Aktivitete

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur ndaloni së piri alkool

alkool

Për shumë njerëz, të pish një gotë verë në fund të një dite të gjatë ose duke shijuar një birrë, ndërsa shikojnë një lojë sportive janë zakone që janë thjesht pjesë e jetës së tyre të përditshme. Por, pavarësisht nëse jeni një i varur nga alkooli apo thjesht konsumoni një gotë me miqtë tuaj, anashkalimi i pijeve alkoolike mund të ...

Read More »

Stresi po ju ndikon në shëndetin e stomakut? Mësoni ç’duhet të bëni

stresi

Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet. Stresi kronik mund të ndryshojë lëngjet gastrike që prodhohen në stomak, qarkullimin e gjakut, lëvizshmërinë e zorrëve, përshkrueshmërinë e mukozës në stomak dhe ndjeshmërinë e tij. Stresi ka ndikim të drejtpërdrejtë në ...

Read More »

Nëna për herë të parë, mosha mesatare e amësisë në Shqipëri arrin 28.9 vjeç

femija

Vendimet e grave të arsimuara për të investuar në karrierën e tyre, në mënyrë që të jenë më mirë financiarisht kur të kenë fëmijë, kanë kontribuar në zhvendosjen drejt amësisë më të vjetër. Sipas të dhënave më të fundit të Kombeve të Bashkuara, mosha mesatare e amësisë në Shqipëri, pra e të bërit nënë për herë të parë është 28.9 ...

Read More »

Sa kohë mund të qëndrojnë vezët e ziera në frigorifer pa u prishur?

vez

Sa ditë pas zierjes janë të sigurta për t’u ngrënë vezët e ziera dhe si e dimë se ato nuk bëjnë më? Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi më i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë të nëntë aminoacidet thelbësore, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave. Kjo është arsyeja pse është mirë të keni disa vezë të ziera në ...

Read More »

Mungesa e zinkut – pse mikroelementi i gjithanshëm është kaq i rëndësishëm

zink

Pse është i rëndësishëm zinku? Zinku është një përbërës i vërtetë i gjithanshëm në trupin tonë. Jo vetëm që mikroelementi është i përfshirë në shumë procese metabolike, por është gjithashtu i rëndësishëm për ndarjen e qelizave. Niveli i zinkut gjithashtu ndikon në gjendjen e flokëve, lëkurës dhe shërimin e plagëve. Zinku pengon prodhimin e sebumit, i cili siguron lëkurë më ...

Read More »

Buka e zezë apo e bardhë, ja cila është më e shëndetshme

buka

Ndërsa nuk ka një ndryshim të madh në kalori, ka një ndryshim të madh në lëndë ushqyese, kur flasim për bukë të bardhë apo të zezë. Buka e zezë padyshim ka më shumë lëndë ushqyese sesa buka e bardhë. Buka e zezë bëhet nga mielli i grurit të plotë që nuk është përpunuar për të hequr tulin dhe embrionet. Është ...

Read More »

Ëmbëlsuesit Po aq të dëmshëm sa sheqeri? Kjo është arsyeja pse OBSH (në fund) ju këshillon kundër ëmbëlsuesve

sheqer

Ëmbëlsuesit pa sheqer nuk janë një alternativë e mirë për të zëvëndësuar sheqerin – thotë tashmë zyrtarisht Organizata Botërore e Shëndetësisë në një udhëzues të ri. Për të ruajtur peshën tonë dhe për të qëndruar të shëndetshëm, më mirë të merrnim parasysh një këshillë tjetër. Gjithnjë e më shumë njerëz po i drejtohen ëmbëlsuesve pa sheqer si stevia ose sakarina ...

Read More »

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur pini kafe çdo ditë

kafe

Kafeja është shumë më tepër se një pije e domosdoshme në mëngjes, por edhe një burim i fosforit dhe magnezit. E mbushur me antioksidantë, kjo pije mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore. Nëse jeni një nga njerëzit e shumtë që pini kafe çdo ditë dhe po pyesni veten se çfarë mund t’i bëjë ky zakon trupit tuaj, vazhdoni të lexoni ...

Read More »

Nëntë sinjalet paralajmëruese të anemisë në trupin tuaj

Anemia si pasojë e mungesës së hekurit është një nga llojet më të përhapura të sëmundjes. Megjithatë shumë njerëz janë të pavetëdijshëm për simptomat e anemisë. Kur njeriu vuan nga mungesa e hekurit, organizmi nuk prodhon dot rruaza të mjaftueshme të kuqe të gjakut. Gjakderdhja është një nga shkaqet më të përhapura të mungesës së hekurit. Shenjat paralajmëruese të anemisë ...

Read More »

Frymëmarrja e thellë

Frymarja

✅ Frymëmarrja e thellë 🧎‍♀️në momente stresi është një praktikë e rëndësishme për të mbajtur shëndetin mendor dhe fizik në gjendje të mirë.👍 Duke zbatuar frymëmarrje të thellë, trupi 🧍‍♀️dhe mendja jonë 🧠ndjehen të relaksuara. Kjo ndihmon në uljen e nivelit të kortizolit (hormoni i stresit), dhe rrit efikasitetin e sistemit imunitar. Po ashtu, frymëmarrja e thellë ndihmon në përmirësimin e qarkullimit ...

Read More »