Foto Lajm

FOTO / Shembet çatia e repartit të infektivit në Spitalin e Pukës

Moti i keq dhe me shira të rrëmbyeshëm ka përfshirë mbarë territorin e vendit, duke shkaktuar probleme  me energjinë elektrike në disa zona. Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Pukë, ku është shembur çatia e repartit të infektivit pranë spitalit të qytetit. Fatmirësisht nuk ka persona të lënduar nga ngjarja, por shembja e çatisë ka shkaktuar dëme ...

Read More »

Pacientët me diabet bëjnë qindra km për një konsultë, Toti: Kërkohet ndryshim protokolli

Emanuel Smaka / Pro Pacientit Me dhjetëra pacientë nga zona të largëta të Shqipërisë paraqiten çdo ditë në QSUT pranë Qendrës së Konsultave në pritje të rimbursimit të medikamenteve. Pavarësisht se në të gjitha spitalet rajonale shërbejnë mjekët endrokrinologë, të sëmurët rëndë duhet të udhëtojnë drejt Tiranës 1 apo 2 herë në vit, pasi disa medikamente për trajtimin e sëmundjes ...

Read More »

U shpall fitues i konkursit, mjekët e Shkodrës shpallin “NON GRATA” drejtorin e ri të spitalit

Emanuel Smaka / Pro Pacientit Komisioni Mjekësor i Spitalit të Shkodrës ka dyshime mbi mënyrën e përzgjedhjes së Vilson Masmalajt për të drejtuar institucionin. Ky  komision ka hartuar një kërkesë me shkrim me të cilën i është drejtuar zv.ministres Senida Mesi, ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliut, ministrit Bushati dhe Deputetevë të Shkodrës. Në shkresën e siguruar nga Pro Pacientit ...

Read More »

“Spitalet janë katastrofë”. Kryeministri shtyp zërin e qytetarëve, fshin komentet

Emanuel SMAKA/ Pro Pacientit Pas një videoje të shpërndarë nga Kryeministri Edi Rama paraditen e sotme në rrjetin Facebook, ku sipas tij buxheti për shëndetësinë do të rritet ndjeshëm vitin e ardhshëm, qytetarët kanë shpërthyer në kritika ndaj tij. “Shifni çfarë bëhet në Spitalin e Fierit zotëri i nderuar. Katastrofë, krevati i të sëmurit mbahet në këmbë me copa tulle ...

Read More »

Uria, FAO: 10% e shqiptarëve nuk hanë vaktet e plota, më keq se rajoni

Të paktën 290 mijë shqiptarë kategorizohen në grupin e atyre me vakte të reduktuara për shkak se nuk kanë arritur të sigurojnë ushqim të mjaftueshëm. Raporti i Organizatës së Ushqimit dhe Agrikulturës (FAO),  për urinë, i vitit 2017 vlerëson se në Shqipëri prevaleca e pasigurisë së lartë ushqimore prek 10 për qind të popullsisë totale. Kjo matje bëhet në kuadër të ...

Read More »

Diabeti mund Flamur Zehollarin, kërkon lëmoshë për të mbajtur familjen

E.S./Pro Pacientit Të shumtë janë ata që e njohin Flamur Zehollarin. Thuajse çdo ditë, pasi nisen për në kopsht dhe shkollë 3 fëmijët e tij, me vështirësi Flamuri i drejtohet Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” (QSUT). Me vete ka një qese me ilaçe alternative për të mjekuar plagët e rënda që i janë krijuar në këmbë si pasojë e diabetit. ...

Read More »

Diabeti / 5000 raste të reja çdo vit, 1 nga 2 shqiptarë nuk e dinë se vuajnë nga sëmundja

Të pakten 5000 raste të reja diagnostikohen çdo vit me diabet në Shqipëri, ku 1% prej tyre janë fëmijë. Këto janë të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Institutit të Shëndetit Publik. Sëmundja e diabetit po rritet me ritme të shpejta, ku numri total i të prekurve në Shqipëri llogaritet të jetë mbi 70 mijë. Studimet tregojnë se 1 në ...

Read More »

Dita Botërore e Diabetit, 14 fakte që ndoshta nuk i dini për këtë sëmundje

Tema e Ditës Botërore të Diabetit për këtë vit është “Femra dhe diabeti – e drejta jonë për një të ardhme të shëndeshme”. Fushata ka si qëllim të promovojë rëndësinë që ka aksesi i përballueshëm dhe i barabartë për të gjitha femrat, për medikamentet kryesore, për informim dhe edukim të vetëmenaxhimit të diabetit. Aktualisht ka mbi 199 milionë gra që ...

Read More »

3 në 100 mijë njerëz/ Mjekët e QSUT-së kryejnë me sukses dy operacione të rralla

Në Shërbimin e Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, janë kryer dy intervente shumë të vështira, të realizuara me sukses nga mjekët e këtij shërbimi. Falë këtyre ndërhyrjeve të kryera me emergjencë, u arrit shpëtimi i jetës së dy pacientëve të mbërritur në gjendje shumë të rëndë, të diagnostikuar njëri me disekim aorte dhe pacienti tjetër me defekt interventrikular ...

Read More »

Nis Konferenca Traumës dhe Kirurgjisë Emergjente, profesorë dhe pjesëmarrës nga Evropa e SHBA

Ka nisur në Tiranë konferenca e parë e traumës dhe kirurgjisë emergjente. 14 Lektore te huaj nga ShBA, Austria, Italia, Greqia, Rumania, Slovenia, Turqia, Katari, Kosova dhe Maqedonia janë bërë pjesë e aktivitetit për të ndarë experiencat e tyre me auditorin. Kryetari i shoqatës organizatore të kësaj konference Arben Dogjani u shpreh para të pranishmëve se ky takim bashkon profesionistët ...

Read More »