Raportime

Pas deklaratës së Ramës/ Zv.ministrja e Shëndetësisë presion drejtorëve që të japin dorëheqjen

Pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama, pak ditë më parë drejtuar drejtorëve të spitaleve në të gjithë vendin, ku ju kërkonte dorëheqjen kanë nisur kërcënimet nga vartësit e Ramës. Në redaksinë e Syri.net një prej drejtorëve denoncon zv.ministren e shëndetësisë, Mira Rakacolli, e cila po ushtron presion mbi drejtorët për të dhënë dorëheqjen. Sipas denoncuesit kjo sjellje është jo normale, ...

Read More »

Editorial/ Dhuna ndaj mjekut, shohim vetëm majën e një ajsbergu të një problemi të madh

Dr.Fatmir Brahimaj President i Urdhrit të Mjekëve të Shqipërisë  Një fenomen shqetësues, i cili po shihet gjithnjë e më shpesh dekadat e fundit, është edhe dhuna ndaj mjekëve. Ajo shpërthen për arsye të ndryshme dhe shfaqet në forma të larmishme, nga dhuna verbale në atë fizike. Sigurisht pasojat janë të shumta jo vetëm për mjekët por edhe për vetë të ...

Read More »

Pacientët me Parkinson, pa ilaçe. MSH: Kompania ishte gati të çrregjistronte barin

Pacientët që vuajnë nga sëmundja e Parkinsonit duket se nuk kanë mundur ta marrin medikamentin Madopar, për shkak se mungon në treg. Kjo mungesë është denoncuar në rrjete sociale nga një qytetar që shkruan se prej dy muajsh ilaçi “Madopar” mundon në çdo farmaci dhe të sëmurën me Parkinson janë në rrezik për jetën. Qëllimi kryesor i trajtimit medikamentoz të ...

Read More »

Drejtorë spitalesh pis…

Kryeministri Edi Rama u kërkon të gjithë drejtorëve aktualë të spitaleve rajonalë e bashkiakë të japin dorëheqjen si përgjegjës kryesorë moralë për keqmenaxhimin dhe papastërtitë  e institucioneve që ata drejtojnë. Në këtë kërkesë përjashtohen tre spitalet e Tiranës- “Shefqet Ndroqi”, Spitali “Nene Tereza”  dhe Spitali i Traumës, “drejtuesve të  të cilëve nuk kam pse t’i them jepni dorëheqjen sepse kanë dëshmuar ...

Read More »

Rakaçolli krah Ramës në shkarkimin e drejtorëve të spitaleve. A do favorizohet Sanatoriumi?!

  Zv/Ministrja aktuale e shëndetësisë Mira Rakaçolli është thirrur krah Edi Ramës në komunikimin që ky i fundit ka kërkuar me drejtuesit e spitaleve në gjithë vendin. Kryeministri Rama ka shërthyer në një valë akuzash ndaj drejtuesve të spitaleve duke i akuzuar ata për keqmenaxhim dhe keqadministrim. Rama ka kërkuar largim të menjërhershëm nga detyra, pa përjashtim. Kujtojmë se në ...

Read More »

Dhuna ndaj kirurgut! Reagon MSH: Demoralizimi nga ngjarje të tilla mund të reflektojë mbi kontributin e bluzave të bardha

  Ngjarja e rëndë e dhunës së ushtruar ndaj mjekut në spitalin Rajonal të Shkodrës nuk ka kaluar pa reagimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Përmes një reagimi zyrtar, Ministria e Shëndetësisë ka theksuar se personeli shëndetësor po kontribuon për statusin aktual shëndetësor të vendit dhe demoralizimi nga ngjarje të tilla mund të reflektojë mbi këtë kontribut. Reagimi i plotë i ...

Read More »

Ndalni dhunën ndaj bluzës së bardhë

Pas rastit të përsëritur të dhunës në spitalin Rajonal të Shkodrës, ka reaguar edhe Kolegji i Mjekëve Shqiptar. Përmes kësaj faqje në facebook, mjekët shpesh herë shprehin revoltën e tyre ndaj keqfunksionimit të sistemit, pasojat e së cilit bien drejtpërdrejt mbi ta. Reagimi i plotë i postuar në faqen: Kolegji i Mjekëve Shqiptar Për fat të keq, dhuna ndaj bluzave ...

Read More »

Mbi 80% e infermierëve, pa master

Rritja e pagave të personelit shëndetësor është një nga pikat më të nxehta e më të diskutuara. Pagat e ulta janë parë si shkak kryesor i demotivimit të mjekëve dhe  infermierëve e për rrejdhojë  largimit të tyre nga vendi. Pavarësisht se është thënë e stërthënë, qeveritë vit pas viti bëjnë rritje qesharake të pagës e paralelisht e “gjymtojnë” çdo rritje ...

Read More »

Flet ekspertiza: Mjekët e 3 spitaleve neglizhuan trajtimin e Aida Cajkës

Pasi ka kaluar pothuajse një vit, është zbardhur ekspertiza e vdekjes së Aida Cajkës dhe foshnjës së saj. Në shtator të vitit 2016, Aida Cakja ndërroi jetë bashkë me fëmijën në maternitetin “Koço Glizheni” në Tiranë. Sipas ekspertëve, ndaj nënës së dy fëmijëve, që ndërkohë priste të sillte një të tretë në jetë, nuk është treguar kujdesi i duhur mjekësor. ...

Read More »

Dhunohet mjeku në Shkodër. Reagon Shoqata e Infermierëve: Turp heshtja e institucioneve

Një mjek kirurg është sulmuar gjatë mesditës së sotme, në oborrin e spitalit Rajonal të Shkodrës. Mjeku me inicialet B.G., dyshohet se është goditur për shkak të detyrës. Pas heshtjes së instancave përgjegjëse si, Urdhri i Mjekut të Shqipërisë, ka qënë shoqata e Infermierëve të Shqipërisë, ajo që ka dënuar rastin duke e konsideruar të turpshëm si dhe ka bërë ...

Read More »