Author Archives: Blerti Koka

Gripi prek masivisht fëmijët dhe të rriturit në Elbasan, qindra persona çdo ditë në urgjencë! Pediatrja: 100 të mitur vizitohen çdo ditë, 45 të shtruar

Gripi ka prekur masivisht qytetarët në Elbasan, ku çdo ditë paraqiten në Urgjencë 200 të rritur dhe 100 fëmijë në Pediatri. Pasojat dhe komplikacionet e gripit janë kryesisht infeksionet dhe pneumonia. Mjekët japin disa këshilla sidomos për temperaturën e lartë. Me temperaturë të lartë, diarre e të vjella paraqiten çdo ditë qindra qytetarë në urgjencën e spitalit të Elbasanit, ndërsa ...

Read More »

Studimi: Uji në shishe përmban mesatarisht çerek milion copa nanoplastikë të padukshme! Mund të shkaktojnë kancer

Studuesit kanë vërtetuar se uji në shishe plastike përmban më shumë kimikate të dëmshme të cilat shkaktojnë kancer. Një litra ujë në shishe përmban gati një çerek milioni copa të padukshme nanoplastike, sipas një studimi të ri. Shkencëtarët kanë supozuar prej kohësh se shishet plastike mbartin sasi të mëdha të copave mikroplastike por ata kurrë nuk e dinin se sa ...

Read More »

Covid-19 rikthehet edhe në Shqipëri, 30% e rasteve dalin pozitivë

Këtë fillimviti, edhe në Shqipëri janë rikthyer rastet e infektimeve me Covid-19, ashtu siç po ndodh në shtetet fqinje të Europës, si Itali dhe Greqi. Drejtues të laboratorëve mjekësorë pohojnë se janë shtuar rastet e të prekurve të konfirmuar me Covid-19 pas kryerjes së tamponit. Rastet pozitive të konfirmuara pas kryerjes së tamponit sipas administratorit të rrjetit të laboratorëve më ...

Read More »

Virusi Sinsicial po prek mushkëritë e bebeve! Numër i lartë i shtrimeve në spital, çfarë këshillojnë mjekët

Në këtë situatë të ngarkuar epidemiologjike ku qarkullon grip, Covid e viroza të shumta, fëmijët e vegjël kryesisht ata 0-2 vjeç, janë më të riksuar nga virusi respirator “Sinsicial”, i cili u bllokon mushkëritë bebeve të vogla, ndaj pjesa më e madhe e tyre shtrohen në spital. “1 në 2 vizita të fëmijëve rezultojnë të prekur nga virusi respirator Sinsicial, ...

Read More »

Ekspertët: Disa minuta ushtrime fizike në ditë mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës

Hulumtuesit thonë se një aktivitet i moderuar fizik, vetëm për disa minuta në ditë, mund të sjellë përfitime tek zemra e personave që nuk merren me ushtrime fizike. Studimet tregojnë se një ecje prej rreth 20 minutash në ditë, e ndjekur nga disa ushtrime në shtëpi për shtendosjen e muskujve dhe trupit, mund të ndihmojë në ruajtjen e zemrës dhe ...

Read More »

‘Ilaçet në Shqipëri, më të shtrenjta se në BE’ ish-ministri i Shëndetësisë: Pengohet ardhja e medikamenteve nga kompani perëndimore

Deputeti i Rithemelimit, Tritan Shehu, ish-ministër i Shëndetësisë, ka ngritur shqetësimin për mënyrën sesi tregtohen barnat në vendin tonë. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ai shprehet se farmacitë në vendin tonë kanë çmimet më të larta në BE për medikamenteve, dhe se tregu dominohet nga medikamente të origjinës “së pa sigurt”! “Në mënyrë të qëllimshme pengohet ardhja e medikamenteve ...

Read More »

Korça dhe Vlora drejt shuarjes, fertiliteti më pak se një fëmijë për grua

Normat e fertilitetit (fëmijë për grua në moshë riprodhimi,) në vendin tonë kanë pësuar rënie drastike nga viti në vit, por në disa qarqe situata paraqitet më e përkeqësuar. Të dhënat zyrtare të INSTAT tregojnë se gjatë vitit 2022 norma e fertilitetit në rang kombëtar ra në 1.21 fëmijë për grua në moshë riprodhimi, nga 1.32 që ishte më 2021. ...

Read More »

Çfarë tregon grupi i gjakut për shëndetin, ushqimet që këshillohen më tepër

Studimet e shumta tregojnë se grupi i gjakut luan një rol shumë të rëndësishëm në shëndet. Grupet e gjakut janë katër: A, B, AB dhe Zero. Këto grupe formohen që në fillim të jetës. Çdo grup gjaku ka karakteristika unike që mund të ndikojnë tek mbipesha dhe predispozita e sëmundjeve. Sipas studiuesve, çdo grup gjaku ka më tepër nevoja për ushqime specifike. Një ...

Read More »