Lajme

Sterilizimi në Shëndetësi, paraqitet në SPAK rektori Arben Gjata

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, ndaj të cilit është në fuqi masa “detyrimin paraqitje” për koncesionin e sterilizimit, u paraqit këtë mëngjes në Prokurorinë e Posaçme Antikorupsion. Këtë mëngjes, ambienteve të SPAK iu drejtua edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Të akuzuarit  e dosjes së sterilizimit kërkuan ndryshim mase sigurie. Por, në 30 janar, Gjykata e Lartë rrëzoi ankimin ...

Read More »

Fruthi/ Mjekët thirrje për vaksinim: Mos i rrezikoni fëmijët, sepse kalon direkt në tru

Situata e rënduar epidemiologjike, ku qarkullojnë shumë viruse, si fruth, grip, varicelë e shumë viroza, ka bërë që në shërbimin e pediatrisë të vijnë fëmijë me infeksione në sistemin nervor, meningite dhe encefalite, dhe që Shërbimi Infektiv në Pediatari të jetë i mbushur me pacientë të vegjël. “Janë vërtet sëmundje të rëndësishëm, pasi vetë virusi i fruthit apo influenza kalon ...

Read More »

Alarmi për fruthin/ Kush janë personat në rrezik, këshilla për trajtimin

Fruthi është sëmundje infektive që përhapet shumë lehtë nga personi në person, dhe shkakton sëmundje serioze. ➡️ Cilat janë simptomat e fruthit? Temperatura e larte, deri ne 40 grade Humbje e oreksit, lodhje Njollat në gojë – Këto mund të duken si kokrra kripe. Sy të skuqur Skuqje e lëkurës (Rash) që fillon në fytyrë dhe përhapet në trup Kollë ...

Read More »

Mos hyni në sallën e operacionit pa iu përgjigjur këtyre pyetjeve!

Disa detaje se si të mbrojmë shëndetin tonë përpara procedurave kirurgjikale Ndarja nga jeta e një të reje vetëm 28 vjeç  gjatë një ndërhyrje kirurgjikale është bërë shkak për zëra në opinionin publik dhe mes profesionistëve. Doktor Mario Ademaj, i cili zhvillon profesionin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndan për publikun disa këshilla të rëndësishme që duhet ...

Read More »

Shqipëri: Të thithësh vdekjen! Ekonomi ndërtuar mbi ndotjen

Tirana dhe Elbasani kryesojnë listën e qyteteve më të ndotur të Shqipërisë. Burimi kryesor i ndotjes së ajrit janë sektori i ndërtimit, automjetet e vjetëruara dhe industria e rëndë. Vullnetarë të projektit “Mushkëri të Gjelbra për qytetet tona” në Shqipëri janë që prej vitit 2017 në terren për të monitoruar cilësinë e ajrit në Tiranë, ku është edhe përqëndrimi më i madh i banorëve, ...

Read More »

Tiranë/ E reja vdes në spitalin Amerikan 2, i bënë ndërhyrje plastike edhe pse ishte me kancer! Operacioni kushtoi 4 mijë euro (EMRI)

Tirane-  Një 28 vjeçare humbi jetën dje (30 janar 2024) një ditë pas një ndërhyrjeje plastike në spitalin privat ‘Amerikan 2’ në Tiranë. Irida Hasalla i ishte nënshtruar operacionit Liposuction, ose heqja e dhjamit edhe pse kishte dy vite që kurohej nga kanceri në Belgjikë dhe sipas familjarëve ishte e ndaluar çdo ndërhyrje tjetër tjetër. “Vjen në Shqipëri për të ...

Read More »

Depresioni dhe dhimbjet, rrethi vicioz që ndërpret hovin e jetës

Dhimbjet dhe depresioni kanë një lidhje të ngushtë dhe të pashmangshme mes tyre. Depresioni mund të shkaktojë dhimbje dhe dhimbjet mund të nxisin shfaqjen e depresionit, thonë ekspertët. Sipas tyre, në raste të caktuara, dhimbjet dhe depresioni mund të shkaktojnë një rreth vicioz të dëmshëm për shëndetin. Dhimbja mund të përkeqësojë simptomat e depresionit dhe më pas ky i fundit ...

Read More »

Frika po shton vaksinimet! Infektimet nga fruthi, prindërit e fëmijëve të pavaksinuar marrin masa

Pas shfaqjes së fruthit në vendin tonë duket se prindërit që nuk kishin bërë vaksinën e MMR fëmijëve të tyre janë frikësuar, të gjendur tanimë edhe nën presionin e çerdheve kopshteve kanë  rendur nëpër konsultore për t’i vaksinuar. “Tre vjeç është fëmija, nuk është vaksinuar se ka qenë me viroza”. “Po ia bëj se ma kërkojnë tek çerdhja”-shprehen prindërit. Doza ...

Read More »