Raportime

Urdhri i Ministrisë që ka zemëruar mjekët e familjes, Durrës

Në një letër të përcjellë në adresë të redaksisë së “Pro Pacientit” nga mjekët e familjes, Durrës, shprehet pakënaqësia e tyre ndaj një urdhri të Ministrisë së Shëndetësisë, sipas të cilit mjekët e familjes duhet të kryejnë roje nate te Spitali i Durrësit, Urgjenca Pediatrike (nga ora 22.00 deri në 6.00). Mjekët, shprehin pretendimin se e para nuk kanë specialitetin ...

Read More »

Kontrabandë me ilaçet, arrestohen administratori dhe farmacistja

Policia e Tiranës ka vënë në pranga dy farmacistë dhe ka sekuestruar një sasi prej 520 ilaçesh dhe produkte farmaceutike kontrabandë. Në sajë të operacionit të koduar “Medikamenti” janë arrestuar Julian Ll., 40 vjeç, me detyrë administrator farmacie, dhe E. P., 29 vjeçe, me detyrë punonjëse farmacie. Gjithashtu, është shpallur në kërkim dhe po punohet për ndalimin e A. P., ...

Read More »

Mungojnë barnat e rimbursueshme, midis tyre barna që nuk kanë alternativa

Denisa Canameti “Fondi, aktualisht nëpërmjet drejtorive tona rajonale është i angazhuar që të lidhë kontratat. Dhe me përfundimin e procesit, sidomos me importuesit farmaceutikë bëhet e mundur evidentimi i saktë i alternativave me të cilat furnizohet tregu farmaceutik. Këtu dalin edhe nevojat eventuale apo mungesa që mund të jenë. Unë shpresoj shumë që të mbyllet para afatit dhe afati është ...

Read More »

Shëndetësia, ku thërret qameti. Rama fshin ankesat e qytetarëve

“Doktoreshë Bianka ka lënë Italinë për të ushtruar shërbimin e saj si profesioniste e specializuar pranë onkologjikut në QSUT. Me instalimin e akseleratorit të dytë, pacientët trajtohen tanimë me të njëjtin standard dhe efikasitet si në klinikat simotra evropiane”.  Përmes këtij njoftimi kryeministri Edi Rama u ka thënë sot mirëmëngjes shqiptarëve.   Por si i janë përgjigjur qytetarët? “Për çfarë ...

Read More »

Punonjësja e Fondit: Kam përballuar kancerin në punë. Më hoqën 7 muaj para daljes në pension

Denisa Canameti “Ju njoftojmë se jeni e ftuar në një takim për të diskutuar lidhur me vazhdimësinë e marrëdhënieve të punës. Takimi do të zhvillohet pranë Komisionit të Ristrukturimit tek zyrat e DSHSUKS-së, në datën 17.05.2018, ora 14:00”. Ky ka qënë teksti i të gjitha letrave të mbërritura në duart e 34 punonjësve të Fondit të Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor, ...

Read More »

Pacientët kanë të drejtën e informimit. Dervishi: Kemi mangësi, por kemi vullnet për të qenë korrekt

“Shpeshherë tek ne nuk bën lajm interesi publik, por interesi për publikun. Duke shpërdoruar kështu jetën private të pacientëve, ku në vend se të japin një kontribut, qoftë edhe moral për pacientët, i cenojnë jetën duke i shtuar problemet që kanë. “E drejta e informimit është e rëndësishme, sepse krijon një hapësirë, krijon një diapazon të ri për t’u njohur. ...

Read More »

Çfarë qarkulloi në emailet e punonjësve të Fondit, që çoi në pushimin e menjëhershëm nga puna të ish- këshilltarit

  Denisa Canameti Vazhdon të jetë çështje tepër e nxehtë ajo e largimit të punonjësve të Fondit të Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor nga detyra. Midis tyre, punonjës me eksperiencë të gjatë në këtë institucion. Duke e cilësuar si të padrejtë këtë pushim të beftë, punonjësit kanë denoncuar në mënyrë të vazhdueshme duke kërkuar rishikim të strukturës së re nga drejtuesit ...

Read More »

Shëndetësia është bërë më e shtrenjtë

  PROF. ASOC. GAZMENT KODUZI* Një sistem i mirë shëndetësor ofron shërbime cilësore për të gjithë njerëzit, kurdo dhe kudo ata kanë nevojë. Ky është edhe koncepti kryesor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për “Sistemin e kujdesit shëndetësor”, duke vënë theksin se gjithçka ka të bëjë me organizimin, financimin dhe shpërndarjen e shërbimeve të kujdesit shëndetësor. Sistemi shëndetësor shqiptar pas ...

Read More »

Dështimi i dixhitalizimit të mjekësisë, mjekët në fshatra pa internet

Sistemi i ri i vizitave të pacienteve tek mjeku specialist, nëpërmjet planifikimit online prezantuar këtë janar nga kryeministri Rama nuk funksionon në fshatra, nuk ka internet. Në Qarkun Fier nuk funksionon sistemi online i referimit për tek mjeku specialist, çka ka bërë që pacientët të presin me orë të tëra për një vizitë. Gazetarët e Fiksit komunikuan me disa pacientë ...

Read More »

Rastet me kancer janë dhjetëfishuar vitet e fundit, statistikat nuk janë të sakta

Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe neoplazmave (tumoralet). Nga viti 2012-2017 kanë humbur jetën nga sëmundjet tumorale mbi 3500 persona çdo vit. Sëmundjet malinje ishin shkaktari i dytë i vdekjeve në Shqipëri gjatë vitit 2017 me një rritje 2.1 për qind në ...

Read More »