja frikërat e tyre

Nisur nga ngarkesa e madhe psikologjike që kanë përjetuar njerëzit për shkak të Covid-19, a janë afruar më shumë me psikologun, a kanë kërkuar ata ndihmë apo vazhdojnë ta konsiderojnë “tabu” konsultën me ju? Përgjigjet psikologia: Ada Mehmeti  Po, kemi shtim të rasteve të njerëzve që kanë kërkuar ndihmë tek psikologu. Njerëzit po edukohen se që të shkojnë tek psikologu jo ...

Read More »

Gjatë pandemisë adoloshentët kërkuan më shumë ndihmë tek psikologu, ja frikërat e tyre

Përgjigjet psikologia: Ada Mehmeti  Nisur nga ngarkesa e madhe psikologjike që kanë përjetuar njerëzit për shkak të Covid-19, a janë afruar më shumë me psikologun, a kanë kërkuar ata ndihmë apo vazhdojnë ta konsiderojnë “tabu” konsultën me ju? Po, kemi shtim të rasteve të njerëzve që kanë kërkuar ndihmë tek psikologu. Njerëzit po edukohen se që të shkojnë tek psikologu jo ...

Read More »

Psikologia Mehmeti: Covid-19 shtoi pasigurinë për jetën, ankthin, stresin dhe konfliktet në familje

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka theksuar se koronavirusi i ri (COVID-19) nuk ndikon vetëm në aspektin fizik në shëndetin e njeriut, por edhe psikologjik. Ai u bëri thirrje qeverive që të rrisin dhe financojnë shërbimet e shëndetit mendor në luftën kundër pandemisë. Një ndikim shumë të madh pandemia pati edhe në vendin tonë. Aktualisht ...

Read More »

Pasojat e rënda te fëmijët nga pandemia

Patologjitë më të shpeshta neurologjike nuk prekin vetëm të rriturit por edhe fëmijët. Disa patologji bien në pah që në vegjeli për t’u diagnostikuar. Mund të përmendim, epilepsinë e cila mbetet sëmundja kryesore neurologjike e cila prek fëmijët. Epilepsia është përcaktuar si dy ose më shumë kriza konvulsive të paprovokuara. Në një intervistë për gazetën “Shëndet Plus” mjeku neuro-pediatër Armand ...

Read More »

COVID-19 shtoi izolimin dhe varfërinë e personave me aftësi të kufizuar

Një raport i hartuar nga organizata ‘Together for Life’ zbulon se qeveria nuk iu përgjigj në kohë nevojave të personave me aftësi të kufizuar gjatë pandemisë, duke nxjerrë në pah dobësitë e sistemit të ngritur për mbështetjen e tyre. Në moshën 18 vjeçare, Shpresa Spahiu u diagnostikua për herë të dytë me kancer në shtyllën kurrizore dhe pas një ndërhyrjeje ...

Read More »

Covid-19, gjatë 24 orëve: 3331 testime, 670 qytetarë pozitivë dhe 4 persona humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar shifrat e fundit sa i përket situatës së koronavirusit në vendin tonë. Katër persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi. Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë një dite janë kryer 3331 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 670 qytetarë. Njoftimi i plotë: Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve ...

Read More »