Author Archives: Blerti Koka

UNFPA Shqipëri bën bashkë sektorin privat dhe publik në misionin për të forcuar familjen

Një Projekt Rajonal për të Ndryshuar jetën në Familje në partneritet me Sektorin Privat  dhe qeveritë në Ballkanin Perëndimor dhe Moldavi, vjen edhe në Shqipëri Fondi i Kombeve të Bashkuara për Popullsinë (UNFPA) në Shqipëri prezantoi fillimin e projektit “Më shumë Zgjedhje: Politikat Familjare të Përgjegjshme Gjinore për Sektorin Privat në Ballkanin Perëndimor dhe Moldavi”. Përfaqësuesit e sektorit publik dhe ...

Read More »

Maska me detyrim nga e enjtja, ja të gjitha rregullat kur duhet ta mbani jashtë shtëpisë

Prof. Albana Fico, Drejtore e ISHP tregoi sot se kur duhet të mbahet maska nga dita e enjte, 15 tetori.Duke filluar nga dita e nesërme, datë 15 Tetor, mbajtja e barrierave mbrojtëse (maskave) do të jetë e detyrueshme për t’u mbajtur kudo në ambientet jashtë shtëpisë, me qëllim zvogëlimin e përhapjes së mundshme të COVID-19.Përveç maskave mjekësore një përdorimëshe, barrierat ...

Read More »

Transportues i shëndetshëm i virusit ose asimptomatik, cili është ndryshimi?

Blerta Brati, mjeke mikrobiologe Simptomat e para të “koronavirusit të ri” nuk janë shumë specifike: 1.Dhimbje koke, dhimbje muskulore (ngurtësi), lodhje e rëndë. 2.Ethet dhe shenjat e frymëmarrjes (kolla, dështimi i frymëmarrjes, gulçimi, etj.) vijne pas. 3. Pastaj kemi shpesh dy ose tre ditë pas shfaqjes së simptomave të para, humbjen e shijes (ageusia) dhe humbjen e nuhatjes (anosmia). Keto ...

Read More »

Pas shumë përpjekjesh të shoqërisë civile dhe mjekëve, MSHMS zotohet sërish, Implanti koklear do të kryhet në shtet

Denisa Canameti Qeveria premton sot ( sikurse në 2017-n) se për fëmijët me probleme dëgjimi, Implanti koklear do të kryhet në institucionet shtetërore. Procedura do të rimbursohet 100% nga shteti. “Aparaturat janë siguruar. Kemi ekspertizën e duhur për ta realizuar si ndërhyrje,” u shpreh sot Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu. Ndërkohë që janë realizuar 5 ndërhyrjet e ...

Read More »

Shërbim on line, barna me rimbursim për 6 muaj! Ja si po punojnë Qendrat Shëndetësore

Foto e marrë nga faqja zyrtare e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Denisa Canameti Pacientët kronikë janë kategoria më e rrezikuar nga COVID-19. Për këtë arsye, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe institucionet e varësisë kanë marrë një sërë masash me qëllim minimizimin e rrezikut për këtë kategori pacientësh. Gjatë periudhës së karantinës, komunikimi me mjekun e familjes ...

Read More »

DOKUMENT/Merr vendim për vijimësinë e check-up, pas 5 ditësh MSHMS e anullon sërish

Denisa Canameti Në muajin mars 2020, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale vendosi të pezullojë kontrollin mjekësor bazë, ose të njohur ndryshe si Check Up. Ky shërbim nuk ofrohet më për qytetarët për shkak të situatës së krijuar në vend me virusin Covid-19. Por, përmes një shkrese të firmosur me datë 25.09.2020 nga drejtoresha e re e Fondit të Sigurimit ...

Read More »

Siguria e tregut farmaceutik/ Ҫfarë ndryshoi në ligjin e barnave në vite dhe roli i shoqatave të pacientëve

Denisa Canameti Shqiptarët po përdorin gjithnjë e më shumë ilaçe! Ky pohim mbështetet nga të dhënat e Institutit të Statistikave, të cilat tregojnë se importi i medikamenteve vetëm në një dekadë është rritur me ritme dyshifrore nga viti në vit. Plakja e popullsisë (rritja e numri të të sëmurëve kronik ) dhe rritja e sëmundshmërisë (veçanërisht shtimi i sëmundjeve të ...

Read More »

Vaksina për SARS-CoV-2: çfarë po presim?

Më shumë se 170 vaksina kandidate kundër SARS-CoV-2 janë në garë. Shtatë prej tyre janë në fazën e tretë dhe të fundit të provave klinike. Proceset që normalisht zgjasin me vite po zhvillohen me shpejtësi rekord. Bëhet fjalë për jetën (dhe vdekjen), për para dhe pushtet. Kjo është arsyeja pse zhvillimi i vaksinave është edhe një çështje politike. Donald Trumpi ...

Read More »

VOA: Në Shqipëri në tre muajt e fundit viktimat nga koronavirusi u 9-fishuan

Në Shqipëri pas tre muajve të parë që u shoqëruan me masa të rrepta shtrënguese, Koronavirusi shënoi një rritje të shpejtë, me viktimat që thuajse janë dhjetëfishuar në tremujorin pasues, dhe rastet e konfirmuara që janë rritur më shumë se 8 herë, duke kulmuar në muajin gusht. Me afrimin e vjeshtës autoritetet shëndetësore presin një situatë edhe më të vështirë ...

Read More »

Studimi/ Gratë e luftojnë më mirë COVID-19 se burrat

Rreth 60% e atyre që vdiqën nga COVID-19 në të gjithë botën ishin burra, ka pohuar një studim. Studiuesit e Universitetit Yale, duke u përpjekur të gjejnë një shpjegim biologjik për këtë ndarje, kanë zbuluar se gratë mund të kenë një reagim më të mirë imunitar ndaj virusit. “Tani kemi të dhëna të qarta që sugjerojnë se sjellja imunitare në ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu