Author Archives: Blerti Koka

Sterilizimi në Shëndetësi, paraqitet në SPAK rektori Arben Gjata

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, ndaj të cilit është në fuqi masa “detyrimin paraqitje” për koncesionin e sterilizimit, u paraqit këtë mëngjes në Prokurorinë e Posaçme Antikorupsion. Këtë mëngjes, ambienteve të SPAK iu drejtua edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj. Të akuzuarit  e dosjes së sterilizimit kërkuan ndryshim mase sigurie. Por, në 30 janar, Gjykata e Lartë rrëzoi ankimin ...

Read More »

Fëmijët dhe ftohjet

Një fëmijë në parashkollor mund të marrë 6-12 ftohje në vit. Ndonjëherë, veçanërisht në dimër, mund të duket se fëmija juaj është i sëmurë për javë të tëra, dhe mezi kalon një ftohje përpara se të marrë një tjetër. Fëmijët e vegjël ftohen shumë sepse nuk kanë pasur mundësi të krijojnë imunitet ndaj shumë viruseve që shkaktojnë ftohjen. Ndërsa fëmija ...

Read More »

Fruthi/ Mjekët thirrje për vaksinim: Mos i rrezikoni fëmijët, sepse kalon direkt në tru

Situata e rënduar epidemiologjike, ku qarkullojnë shumë viruse, si fruth, grip, varicelë e shumë viroza, ka bërë që në shërbimin e pediatrisë të vijnë fëmijë me infeksione në sistemin nervor, meningite dhe encefalite, dhe që Shërbimi Infektiv në Pediatari të jetë i mbushur me pacientë të vegjël. “Janë vërtet sëmundje të rëndësishëm, pasi vetë virusi i fruthit apo influenza kalon ...

Read More »

Nëse keni filluar të keni probleme me kujtesën, filloni të konsumoni menjëherë këtë suplement

Multivitaminat mbrojnë kujtesën. Hulumtimi i ri, i botuar në fillim të këtij muaji në The American Journal of Clinical Nutrition, zbuloi  se personat mbi 60 vjeç që kishin konsumuar multivitaminë për çdo ditë, për dy vite rresht shfaqnin aftësi më të mira kujtese. Gjithashu u vu re se marrja e multivitaminave sjell përfitime të forta dhe të qëndrueshme në kujtesën ...

Read More »

Alarmi për fruthin/ Kush janë personat në rrezik, këshilla për trajtimin

Fruthi është sëmundje infektive që përhapet shumë lehtë nga personi në person, dhe shkakton sëmundje serioze. ➡️ Cilat janë simptomat e fruthit? Temperatura e larte, deri ne 40 grade Humbje e oreksit, lodhje Njollat në gojë – Këto mund të duken si kokrra kripe. Sy të skuqur Skuqje e lëkurës (Rash) që fillon në fytyrë dhe përhapet në trup Kollë ...

Read More »

Mos hyni në sallën e operacionit pa iu përgjigjur këtyre pyetjeve!

Disa detaje se si të mbrojmë shëndetin tonë përpara procedurave kirurgjikale Ndarja nga jeta e një të reje vetëm 28 vjeç  gjatë një ndërhyrje kirurgjikale është bërë shkak për zëra në opinionin publik dhe mes profesionistëve. Doktor Mario Ademaj, i cili zhvillon profesionin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndan për publikun disa këshilla të rëndësishme që duhet ...

Read More »

Shqipëri: Të thithësh vdekjen! Ekonomi ndërtuar mbi ndotjen

Tirana dhe Elbasani kryesojnë listën e qyteteve më të ndotur të Shqipërisë. Burimi kryesor i ndotjes së ajrit janë sektori i ndërtimit, automjetet e vjetëruara dhe industria e rëndë. Vullnetarë të projektit “Mushkëri të Gjelbra për qytetet tona” në Shqipëri janë që prej vitit 2017 në terren për të monitoruar cilësinë e ajrit në Tiranë, ku është edhe përqëndrimi më i madh i banorëve, ...

Read More »

Tiranë/ E reja vdes në spitalin Amerikan 2, i bënë ndërhyrje plastike edhe pse ishte me kancer! Operacioni kushtoi 4 mijë euro (EMRI)

Tirane-  Një 28 vjeçare humbi jetën dje (30 janar 2024) një ditë pas një ndërhyrjeje plastike në spitalin privat ‘Amerikan 2’ në Tiranë. Irida Hasalla i ishte nënshtruar operacionit Liposuction, ose heqja e dhjamit edhe pse kishte dy vite që kurohej nga kanceri në Belgjikë dhe sipas familjarëve ishte e ndaluar çdo ndërhyrje tjetër tjetër. “Vjen në Shqipëri për të ...

Read More »

Depresioni dhe dhimbjet, rrethi vicioz që ndërpret hovin e jetës

Dhimbjet dhe depresioni kanë një lidhje të ngushtë dhe të pashmangshme mes tyre. Depresioni mund të shkaktojë dhimbje dhe dhimbjet mund të nxisin shfaqjen e depresionit, thonë ekspertët. Sipas tyre, në raste të caktuara, dhimbjet dhe depresioni mund të shkaktojnë një rreth vicioz të dëmshëm për shëndetin. Dhimbja mund të përkeqësojë simptomat e depresionit dhe më pas ky i fundit ...

Read More »

Frika po shton vaksinimet! Infektimet nga fruthi, prindërit e fëmijëve të pavaksinuar marrin masa

Pas shfaqjes së fruthit në vendin tonë duket se prindërit që nuk kishin bërë vaksinën e MMR fëmijëve të tyre janë frikësuar, të gjendur tanimë edhe nën presionin e çerdheve kopshteve kanë  rendur nëpër konsultore për t’i vaksinuar. “Tre vjeç është fëmija, nuk është vaksinuar se ka qenë me viroza”. “Po ia bëj se ma kërkojnë tek çerdhja”-shprehen prindërit. Doza ...

Read More »