Raportime

Laboratorët me koncension penalizojnë pacientët me hepatit B, nuk bëjnë dot analizën

Në qershor të vitit të kaluar koncensionari për shërbimin laboratorik ka nisur nga puna, pa u penguar nga pandemia COVID-19. Koncesionari ka marrë në dorëzim ambientet laboratorike në Spitalin “Nënë Tereza” dhe në të gjitha spitalet e tjera të vendit. Por, duket se ky koncension po krijon vështirësi për disa kategori pacientësh, sikurse është rasti I pacientëve me hepatit. Këta pacientë ...

Read More »

Pse po vonohet doza e dytë e vaksinës? Mirela Cami sqaron qytetarët: Flisni me mjekun e familjes

Ka pothuajse një javë, që ata të cilët duhet të bënin dozën e dytë të vaksinës Coronavac, nuk u vaksinuan për shkak të mungesës së vaksinës. Përveç Tiranës, mungesa janë krijuar edhe nëpër qendra shëndetësore në rrethe. Këtë të mërkurë, ka marrë miratimin në qeveri, sasia prej 500 mijë vaksinash të tjera, të cilat pritet të mbërrijnë së shpejti. Ekspertët ...

Read More »

Mungojnë vaksinat, qytetarët të painformuar

Desara Çela Me 28 Mars të 2021 ishte dita kur filloi vaksinimi masiv fillimisht ne Tiranë dhe më pas në disa qytete të vendit. Në sheshin “ Skënderbej” u ngritën disa çadra ku shërbenin si vende vaksinimi. Sheshi gëlonte nga njerëzit në pritje për të bërë vaksinën Sinovac. Sot ndryshe nga ato ditë ku qytetarët u zinin për radhën , sheshi ...

Read More »

Bien infektimet nga COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 17 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Bien infektimet nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 2639 testime kanë rezultuar 17 raste të reja. Po kështu raportohet për 3 humbje jete në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale iu bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse ...

Read More »

Pediatria në QSUT prej një viti pa EEG

Desara Çela Elektroencefalograma EEG ose siç përdoret ne gjuhën e përditshme (Ezheja) , është një aparaturë e cila çon në diagnostikimin e sindromave epileptike, tumoreve të trurit, traumave të kokës, encefalitit, stroke, çrregullimeve të gjumit si dhe konfirmimin e vdekjes cerebrale në pacientët në gjendje kome. Kjo aparaturë prej më shumë se një viti është jashtë funksioni në spitalin Pediatrik në ...

Read More »

Si do të udhëtojnë shqiptarët nëse vendoset kusht vaksinimi?

Nëse EMA nuk miraton vaksinat ruse dhe kineze dhe aplikon kushtin e vaksinimit për të udhëtuar drejt vendeve të BE-së, vendi ynë e ka një plan rezervë. Në rast se ky kusht do të jetë, atëherë Shqipëria do të arrijë marrëveshje ndërqeveritare për të favorizuar lëvizjen e udhëtarëve. Kështu u shpreh në “Ditari” në A2, zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini, ...

Read More »

Refuzimi i vaksinave anti-COVID: Shqipëria në vendin e 16 në botë

Shqipëria ka rezultuar në një sondazh të fundit të publikuar nga Gallup, ndër shtetet më skeptike lidhur me procesin e vaksinimit kundër sëmundjes, që po merr mijëra jetë njerëzish në gjithë botën. Akoma më skeptikë dhe refuzues të vaksinës janë dhe shtetasit e Kosovës. Edhe vendet e tjera të rajonit kanë pranueshmëri të ulët të vaksinave dhe nivel të lartë ...

Read More »

A mund të udhëtojnë drejt BE-së të vaksinuarit me vaksinën kineze dhe ruse? Përgjigjet Manastirliu

Ditën e sotme është mbledhur Komiteti Teknik i Ekspertëve për të lajmëruar mbi ndryshimet e masave që janë marrë për parandalimin e përhapjes së Covid-19. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu është pyetur nga gazetarët nëse dy vaksinat që po marrin shqiptarët Sputinik V dhe Sinovac njihen nga Bashkimi Evropian për të udhëtuar drejt këtyre vendeve. Manastirliu u shpreh se nuk ...

Read More »

Mbyllet spitali COVID-3 në QSUT, godina në funksion të pacientëve me patologji pulmonare

Godina e ish-Kirurgjive në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”  në tetorin e vitit që lamë pas u kthye në spital COVID, duke u quajtur përkohësisht COVID-3. Shkak për hapjen e këtij spitali ishte shtimi i rasteve të reja me COVID-19 dhe mbushja e dy spitaleve që shërbenin si spital COVID. Spitali Covid-3 qëndroi i hapur vetëm 6 muaj, ku më ...

Read More »