Author Archives: Blerti Koka

Specialistët: Kujdes fëmijët, gripi po rikthehet me simptoma më të rënda

Jo vetëm fëmijët, por edhe të rriturit po përballen me gripin deri në disa herë brenda një kohë të shkurtër! Mjekët pediatër thonë se kjo vjen si pasojë e agresivitetit të virusit, që kur rikthehet shfaq simptoma më të rënda! Specialistët apelojnë për kujdes të shtuar veçanërisht për të vegjlit. Që nga periudha e janarit qëndrat shëndetësore po përballen me ...

Read More »

Ekipi i mjekëve të Kardiokirurgjisë në QSUT finalizon me sukses ndërhyrjen e parë kardiokirurgjikale

Ekipi i mjekëve të Shërbimit të Kardiokirurgjisë në QSUT ka finalizuar me sukses ndërhyrjen e parë kardiokirurgjikale në Shqipëri. Ky lajm u bë i ditur nga kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi në Facebook. Ai shkruan se është një rast suksesi, për përfundimin me sukses të ndërhyrjes mjaft të komplikuar. Ekipi i mjekëve të Shërbimit të Kardiokirurgjisë në ...

Read More »

TFL publikon raportin “NGACMIMI SEKSUAL NE VENDIN E PUNËS, 2023”

Shoqata “Together for life” në bashkëpunim me Ambasadën  e Mbretërisë së Vendeve të Ulëta ka publikuar  raportin “NGACMIMI SEKSUAL NE VENDIN E PUNËS, 2023.  Gjetjet e studimit shërbejnë për të ndërmarrë kërkime të mëtejshme, fushata ndërgjegjësuese për parandalimin e ngacmimit seksual në punë dhe ndërgjegjësimin e individëve, bizneseve dhe institucioneve për ta ndaluar, ndëshkuar dhe trajtuar këtë fenomen në ambjentet ...

Read More »

Në Shqipëri po përhapet me shpejtësi dhuna online mes të miturve

Në Shqipëri po përhapet me shpejtësi na radhët e të miturve një prej formave të dhunës që quhet bullizmi kibernetik. Përfaqësues të stafeve mësimore dhe vetë të miturit thonë për Zërin e Amerikës se kjo dhunë e ka zanafillën në rrjetet sociale e cila në mjaft raste përshkallëzohet deri në konflikte fizike në mjediset shkollore. Autoritetet kanë shtuar përpjekjet për ...

Read More »

Shqipëria është në epidemi gripi. 17.300 raste të infektuara në një javë

Shqipëria është në epidemi gripi. Ka pësuar një kthesë kurba e infeksione respiratorë në vendin tonë, çka tregon shtim të rasteve dhe përhapje më të gjerë pothuajse në të gjitha qytete e vendit. Aktualisht raportohen 17 738 raste të infektuara në javë, në Institutin e Shëndetin Publik. Sikundër vihet re në grafi me ngjyrë të kuqe tregohet ngjitja e kurbës ...

Read More »

Granulomatoza me poliangit

Granulomatoza me poliangit është një çrregullim i pazakontë që shkakton inflamacion të enëve të gjakut në hundë, sinuse, fyt, mushkëri dhe veshka. E quajtur më parë granulomatoza e Wegener-it, kjo gjendje është një nga një grup i çrregullimeve të enëve të gjakut të quajtur vaskulitis. Ngadalëson rrjedhjen e gjakut në disa nga organet tuaja. Indet e prekura mund të zhvillojnë ...

Read More »

Çfarë është Hernia Hiatale

Hernia hiatale ndodh kur stomaku del pjesërisht përmes një hapje të vogël të quajtur hiatus ezofageal, i vendosur në diafragmë, muskul i frymëmarrjes që ndan zgavrën e kraharorit nga barku. Ekzistojnë dy lloje kryesore të hernies hiatale: Hernia hiatale rrëshqitëse ose tipi I, e cila përbën rreth 85 deri 90% të rasteve. Pjesa e sipërme e stomakut, kryqëzimi midis ezofagut ...

Read More »

Çfarë është një kist Baker’s?

Kist i Baker është një kist i mbushur me lëng në zgavrën e gjurit. Kisti i Baker-it zakonisht zhvillohet si rezultat i dëmtimit kronik të kyçit të gjurit, siç është dëmtimi i meniskut ose kërcit. Stimulimi i dëmtimit kronik bën që trupi të prodhojë më shumë lëng të kyçeve (lëng synovial). Kjo rrit presionin brenda kapsulës së kyçit dhe bën ...

Read More »

I dha ilaçe të gabuara 38-vjeçares, shpallet në kërkim farmacistja në Tiranë

Një 22-vjeçare me profesion farmaciste është shpallur në kërkim nga policia e Tiranës. Sipas njoftimit të policisë, 22-vjeçarja S. H., duke qenë e punësuar në një farmaci në Rrugën e Dibrës, dyshohet se i ka dhënë gabimisht medikamente mjekësore, shtetases M. K., 38 vjeçe. Si pasojë e konsumimit të tyre, 38-vjeçares iu kanë shkaktuar probleme shëndetësore. Materialet procedurale i kaluan ...

Read More »

SPAK zbulon 4 akuzat për kardiokirurgun Edvin Priftin

SPAK zbulon akuzat për të cilën ka marrë të pandehur mjekun kardio-kirurg, Edvin Prifti. Nga hetimet e kryera ka rezultuar e provuar, se i pandehuri Edvin Prifti, me detyrë Shef i Shërbimit të Kardiokirurgjisë pranë Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Tiranë, gjatë ushtrimit të detyrës së tij, si mjek kardiokirurg, të paktën në shtatë raste ka marrë përfitim të parregullt ...

Read More »