Aktivitete

Brenda këtij viti, procedura e riprodhimit invitro do të bëhet falas në maternitetin “Koço Gliozheni” – Shoqata “Together for Life” advokoi për 4 vite rrjeshtë për realizimin e kësaj procedure

Shoqata “Together for Life” ka lobuar fort prej 4 vitesht që ky shërbim të merret falas në sistemin publik. Për herë të parë, Shqipëria do të mundësojë realizimin e procedurës së riprodhimit invitro falas. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se kjo do të realizohet brenda këtij viti në maternitetin “Koço Gliozheni”. “Puna nuk po ndalet dhe për Qendrën e ...

Read More »

Hetimi i SPAK për koncesionin e sterilizimit, lihen në fuqi 8 masat e sigurisë! Në burg biznesmeni Rrapaj dhe ish/zv ministri Rjepaj

GJKKO ka lënë në fuqi 8 masat e sigurisë për personat që janë në hetim për koncesionin e sterilizimit. GJKKO la në fuqi masën e sigurisë arrest në burg për ish-zv.ministrin Klodjan Rjepaj dhe për biznesmenin Ilir Rrapaj. GJKKO po ashtu la në fuqi masën ‘arrest shtëpie’ për Saimir Kadiun e Marsela Serjanajn, drejtorë në Ministrinë e Shëndetësisë. GJKKO la ...

Read More »

FOTO/ U arrestuan për koncesionin e sterilizimit, Ish-zv.ministri Rjepaj, biznesmeni Ilir Rrapaj në gjykatë për masë sigurie! Rjepaj i qeshur

Janë shfaqur të qetë, madje në disa momente dhe me një buzëqeshje në fytyrë ish zv/ministri i Shëndetësisë Klodian Rjepaj dhe biznesmeni Ilir Rrapaj sot në Gjykatën e Posaçme ku po bëhet verifikimi i kushteve të masës së sigurisë. Zakonisht kjo seancë drejtohet nga gjyqtari Erion Bani, i cili më 23 qershor firmosi dhe masat e sigurisë për ish zv/ ...

Read More »

A është e përballueshme jeta pa sigurim shëndeti?

  Urgjenca mjekësore e ditëve të fundit e aktorit Genci Fuga, më bëri të reflektoja sërish mbi një pyetje që bluaja në kokë prej kohësh: A është sigurimi privat i shëndetit një shpenzim luksi për ne apo një domosdoshmëri në ditët e sotshme? Sistemi i sigurimeve shëndetësore ka për qëllim mbrojtjen e popullatës nga fenomenet e përkeqësimit të shëndetit, me ...

Read More »

Pabarazia sociale shton rrezikun e kancerit

  Kanceri mund të prekë këdo – por njerëzit me prejardhje të varfër dhe të paarsimuar kanë një rrezik më të lartë të kancerit, sipas një ekipi shkencor gjerman,  Në Gjermani, rreziku nga paraqitja e kancerit po zvogëlohet. Ky është një lajm i mirë. Por një zhvillim tjetër e bën shumë të qartë një mospërputhje të rëndësishme, sepse ulja e ...

Read More »

Koncesioni i sterilizimit, zbardhen urdhër-arrestet e SPAK, ja zyrtarët e përfshirë

Zbardhen emrat e ish-zyrtarëve të përfshirë në aferën e koncesionit të sterilizimit, që çoi pas hekurave ish-zëvendësministrin e Shëndetësisë, Klodjan Rjepaj dhe biznesmenin Ilir Rrapaj. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar emrat për të cilët SPAK ka caktuar masat për zyrtarët e MSH-së, të cilët akuzohen për ‘Falsifikim’ dhe ‘shpërdorim detyre’. Arrest me burg Klodjan Rjepaj, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë Ilir Rrapaj, ...

Read More »

Një kërcënim për shëndetin: Ja pse antibiotikët nuk po bëjnë më punë si më parë

Ndotja e ajrit po ndikon në rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve që përbën një kërcënim të rëndësishëm për shëndetin e njeriut në mbarë botën, sugjeron një studim mbarëbotëror. Studimi, duke përdorur të dhëna nga më shumë se 100 vende që përfshin gati dy dekada, tregon se rritja e ndotjes së ajrit është e lidhur me rritjen e rezistencës ndaj antibiotikëve ...

Read More »

4000 hapa në ditë për një jetë më të gjatë

Ai që bën 10,000 hapa në ditë do të qëndrojë i shëndetshëm. Një meta-analizë tregon se shëtitjet edhe më të shkurtra janë të mjaftueshme. Po sa duhet të shëtisim në ditë? Lëvizja është e shëndetshme – kjo dihet dhe theksohet gjithmonë. Edhe një shëtitje e thjeshtë kontribuon shumë në qarkullimin më të mirë të gjakut, përmirëson metabolizmin, forcon sistemin imunitar dhe ...

Read More »

Diabeti po kthehet në pandemi! Merr rreth 20% të vlerës së rimbursimit të barnave

Teksa prej vitesh, fondi i rimbursimit të barnave mbetet në vendnumëro dhe Shqipëria nuk është e aftë të përfshijë asnjë medikament novator për sëmundjet e rralla dhe ato të rënda, diabeti përveçse po shndërrohet në pandemi, po merr gjithnjë e më shumë hapësirë në listën e rimbursimit. Sipas të dhënave zyrtare nga Fondi i Detyrueshëm i Sigurimit dhe Kujdesit Shëndetësor ...

Read More »