Foto Lajm

OBSH: Shqiptarët paguajnë nga xhepi 60% të shpenzimeve për shëndetësinë, rekord në Europë

Shqiptarët përballen me kosto të larta të shpenzimeve shëndetësore direkt nga xhepi i tyre, por ky lloj shpenzimi duket se është rritur me tej pas pandemisë Covid-19. Sipas të dhënave nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara së fundmi, në vitin 2021 një shqiptar ka shpenzuar mesatarisht për shëndetin 465 dollarë. Kjo shumë në masën 59.7% (277 USD) është ...

Read More »

Zgjerohen shërbimet me specialistë në kujdesin parësor, Manastirliu: Në 17 qendra shëndetësore shtohen fizioterapistë dhe logopedë

Dy specialitete të tjera me logopedë dhe fizioterapistë do të shtohen në shërbimet e kujdesit parësor në të gjithë vendin, ku ekipet multidisiplinore do të sigurojnë që pacientët të marrin një kujdes të plotë, duke përfshirë trajtimin dhe rehabilitimin e tyre në të gjitha aspektet shëndetësore, afër vendbanimit. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu nga Qendra e Specialiteteve ...

Read More »

Kreu i OBSH-së: “Duhet të jemi të përgatitur për pandemitë e ardhshme”

  Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u kërkoi vendeve anëtare të kryejnë reformat e nevojshme për t’u përgatitur për pandemitë e ardhshme. Duke folur në asamblenë vjetore të OBSH-së disa javë pas përfundimit të emergjencës për pandeminë e COVID-19, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se ishte koha për të ndërmarrë hapa konkretë për parandalimin e një pandemie  të ardhshme. Tedros ...

Read More »

Hapen 7 shërbimet e para në Spitalin Qendror në QSUT, Manastirliu: Spital me standarte europiane, do të rritet cilësia e shërbimit

Spitali Qendror në QSUT është vendosur në funksion të pacientëve me shtatë shërbimet e para, të cilat tashmë janë funksionale, teksa vijon plani i transferimit të plotë të shërbimeve, që do të përmbyllen me vënien në funksion të urgjencës së re. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka vizituar nga afër pacientët e pare dhe stafet mjekësore të ...

Read More »

Dita Ndërkombëtare e të Drejtave të Pacientëve

Ndërsa kujdesi shëndetësor bëhet më kompleks dhe teknologjia vazhdon të përparojë, të drejtat e pacientëve janë bërë një temë gjithnjë e më e rëndësishme në fushën e kujdesit shëndetësor. Çdo vit, më 18 prill, Europa feston Ditën Evropiane të të Drejtave të Pacientëve. Kjo ditë është një mundësi për të rritur ndërgjegjësimin për të drejtat e pacientëve dhe për të ...

Read More »

Instalohen pajisje skaner, grafi digjitale dhe eko të teknologjisë bashkëkohore në Spitalin e ri Pediatrik në QSUT

Eshtë pajisur me aparatura të teknologjisë së lartë, nga skaneri, grafia digjitale dhe eko, flota e imazherisë në Spitalin e ri Pediatrik në QSUT. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka parë nga afër investimin në aparatura bashkëkohore, ku deklaroi se falë këtyre aparaturave bio-mjekësore do të rritet cilësia e shërbimit për pacientët e vegjël. “Eshtë një prej ...

Read More »

Rindërtohet me standardet më të mira qendra shëndetësore e Libohovës, Manastirliu: Programi i rehabilitimit do të vijojë edhe me 60 qendra të tjera

Rindërtohet me standardet më të mira qendra shëndetësore e Libohovës. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale së bashku me Ministren e Turizmit, Mirela Kumbaro, kanë inspektuar qendrën e re shëndetësore që do t’i shërbejë sipas kushteve dhe standardevee bashkëkohore mbi 5500 banorëve të Libohovës. “Në të gjithë qarkun Gjirokastër nëpërmjet programit të përmirësimit të infrastrukturës së kujdesit parësor ne kemi ...

Read More »

Ambasadori Britanik takon gazetarët lokalë: I njohim vështirësitë, do të mbështesim gazetarinë cilësore

Ditёn e enjte, datё 4 nёntor 2021, Shkёlqesia e tij, Ambasadori Britanik Alistair King-Smith u takua me rreth 30 gazetarё lokalё, pёrfaqёsues tё 12 mediave lokale nga 7 qytete tё Shqipёrisё, pjesёmarrёse nё Programin Media for All. Ata diskutuan se si Raportimi me Qytetarёt e Angazhuar i ka ndihmuar kёto media tё forcojnё lidhjet me komunitetet vendore. Ata diskutuan mё ...

Read More »

Papastëri dhe kaos në pavionet e spitalit të Traumës

Higjiena në spitalin Universitar të Traumës lë shumë për të dëshiruar. Në disa foto të shkrepura nga familjarë të pacientëve që po marrin shërbim në këtë spital, është e dukshme mungesa e rregullit, higjienës nëpër pavione. Ndërsa një situatë e tillë do ishte e justifikuar në shërbimin e urgjencës, për shkak të natyrës së traumave që paraqiten në atë spital, ...

Read More »