Raportime

Burreli pa gjinekolog, gratë shtatzëna paralajmërojnë protestë

Gratë shtatzëna në Burrel do të organizojnë një protestë për mungesën e mjekut gjinekolog në këtë qytet. Ky njoftim është shpërndarë përmes deputetes znj. Dhurata Çupi, e cila ka postuar ankesën e një qytetareje në rrjete sociale. Mjeku gjinekolog është larguar prej disa javësh, pasi i ka mbaruar kontrata me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Ndërsa pritej që të rinovohej ...

Read More »

A e dini se ju si pacient keni të drejtën të kompesoheni kurdoherë që pësoni dëm fizik ose moral?

Të drejtat e pacientit Çdo pacient ka të drejtën për akses në shërbimet shëndetësore sipas nevojës vetjake shëndetësore. Shërbimet shëndetësore duhet të garantojnë akses të barabartë për këdo  Çdo pacient ka të drejtën e një shërbimi të duhur me qëllim parandalimin e sëmundjeve. Çdo pacient ka të drejtën për akses ndaj çdo lloj informacioni lidhur me gjendjen e tij shëndetësore, ...

Read More »

Nuk gjendet medikamenti për pacientët me dializë, pacienti bën thirrje për ta ndihmuar: Nuk e di çfarë do ndodhë me shëndetin tim

Pacientët me dializë janë të shqetësuar sepse nuk po marrin medikamentin “Sevelamer” i cili është shumë i domosdoshëm për ta dhe adresuan këtë problem te Fax News për të gjetur zgjidhje duke qenë se edhe pas ankesave nuk kanë marrë asnjë përgjigjie. Një nga pacientët e sëmurë me dializë Lazer Frroku tha se është një veprim i përsëritur mos gjetja ...

Read More »

Problemet e transparencës së procedurave të prokurimit publik në arsim dhe shëndetësi

Transparenca është një nga parimet bazë të ligjit për prokurimet publike në Shqipëri. Për rrjedhojë, ofrimi i informacionit për përdorimin e parave publike në shëndetësi dhe arsim duhet të jetë tashmë një praktikë e konsoliduar dhe treguese e funksionimit të ligjit në Shqipëri, dhe jo të arrijë në kushtet e betejave ligjore. Shoqata “Together for Life” dhe Qendra për Arsim ...

Read More »

“Varianti indian i COVID më i rrezikshëm”, zyrtari i kompanisë jep lajmin e mirë: Ja vaksina që ka efekt ndaj mutacionit të ri të virusit

Javët e fundit në Europë e Gjermani po përhapen infektimet me variantin e ri Delta të Coronës, me origjinë nga India. Kreu i sipërmarrjes gjermane BioNTech dha tani lajmin e mirë. “Aktualisht nuk kemi të dhëna, se është e nevojshme përshtatja e vaksinës sonë me variantet e virusit në qarkullim”, tha drejtuesi i bordit të BioNTech, Ugur Sahin në takimin ...

Read More »

Eurostat: Nga nëntori Shqipëria me rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë, 41% fatalitete më shumë në 54 javë pandemi

Pandemia është lehtësuar tashmë dhe pothuajse e gjithë Europa po merr frymë lirisht pas 14-15 muajsh shumë të vështirë. Vendet po rihapen gradualisht dhe lëvizjet kanë rifilluar me kujdes, duke u kërkuar udhëtarëve dokument PCR negativ, dëshmi që e kanë kaluar Covid-19, ose janë vaksinuar. Nëse do të ketë një valë tjetër nga shtatori, kjo është e vështirë të thuhet, ...

Read More »

Falsifikimi i testeve Covid/ 10 të arrestuar, mes tyre dy mjekë

Prokuroria e Tiranës ka urdhëruar arrestimin e 10 personave, mes tyre dhe 2 mjekëve, njëri prej të cilëve punon në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Nën hetim janë mjekë, falsifikator, sekserë dhe agjencitë turistike. Aktiviteti u zbulua pasi një shtetas kishte bërë testin e falsifikuar dhe kërkoi të ndryshonte gjeneralitetet. Falsifikimi i testeve bëhej në këmbim të 35-40 euro.

Read More »

11,700 vaksina Pfizer donacion nga BE, Soreca: Krah Shqipërisë në luftën me COVID-19

Mbrëmjen e djeshme, në vendin tonë mbërritën 11.700 doza të vaksinës Pfizer, një donacion nga BE. Luigi Soreca përmes një postimi në rrjetin e tij social Twitter shprehet se BE do të jetë gjithmonë krah Shqipërisë në “luftën” me COVID-19 dhe do të dërgojë çdo javë doza të vaksinave. “Skuadra evropiane do të ndihmojë shqiptarët në “luftën” me COVID-19 duke ...

Read More »

Bilanci ditor: Vetëm dy raste të reja me Covid në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se kanë rezultuar vetëm 2 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Nga 2,618 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë: 1 rast në Tiranë dhe 1 në Berat. Ndërkohë nuk ka asnjë viktimë nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Aktualisht janë 143 raste aktive ...

Read More »

7 orë operacion për heqjen e tumorit, realizohet ndërhyrja e rrallë në QSUT

Një ndërhyrje e rrallë është realizuar ditën e dielë në spitalin Kirurgjikal në QSUT. Ndërhyrja është bërë tek një 54-vjeçare ne tumor primar renal.  Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka falënderuar ekipin e kirurgjisë që arritën të realizonin me sukses këtë ndërhyrje pavarësisht shkallës shumë të lartë të vështirësisë. “Një ndërhyrje e rrallë është realizuar të dielën në QSUT. Pas një ...

Read More »