Raportime

Zgjerohet task-forca për kontrollin e farmacive, asnjë tolerancë për abuzimin me sigurinë e barnave

Me urdhër të Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu është zgjeruar Task-Forca e ushtrimit të kontrollit të barnave, duke përfshirë anëtarë nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Urdhëri i Farmacistëve të Shqipërisë, Agjencisë Kombëtare të Kontrollit të Barnave, Fondi i Sigurimit të Detyrieshëm të Kujdesit Shëndetësor, Inspektoriatit Shtetëror Shëndetësor. Zgjerimi i grupit të kontrollit të kësaj Task-Force ...

Read More »

Industria e hidrokabureve dëmton shëndetin e banorëve të Zharrëzës

Ismet Hoxha, kryetari i fshatit Zharrëz në Bashkinë Patos ka kaluar gjithë jetën e tij në një prej zonave të fushës naftëmbajtëse të Patos-Marinzës ku prej dekadash është zhvilluar me intesitet të lartë industria e nxjerrjes së hidrokarbureve. Teksa kalojmë përmes fshatit dhe afrohemi në një prej puseve të naftës që gjendet disa metra larg banesave, ndihet ngado aroma e ...

Read More »

Armiku i mjekëve janë pacientët, por drurin e hurin ua jep Rama e Ogerta

  *Nga Eglantina Bardhi Në një tryezë të mbledhur si për darkën e fundit naltmadhnia së bashku me oborrin e tij shpallën armikun e popullit ndaj sistemit shëndetësor. Armiku i popullit qenka vetë populli. Populli, pra pacientët dhe të afërmit e tyre qenkan çmendur pa asnjë arsye dhe ushtrokan dhunë e terror mbi mjekët. Fajtori ne populli, ne që paguajmë ...

Read More »

Rama: Policia private në spitale, mediokre

Në muajin e fundit janë shënuar disa raste të dhunimit të mjekëve në Tiranë, Durrës, Shkodër dhe qytete të tjera. Kjo ka bërë që qeveria të ndërmarrë një nismë të re për ashpërsimin e masave ndëshkimore në Kodin Penal për dhunën e ushtruar ndaj bluzave të bardha duke ofruar më shumë cilësi, siguri, profesionalizëm për qytetarët dhe personelin mjekësor. Kryeministri ...

Read More »

Rama-mjekëve: Goditjet ju forcojnë, shëndet ju bëhet

Në takimin e sotëm me mjekë e drejtues shërbimesh, kryeministri Rama pasi premtoi ndëshkim për dhunuesit e mjekëve, nuk nguroi të ngushëllonte katër prej tyre. Duke u nisur nga shembulli i tij personal, Rama tha se është sulmuar shpeshherë madje edhe është aluduar në lidhje me shëndetin e tij në media, pavarësisht se siç shtoi, të gjitha konsultat i dalin ...

Read More »

Ish-deputeti i PS degradon sistemin shëndetësor

Të shkosh në një ditë normale në urgjencën qëndrore të QSUT-së, mund të ndodhë që nuk gjen asnjë shtrat të lirë. Situata e rëndë, krijuar nga mbingarkesa që prej vitesh punon me mbi kapacitet fakt që pohohet edhe nga ish shefi i këtij shërbimi doktor Ylli Ziçishti. I ftuar në studion e ‘BalkanWeb’ përballë gazetarit Erjon Skëndaj kirurgu i mirënjohur ...

Read More »

A do të ndryshojë kontrata me koncensionarin e Check-up?!

Denisa Canameti Kontrata koncensionare e checkup-it parashikon pagesën e koncensionarit për realizimin e të paktën 475 mijë kontrolleve në vit. Realizohet ose jo, Fondi është i detyruar të paguajë koncensionarin për këtë numër kontrollesh. Ndërkohë, analiza e shifrave të 3 viteve, 2016 – 2017 – 2018, tregoi se numri i kontrolleve të parashikuara nuk është arritur. Përshembull, për vitin 2016 ...

Read More »

A do të ndryshojë kontrata me koncensionarin e Check-up?!

Denisa Canameti Kontrata koncensionare e checkup-it parashikon pagesën e koncensionarit për realizimin e të paktën 475 mijë kontrolleve në vit. Realizohet ose jo, Fondi është i detyruar të paguajë koncensionarin për këtë numër kontrollesh. Ndërkohë, analiza e shifrave të 3 viteve, 2016 – 2017 – 2018, tregoi se numri i kontrolleve të parashikuara nuk është arritur. Përshembull, për vitin 2016 ...

Read More »

Jua them unë kush i dhunon mjekët!

*Nga Eglantina Bardhi Viktimizimi i Ministrisë së Shëndetësisë ndaj situatës së dhunës ndaj mjekëve është po aq e shëmtuar sa e një të dehuri që qëllon pa mëshirë një mjek në detyrë. Në këtë rast Ministria është ose e dehur, ose e pafytyrë që bën mbrojtësin. Por, dhunuesi i vërtetë ndaj mjekëve është vetë ajo. Më lejoni t’i kujtoj Ministrisë ...

Read More »

Manastirliu sms mjekëve: Kurajo!

  Krahas pjesëmarrjes në protestë si shenjë mbështetje Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu iu ka shpërndarë ditën e djeshme një mesazh mjekëve në what’s up, ku shprehet se nuk do të ketë asnjë tërheqje pas ndaj masave të marra . Në sms-n e siguruar nga “Pro Pacientit” , Manastirliu u jep kurajo mjekëve që të vazhdojnë punën ...

Read More »