Lajme

Depresioni dhe dhimbjet, rrethi vicioz që ndërpret hovin e jetës

Dhimbjet dhe depresioni kanë një lidhje të ngushtë dhe të pashmangshme mes tyre. Depresioni mund të shkaktojë dhimbje dhe dhimbjet mund të nxisin shfaqjen e depresionit, thonë ekspertët. Sipas tyre, në raste të caktuara, dhimbjet dhe depresioni mund të shkaktojnë një rreth vicioz të dëmshëm për shëndetin. Dhimbja mund të përkeqësojë simptomat e depresionit dhe më pas ky i fundit ...

Read More »

Frika po shton vaksinimet! Infektimet nga fruthi, prindërit e fëmijëve të pavaksinuar marrin masa

Pas shfaqjes së fruthit në vendin tonë duket se prindërit që nuk kishin bërë vaksinën e MMR fëmijëve të tyre janë frikësuar, të gjendur tanimë edhe nën presionin e çerdheve kopshteve kanë  rendur nëpër konsultore për t’i vaksinuar. “Tre vjeç është fëmija, nuk është vaksinuar se ka qenë me viroza”. “Po ia bëj se ma kërkojnë tek çerdhja”-shprehen prindërit. Doza ...

Read More »

Alarmojnë shkencëtarët: “Sëmundja e drerit zombie” vdekjeprurëse! Mund të përhapet tek njerëzit, pasojat do të jenë fatale

Shkencëtarët kanë njoftuar për një sëmundje e re e quajtur “sëmundja e drerit zobie”, që përhapet tek njerëzit dhe se duhet të jemi të përgatitur. Gjendja vdekjeprurëse, e njohur në mjekësi si sëmundja kronike e shpërdorimit, bën që kafshët të jargëzojnë tepër, të dobësohen, të fillojnë të pengohen dhe të shikojnë bosh. Disa ekspertë kanë frikë se sëmundja mund të ...

Read More »

Njihet si organ thelbësor për qindra procese të trupit, çfarë ndodh me mëlçinë tuaj nëse ndaloni së piri alkool

Mëlçia është organi më i madh i brendshëm në trupin e njeriut. Është thelbësor për qindra procese të trupit, duke përfshirë zbërthimin e ushqimit në energji dhe zbërthimin e toksinave të tilla si alkooli. Një nga efektet e para që alkooli ka në mëlçi është akumulimi i yndyrës në qelizat e mëlçisë, i njohur si sëmundja e mëlçisë yndyrore. Ndërsa ...

Read More »

Skizofrenia, faktori i padukshëm i shtatzënisë që rrit rrezikun gjenetik

  Dekada të të dhënave shkencore lidhën predispozicion gjenetik me skizofreninë me gjenet e rrezikshme të trurit. Për më shumë se një shekull, komuniteti shkencor besonte se rreziku i skizofrenisë qëndronte kryesisht, nëse jo ekskluzivisht, atje. Hulumtimet e fundit, të publikuara në Nature Communications, vijnë për të hedhur poshtë këtë besim, duke argumentuar se një organ tjetër mund të luajë një ...

Read More »

Shkaktojnë ankth e probleme me gjumin, zbuloni arsyet e zhurmave të çuditshme që dëgjojmë në vesh

Tringëllimat, fishkëllimat apo kumbimi në vesh shkaktohen nga një sëmundje e njohur si Tinitus. Kjo sëmundje prek rreth 10 përqind të popullsisë në botë. Zhurma krijohet në vesh dhe në kokë por dëgjohet vetëm nga personi i prekur. Ekspozimi ndaj zhurmës është i vazhdueshëm dhe shkakton ankth, nervozizëm, probleme serioze me gjumin, madje edhe depresion të thellë. Shumë pacientë e ...

Read More »

Situata me Fruthi në Shqipëri/ Mjeku epidemiolog në Vlorë: Deri tani s’kemi asnjë rast, prindërit të vaksinojnë fëmijët

Në Vlorë nuk ka pasur asnjë rast të dyshuar me fruth. Shefi epidemiologjisë, Agron Bashllari thotë se në këtë drejtim ka ndikuar vaksinimi i popullsisë, pasi fruthi është një virozë që prek vetëm personat e pavaksinuar. Fruthi konsiderohet virozë e rrezikshme pasi një person i infektuar me të, mund të infektojë 20 apo 30 persona të tjerë. Epidemiologu rendit disa ...

Read More »

Rama: Po punojmë që të sjellim robotë për të kryer operacione në Shqipëri!

Operacionet në spitale do mund të bëhen edhe me robotë në vitin 2030. Këtë e ka deklaruar Kryeministri Edi Rama i cili tha se po punohet së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë për të sjellë shumë shpejt robotët në Shqipëri. “Do vazhdojmë ti pajisim spitalet me aparaturat më të fundit. Po punojmë me ministren për të sjellë robotë për operacionet që ...

Read More »

“Prek kryesisht fëmijët”/ Konfirmohen 6 raste me fruth në Durrës, apeli i institucioneve shëndetësore: Vaksinohuni!

Ka arritur në gjashtë numri i rasteve të diagnosfikuara me fruth në Durrës. Gazetarja Klodiana Haxhiaj raporton për News24 se bëhet fjalë për persona me lidhje të ngushtë familjare dhe kryesisht të grupmoshave të vogla. “Më së shumti pacientët e prekur janë fëmijë. Ajo që konfirmohet është lidhja e ngushtë familjare mes të gjithë pacientëve. Ajo që është shumë shqetësuese ...

Read More »

Rishfaqet sëmundja e zgjebes, shtim i rasteve të konstatuara! Mjekja: Ka qenë gjithmonë e pranishme! S’prek vetëm personat që s’kanë higjienë personale

Në një kohë kur vëmendja e mjekëve është përqendruar tek gripi stinor, mjekët thonë se është rikthyer sëmundja infektive që në gjuhën popullore njihet si zgjebja. Sipas bluzave të bardha sëmundja ngjitësve nuk shfaqet vetëm tek personat me probleme me higjienën personale. Më të rrezikuar janë fëmijët dhe personat me sëmundje bashkëshoqëruese. Tirane- Sëmundja infektive e Skabjes që njihet ndryshe në ...

Read More »