Foto Lajm

KLSH “nxin” shëndetësinë: Mungojnë shërbimet, pacientët kanë perceptim negativ!

Shëndetësia, një nga shërbimet më jetikë, është në kolaps. Konkluzioni ka ardhur nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, institucioni që ka audituar Ministrinë e Shëndetësisë dhe disa spitale rajonale. Megjithëse qeveria ka akorduar plot 311 milionë euro me koncesione, ose të ashtuquajtur Partneriteti Publik Privat, sistemi nuk është efikas. Tpz.al ka siguruar këtë raport të KLSH-së, ku thuhet se perceptimi ...

Read More »

Majlinda Kelmendi shet numrin e Medaljes së Artë për ilaçe të fëmijëve me kancer

Majlinda Kelmendi ka treguar edhe njëherë se nuk është vetëm një kampione që na bën krenare nëpër botë, por edhe një njeri me shpirt shumë të madh. Fituesja e Medaljes së Artë në Lojërat Olimpike është prej disa kohësh ambasadore e “Care for Kosovo Kids”, një fondacion në Kosovë që kujdeset për fëmijët e diagnostikuar me kancer që ata të ...

Read More »

Alarmi për substancat kancerogjene në qumësht, megaskandal apo supermashtrim?

Ish ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka denoncuar në rrjetin social Facebook praninë e aflatoksinës në qumështin vendas, duke e quajtur një megaskandal ose supermashtrim. Ai thotë se studimi është bërë nga AFI, dhe gjysma e mostrave të qumështit vendas të analizuara dolën me substancën kancerogjene që është rezistente dhe ndaj përpunimit termik. “Ose nje megaskandal, ose nje supermashtrim!! Mbetet ...

Read More »

Aksident në oborrin e QSUT-së, kaos dhe trafik në hyrje-daljet e spitalit

Një aksident automobilistik ndodhi mesditën e së martës  në hyrjen kryesore të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Pro Pacientit raporton se dy automjete, njëri tip Golf 5 me targë TR 3100 U dhe një Mercedes Benz me targë AA 134NJ janë përfshirë në aksident, por fatmirësisht pa pasoja në njerëz. Si pasojë e përplasjes, për disa minuta kishte vështirësi lëvizjeje ...

Read More »

GEF/UNDP histori suksesi me pajisjen e katër qendrave shëndetësore me panele fotovoltaik

“Dritë për të vrarë errësirën pikërisht aty ku duhet më shumë se kudo tjetër. Aty ku shpëtohen jetë, në qendrat shëndetësore.” Ky ishte qëllimi kryesor i projektiti të realizuar nga shoqata “Together For Life” me mbështetjen e GEF/UNDP, e cila realizoi me sukses pajisjen e 4 qendrave shëndetësore me panele fotovoltaik në zonën e veriut, pikërisht në zonat ku ndriçimi ...

Read More »

SKANDAL/ Ja si keqtrajtohen fëmijët që nuk shikojnë në Tiranë

Një investigim disa ditor i emisionit “BOOM” ku u angazhuan disa gazetarë, në Institutin Shtetëror të nxënësve të verbër “Ramazan Kabashi” në Tiranë, ka nxjerrë në dritë një skandal të përmasave të mëdha. Fëmijë që trajtohen më keq se në vendet e botës së tretë. Gjithçka nisi nga një letër në redaksinë e “BOOM”. Tiranë- Një investigim disa ditor i ...

Read More »

LAJMI I FUNDIT / Dorëhiqen mjekët e urgjencës në QSUT

Një pjesë e madhe e mjekëve të urgjencës pranë Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” mësohet se kanë dhënë dorëheqjen për shkak të mbingarkesës dhe mungesës së kushteve të punës për stafin mjekësor. Shkresa e firmosur nga të paktën 8 mjekë të urgjencës i është dërguar Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, kryeministrit Edi Rama, presidentit Ilir Meta dhe drejtorit të ...

Read More »

Denoncon ish-deputeti: Spitali i Lezhës si vendet e botës së tretë

“Kushtet e ofruara në Spitalin Rajonal të Lezhës i ngjajnë një institucioni shëndetësor të botës së tretë”. Ky është komenti i bërë nga ish-deputeti i Partisë Socialiste në Lezhë Eduart Ndocaj përmes faqes së tij në facebook. Publié par Eduart Ndocaj sur lundi 4 décembre 2017 Në denoncimin e bërë, ish-deputeti thotë se spitalit kryesor të qarkut Lezhë i mungojnë ...

Read More »

Dita kundër HIV/AIDS, Meta: Kemi nevojë për rritje të kujdesit shëndetësor

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka përcjell një mesazh ndërgjegjësimi në Ditën Botërore Kundër HIV/AIDS. Në rrjetin social facebook, Meta kërkon ndërgjegjësim dhe rritje të kujdesit shëndetësor. “Sot në Ditën Botërore kundër HIV/AIDS, të ndërgjegjësohemi mbi nevojën e rritjes së kujdesit shëndetësor, përmirësimit të edukimit si dhe luftimit të paragjykimeve për këtë sëmundje”, shkruan presidenti Meta. Për virusin HIV nuk ...

Read More »

Përkeqësimi i motit lë pa ujë QSUT-në

Përkeqësimi i motit dhe përmbytjet në kryeqytet kanë lënë pa ujë QSUT-në. Burime pranë gazetës “Shëndet+” bëjnë me dije se ka mungesë të furnizimit me ujë në disa reparte. Mjekët po përballen me vështirësi për shkak të fluksit të lartë te personave që paraqiten për të marrë mjekim. Ndërkohë, si pasojë e mungesës së ujit, drejtoria e spitalit ka mbyllur ...

Read More »