Foto Lajm

30 barna të reja në listën e barnave të rimbursueshme. Rishikohen paketat shëndetësore

Denisa Canameti Këshilli Administrativ i Fondit ka miratuar Listën e Barnave të Rimbursuara 2017, e cila është shtuar  me 30 barna të reja. Barna të cilët ndihmojnë në trajtimin e shumë sëmundjeve, veçanërisht atyre tumorale, sëmundjeve kardiake dhe të diabetit. Barnat dhe indikacionet përkatëse të shtuara në Listën e Barnave të Rimbursuara për vitin 2017 Dy barna anti-diabetikë, një bar kundër ...

Read More »

Denoncim: Në spitalin e Durrësit mungojnë medikamentet bazike. Përgjigjet drejtori!

Denisa Canameti Në redaksinë e “Pro Pacientit” ka mbërritur sot një denoncim, ku thuhet se në spitalin e Durrësit mungojnë edhe medikamentet më bazike. “Nuk ka ilaçe. Si në shërbim, ashtu edhe në urgjencë në spitalin e Durrësit ka mungesa në medikamente, duke filluar që nga antibiotikët. Laparosokopia ka kohë që nuk punon. Kështu që njerëzit detyrohen që të operohen ...

Read More »

Shëndetësia, kjo minierë ari. Abuzimet në emër të barnave, shëndetësisë elektronike e tenderave

Denisa Canameti Edhe pse buxheti për shëndetësinë konsiderohet i pamjaftueshëm për t’i dhënë kësaj të fundit  fytyrën e dëshiruar, drejtuesit nga ana tjetër gjejnë vend aty këtu për të përlyer duart. Në secilin prej raporteve të publikuara ndër vite nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, për auditimet e kryera në institucionet shtetërore, shëndetësia zë hapësirën e saj të konsiderueshme. Kështu, ...

Read More »

Mjeku gjerman: Largimi i mjekëve nga Shqipëria nuk është çështje parash

Bisedoi: Denisa Canameti Në një kohë kur numri i mjekëve të larguar nga Shqipëria drejt Gjermanisë sa vjen e rritet, ka edhe mjekë gjermanë që zgjedhin Shqipërinë. Salah el Dsoki është kardiokirurg i lindur dhe rritur në Gjermani, por që prej vitesh punon në Shqipëri. Ai ka ndjekur me interes lajmet që flasin për një numër shumë të lartë mjekësh ...

Read More »

24 vjeç, me kancer. Mikeshat e saj thirrje për ndihmë: Duhen të ardhura për të përballuar sëmundjen

  Denisa Canameti Sëmundja e kancerit po bën “kërdinë” midis të rinjve. Kjo sëmundje nuk ka kursyer as Megin, vetëm 24 vjeç. Mikeshate saj, kanë nisur një fushatë sensibiliuezse për të mbledhur të ardhura, pasi Megi gjendet në Turqi, bashkë me shpresën për një trajtim më të mirë. “Megi është vetëm 24 vjeç, një vajzë plot jetë, e ndjeshme, e ...

Read More »

Qytetarët: Fasadë, spitalet s’kanë ilaçe. Rama: Gënjeshtër!

Denisa Canameti Kryeministri i vendit Edi Rama është tepër aktiv në rrjetet sociale. Jo vetëm përmes postimeve të vazhdueshme të videove apo fotove, por edhe përmes komunikimit të drejtpërdrejtë me qytetarët. Ditën e djeshme Rama ka postuar një video të QSUT-së duke e cilësuar atë si kantierin më të madh në rrugën e Rilindjes së Shëndetësisë. Reagimet e qytetarëve kanë ...

Read More »

Analizat tumorale, kosto e shumëfishtë për xhepat e pacientëve

Denisa Canameti Në QSUT nuk realizohen analizat më të domosdoshme për të vendosur diagnozën e pacientëve, veçanërisht kur bëhet fjalë për sëmundje tumorale. Problematike për sëmundjet tumorale mbetet mosmarrja në ngarkim diagnostik dhe trajtimi sipas standardeve më të mira për këto sëmundje. Mungesa e kiteve diagnostike(materialeve për vendosjen e diagnozës), përbën një nga problemet që vështirëson punën e mjekëve si ...

Read More »

Sëmundjet e zemrës shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve në Shqipëri. Mjekët: Fëmijët të rrezikuar, po ushqehen keq

Denisa Canameti Sëmundjet e zemrës shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve në Shqipëri. Mjekët: Fëmijët të rrezikuar, po ushqehen keq Sëmundjet kardiovaskulare në Shqipëri shkaktojnë mbi gjysmën e vdekjeve, duke zënë vendin e parë si shkak i të gjitha vdekjeve, ndaj mund të konsiderohen si sëmundjet me peshën më të madhe në shoqërinë shqiptare. Në vendin tonë ka një rritje të ...

Read More »

Shifra alarmante/ Të rinjtë shqiptarë po vdesin nga tumori. Mjekët: E ardhmja katastrofë

Mjekët pohojnë se vitet e mëvonshme do të jenë një katastrofë në përhapjen e sëmundjes, nëse nuk rritet kontrolli mbi sigurinë ushqimore, nuk frenohet duhanpirja dhe nuk ulet ndotja në mjedis. Prevalenca për mijë banorë më të sëmurë më kancer shihet të ketë pësuar rritje me 70 për qind gjatë dekadës së fundit në Shqipëri, sipas të dhënave spitalore, të ...

Read More »

Pas prishjes së aparaturave, spitali i Fierit mbetet dhe pa medikamente. Mjekët: Ampula nuk bëhemi dot!

Denisa Canameti Pacientët denoncuan dje prishjen e aparatit të grafisë në spitalin e Fierit. Sipas tyre grafia ka 10 ditë që nuk punon dhe nuk thuhet asgjë se kur do të vihet në funksion. E kontaktuar nga Pro Pacientit, drejtoresha e këtij spitali Bruna Cami, konfirmoi prishjen e aparatit por theksoi se në urgjencë puna mbulohet normalisht. Fill pas këtij ...

Read More »