Raportime

Shkëputet tavani në godinën e QSUT, rrezikon mjeku

Një mjek ka shpëtuar për mrekulli pas shkëputjes së tavanit mbi kokën e tij. Godina e QSUT-së ka qenë e inauguruar rishtazi. Bëhet fjalë për godinën e Specialiteteve të Brendshme, ku vjet u inauguruan sallat e Kirurgjisë. Në të njëjtën godinë gjendet edhe Laboratori i QSUT-së. Gazetarja Lindita Çela me anë të një postimi në Facebook sjell detajet: “Në sistemin ...

Read More »

KLSH: Agjencia e Kontrollit të Barnave për 11 muaj nuk ka kryer asnjë analizë të barnave, MSHMS zero kontroll mbi institucionin

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kryer audit në Agjencinë Kombëtare të Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore ( AKBPM), për periudhën 01.11.2018 deri më 31.08.2020, ku ka rezultuar mospërputhje në veprimtarinë administrative ndaj kritereve të vlerësimit, përfshirë kuadrin ligjor dhe rregullator në fuqi, që lidhen dhe ndikojnë në sigurinë dhe shëndetin e qyetarëve si dhe përdorimin me efikasitet, ekonomicitet dhe efiçencë ...

Read More »

A jeni vaksinuar kundër COVID-19? Ndani mendimin tuaj

A jeni vaksinuar kundër COVID-19 ose jeni ende në pritje të radhës për të marrë vaksinën tuaj? Apo jeni një ndër shumë qytetarët shqiptarë, që kanë zgjedhur të mos vaksinohen për arsye nga më të ndryshmet? Përmes kësaj thirrjeje, ne shpresojmë të mbledhim të dhëna dhe përvoja personale që do të na ndihmojnë të investigojmë mbi ecurinë e deritanishme të ...

Read More »

Gruaja me probleme me dëgjimin fiton çështjen gjyqësore kundër qeverisë së Anglisë për informimet për COVID-19

Një grua me probleme me dëgjimin fitoi me një vendim të Gjykatës së Lartë kundër qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar pasi u ankua për mungesën e interpretimit të Gjuhës së Shenjave Britanike në njoftimet zyrtare të koronavirusit në Angli. Konferencat për shtyp nga Downing Street kanë qenë element kryesor i pandemisë që nga bllokimi i parë i plotë në mars ...

Read More »

Falsifikimi i testeve të COVID-19, arrestohet një tjetër person

Një tjetër person ka rënë në prangat e Policisë për falsifikim të testeve të COVID-19. 33-vjeçarit Ardit Sevo ishte i implikuar në falsifikimin e dokumenteve dhe u arrestuar nga Policia, raporton BalkanWeb. Prokuroria ka thelluar hetimet mbi këtë vepër penale teksa në kuadër të operacionit janë arrestuar edhe persona të tjerë më parë.

Read More »

A do ketë shtrëngim të masave? “Delta” prezent në Shqipëri, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton mbledhje urgjente

Komiteti Teknik i Ekspertëve do të mblidhet sot në orën 13:00. Kjo mbledhje vjen një ditë pas konfirmimit se varianti “Delta” i virusit Covid-19 po qarkullon në vendin tonë. Ende nuk ka ndonjë informacion nëse Komiteti Teknik i Ekspertëve do të shtrëngojë masat kufizese, apo do të lërë në fuqi masat aktuale dhe thjesht do apelojë për respektim të tyre ...

Read More »

Shqipëria në alarm nga varianti Delta, Tritan Kalo apel për qytetarët

Pas konfirmimit të pranisë së variantit Delta në Shqipëri, mjeku i njohur Tritan Kalo ka reaguar në rrjetet sociale duke u kërkuar qytetarëve të vaksinohen për të qenë të mbrojtur nga sëmundja. Kalo shprehet se indvidë të caktuar që nuk dëshirojnë të vaksinohen, së paku nuk duhet të bëhen pengesë për të tjerët. Postimi i plotë: Kohë kovidiane…. 26.07.2021…..NUKU është ...

Read More »

“Të legalizohet ryshfeti për mjekët”, Rama: Mbresëlënëse për nga kurajo dhe paturpësia

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ditën e sotme për protestën e zhvilluar nga mjekët në Spitalin e Traumës. Gjatë fjalës së tij Kryeministri Rama iu përgjigj deklaratës së një prej mjekëve, i cili propozoi që ‘bakshishi’ për mjekët të lihej në recepsionin e spitalit. “Sot shëndetësia është në pararojë të procesit të transformimit. Reforma në shëndetësi është në një kantier ...

Read More »

Burreli pa gjinekolog, gratë shtatzëna paralajmërojnë protestë

Gratë shtatzëna në Burrel do të organizojnë një protestë për mungesën e mjekut gjinekolog në këtë qytet. Ky njoftim është shpërndarë përmes deputetes znj. Dhurata Çupi, e cila ka postuar ankesën e një qytetareje në rrjete sociale. Mjeku gjinekolog është larguar prej disa javësh, pasi i ka mbaruar kontrata me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Ndërsa pritej që të rinovohej ...

Read More »

A e dini se ju si pacient keni të drejtën të kompesoheni kurdoherë që pësoni dëm fizik ose moral?

Të drejtat e pacientit Çdo pacient ka të drejtën për akses në shërbimet shëndetësore sipas nevojës vetjake shëndetësore. Shërbimet shëndetësore duhet të garantojnë akses të barabartë për këdo  Çdo pacient ka të drejtën e një shërbimi të duhur me qëllim parandalimin e sëmundjeve. Çdo pacient ka të drejtën për akses ndaj çdo lloj informacioni lidhur me gjendjen e tij shëndetësore, ...

Read More »