Author Archives: Blerti Koka

Vitamina D kundër demencës si Alzheimer dhe sëmundjeve mendore

Mungesa e vitaminës D rrit ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit, por ë shtë akoma e paqartë nëse nje dozë e larta të vitaminës D mund të ndihmojnë gjithashtu kundër demencës. Është vlerësuar se rreth 30% deri në 50% e popullsisë së botës është e prekur nga mungesa e vitaminës D. Kjo është arsyeja pse disa ekspertë e quajnë atë ...

Read More »

Jemi në sezonin e virozave, ja për sa kohë mund ta përdorni sprajtin për hundët e zëna

Ka filluar sezoni i ftohjeve, ku hundët rrjedhin vazhdimisht, por nuk duhet ta teproni me përdorimin e sprajtit. Pas përdorimit të tij për një kohë të gjatë, ai mund të bëhet i padobishëm dhe personi që e përdor zhvillon një tolerancë ndaj përbërësve në të, kështu që mund të ketë efekte anësore të pakëndshme. Këto sprajte nuk duhet të përdoren ...

Read More »

Kolesterol i lartë? Ja si ta ulni atë në mënyrë natyrale

Një dietë e shëndetshme dhe ushtrime të mjaftueshme fizike janë aspekte themelore të trajtimit të çrregullimeve të metabolizmit të lipideve. Por çfarë do të thotë saktësisht të jetosh shëndetshëm? Çfarë ndryshimesh të jetesës janë të nevojshme për të ulur kolesterolin LDL në mënyrë natyrale? Ne ofrojmë një pasqyrë të këshillave të thjeshta dhe ndihmojmë me hapat e parë konkretë drejt ...

Read More »

Nga gripi i stomakut, tek gurët në tëmth, zbuloni çfarë ua shkakton të përzierat! Ja ç’duhet të dini rreth tyre

Ka disa shkaqe që mund të shkaktojnë të përziera në stomak. Në rrethana të caktuara mund të kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore dhe në të tjera mund të zgjidhen më lehtë. Nnë këtë artikull shpjegohet shkurtimisht se çfarë e shkakton atë dhe si të mund ta frenoni në mënyrë efektive. Shkaqet e Mundshme: Konstipacioni Kjo është një gjendje gastrointestinale me ...

Read More »

Çfarë duhet të dini për përdorimin e multivitaminave

Gjëja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj është që të merrni të gjitha vitaminat dhe mineralet nga ushqimi dhe rrezet e diellit. Megjithatë, ndodh që kjo të mos jetë e mundur, e në disa raste të keni mangësi të vlerave ushqyese në organizëm. Në këtë pikë suplementet janë ata që vijnë në ndihmë për të marrë ...

Read More »

Shpenzimet në shëndetësi për vitin 2022: Me dobësimin e pandemisë ‘dobësohen’ edhe fondet për shëndetësinë

Me dobësimin e pandemisë Covid-19 përgjatë vitit 2022 janë tkurrur edhe fondet publike për financimin e sektorit të shëndetësisë, edhe pse ende ky sektor paraqet nevoja të larta për përmirësimin e shërbimeve dhe sidomos në aksesin e popullatës në medikamente falas. Në buxhetin fillestar që hyri në zbatim në janar 2022, Ministrisë së Shëndetësisë iu miratua një buxhet total prej ...

Read More »

“Rritja e moshës sjell probleme me ereksionin tek meshkujt”- Ja gjëra që ndryshojnë në jetën s*ksuale pas të 50-ave. Çfarë duhet të keni kujdes

Kalimi në moshën e mesme do të lërë gjurmë në jetën seksuale të çdo mashkulli, por për disa do të jetë më intensiv. Do të sjellë ndryshime përtej uljes së dëshirës seksuale dhe, sipas ekspertëve, shumë do të habiten kur shohin penisin e tyre të ndryshojë apo edhe të zvogëlohet. Disa do ta kenë gjetur tashmë këtë dhe të tjerë ...

Read More »

Problemet dhe stresi i përditshëm që dëmtojnë trurin – Gabimet që duhet të shmangni

Stresi ndikon në strukturën dhe funksionin e trurit, gjë që mund të çojë në deficite njohëse dhe një rrezik në rritje të çrregullimeve psikiatrike si depresioni, skizofrenia, ankthi dhe çrregullimi i stresit post-traumatik. Stresi zakonisht lind nga kërkesat e tepërta në punë dhe në familje dhe pritshmëritë e tepërta të atyre që preken nga vetja.Stresi i rastit është normal. Megjithatë, ...

Read More »

Elbasan/ 34 gra me kancer gjiri në 9 muajt e parë të vitit! Fluks në onkologji për vizita e mamografi

  Spitali i Elbasanit po përballet me fluksin e grave që kërkojnë të bëjnë mamografinë, ndërsa mjeku onkolog tha se kontrollet duhet të kryhen gjatë gjithë vitit për të kapur sëmundjen në kohë. Nga Janari në Shtator janë diagnostikuar 34 gra me kancer gjiri. Ndërmjet 2002 grave që kanë kryer mamografinë, 34 kanë rezultuar të prekura nga kanceri i gjirit. ...

Read More »

Kanceri i zemrës – A mund të preket zemra nga kanceri?

anceri mund të shfaqet në çdo ind të trupit tonë. Por nuk keni dëgjuar kurrë për kancerin e zemrës? Nuk është çudi – tumoret e zemrës janë jashtëzakonisht të rralla. Një ekip ndërkombëtar studiuesish e sheh evolucionin si një arsye të re pse kanceri disa organe i prek shumë rradhe. Tumoret që zhvillohen nga qelizat e zemrës quhen tumore primare ...

Read More »