Foto Lajm

Banka e Gjakut: Jashtë vëmendjes së shtetit dhe … personelit

Banka e Gjakut është e vendosur në një godinë që bën dallimin nga të gjitha godinat e tjera në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. E parestauruar dhe me një pamje mjerane, kjo godinë duket jo vetëm jashtë vëmendjes së instancave shtetërore por edhe jashtë vëmendjes së personelit. Sot, në një vizitë të rastësishme, pamja në këtë Qendër ishte kjo (shiko ...

Read More »

Ikin dritat, QSUT-ja në errësirë totale

Denisa Canameti Për 18 minuta Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” ka qëndruar në errësirë totale. Mungesa e energjisë elektrike ka ofruar një panoramë krejt mesjetare duke vështirësuar dhënien e shërbimit. Pro Pacientit sjell pamje nga shërbimi i infektivit.    

Read More »

660 milionë lekë për Spitalin e Traumës, pacientët sërish presin në shkallë

Emanuel Smaka Punimet e kryera për rikonstruktimin e ambienteve të Spitalit Universitar të Traumës u konsideruan sukses nga Kryeministri Edi Rama gjatë inaugurimit në muajin tetor të vitit të kaluar. “Ka ndodhur një revolucion teknik i paparë. Sot mund të krahasohemi me spitalet bashkëkohorë që kemi parë në Itali e Gjermani. Më kujtohet që para 4 vitesh ishte një spital ...

Read More »

Një organ i ri në trupin e njeriut? Mjeku shqiptar: Kur e zbulova unë, nuk më besuan

Dr. Apostol Vaso, mjek specialist pranë Spitalit Universitar të Traumës, teksa publikon zbulimin më të ri të shkencës, organin e ri të zbuluar në trupin e njeriut, na rrëfen se e ka pikasur që para shumë kohësh dhe është përpjekur ta publikojë, por që nuk ka gjetur asnjëherë përkrahje nga instancat më të larta. Lexoni rrëfimin e tij të plotë: ...

Read More »

Ministrja Manastirliu zgjedh mjeken e muajit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka bërë një postim në Facebook ku ka përzgjedhur mjeken e muajit. Dr. Irma Gishti, drejtoreshë në qendrën shëndetësore të Roskovecit, është përzgjedhur si mjekja e muajit.   “Dr. Irma Gishti pret çdo ditë pacientët që kanë nevojë për kujdes shëndetësor me të njëjtin përkushtim si ditën e parë kur nisi punë në ...

Read More »

Albana Fico emërohet drejtore e ISHP-së

  Albana Fico është emëruar drejtore e Institutit të Shëndetit Publik. Ky vend ka mbetur vakant për katër muaj. Fico ka mbajtur disa poste mjaft të rëndësishme drejtuese si dhe është e angazhuar në fushën akademike. Fico zëvendëson Arjan Bregun. Instituti i Shëndetit Publik është institucion publik, buxhetor, në varësi administrative të Ministrit të Shëndetësisë. ISHP-ja është qendër e kërkimit shkencor, ...

Read More »

Skandal/ Autoambulanca e pakolauduar bën aksident, vdes shoqëruesi i pacientes

4 muaj më parë në 30 nëntor të 2017 një 42 vjeçar humbi jetën në Milot, teksa udhëtonte me autoambulancën e spitalit të Burrelit për të shoqëruar të ëmën drejt Shkodrës, pasi kjo e fundit ishte në gjendje të rëndë shëndetësore. Kushtet e këqija atmosferike si dhe gjendja jashtë normave teknike të automjetit shkaktuan aksidentin që i mori jetën 42 ...

Read More »

Rama kontratë skandaloze, i vendos në dispozicion Vilma Nushit, të gjithë punonjësit e shëndetësisë

Një kontratë-standarde e hartuar nga Ministria e Shëndetësisë zbulon se qendrat shëndetësore të lagjeve dhe mjekët e familjes, janë shndërruar në punonjës të koncensionarit të Check-Up, në pronësi të biznesmenes Vilma Nushi. Kontrata është siguruar ekskluzivisht nga Hashtag.al. Historia e kësaj kontrate fillon më datën 29 Dhjetor 2017, kur në fshehtësi të plotë është miratuar (me vendim të këshillit administrativ ...

Read More »

KLSH “nxin” shëndetësinë: Mungojnë shërbimet, pacientët kanë perceptim negativ!

Shëndetësia, një nga shërbimet më jetikë, është në kolaps. Konkluzioni ka ardhur nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, institucioni që ka audituar Ministrinë e Shëndetësisë dhe disa spitale rajonale. Megjithëse qeveria ka akorduar plot 311 milionë euro me koncesione, ose të ashtuquajtur Partneriteti Publik Privat, sistemi nuk është efikas. Tpz.al ka siguruar këtë raport të KLSH-së, ku thuhet se perceptimi ...

Read More »

Majlinda Kelmendi shet numrin e Medaljes së Artë për ilaçe të fëmijëve me kancer

Majlinda Kelmendi ka treguar edhe njëherë se nuk është vetëm një kampione që na bën krenare nëpër botë, por edhe një njeri me shpirt shumë të madh. Fituesja e Medaljes së Artë në Lojërat Olimpike është prej disa kohësh ambasadore e “Care for Kosovo Kids”, një fondacion në Kosovë që kujdeset për fëmijët e diagnostikuar me kancer që ata të ...

Read More »