Foto Lajm

Në shtator mbyllen 163 qendra shëndetësore në zonat rurale

Premtimet për të çuar shërbimin mjekësor falas deri në “kullën” më të largët skajore të vendit po zëvendësohen me projektet për ta hequr këtë shërbim edhe nga zonat rurale, duke e përqendruar atë në ambulancat dhe spitalet e qyteteve e të rretheve. Sipas “Telegraf”, thuhet se kryeministri ka në tavolinë një projekt për të pakësuar numrin e qendrave mjekësore në ...

Read More »

Kërkesat që mjeku i njohur i rendit Ramës

“Mendoj se njerëzit në përgjithësi vlerësojnë te unë faktin e të qenit i vërtetë, “tritanor”, në fjalët dhe në veprimet e mia, si dhe në mirëbesimin që unë kam ndaj tyre”(Tritan Kalo). Respekti për të vërtetën dhe bindja për ta artikuluar çdo herë atë, e kanë lartësuar përherë e më shumë figurën e mjekut të njohur Tritan Kalo. Përmes komenteve ...

Read More »

TFL sesion informues me gazetarët: Si të përdorim ligjin “Për të drejtën e informimit”

Shoqata “Together for Life” organizoi sot një aktivitet trajnues me gazetarët se si mund të përdorin ligjin “Për të drejtën e informimit” me qëllim mbrojtjen e të drejtave të pacientëve. Gazetarët u informuan nga ekspertja ligjore Ledia Marku se ku mund të drejtohen për të marrë informacione në lidhje me sektorin e shëndetësisë, autoritetet publike ndaj të cilave mund të ...

Read More »

Spitali i Beratit pa ujë prej ditësh, pacientët: Rrezikojmë të marrim ndonjë infeksion

Riselma Telo Spitali Rajonal i Beratit prej disa ditësh vuan mungesën e ujit të rrjedhshëm. Ky shqetësim është ngritur nga vetë pacientët e këtij spitalit, të cilët kanë denoncuar tek gazeta ‘Shëndet+’ me foto dhe video gjendjen skandaloze të kushteve higjieno-sanitare, sidomos në tualete, duke rrezikuar përhapjen e infeksioneve. “Në spitalin e Beratit prej disa ditësh nuk ka ujë të ...

Read More »

Skandal/ MSH jep këshilla për të nxehtin, pacientët e QSUT-së freskohen me copa kartonësh

Elona Tereziu / Shendeti.com.al ...Kisha menduar të bëja nja dy-tre foto t’ia çoja kryeministrit, t’i tregoj se ç’është Rilindja, por më mirë që erdhët ju! Kemi ardhur për t’u shëruar, por po sëmuremi më keq. Djersitemi, lagemi e thahemi prapë. Ditën me kompresa, natën pa gjumë…! Ky është makthi i pacientëve të Spitalit të Sëmundjeve të Brendshme në QSUT, të cilët ...

Read More »

Mjeku denoncon korrupsionin në shëndetësi: 15 mijë euro për një vend pune në QSUT

Përmes një letre të hapur drejtuar kryeministrit Edi Rama, mjeku Diamant Kuka ka denoncuar korrupsionin që bëhet në sektorin e shëndetësisë për punësimin e mjekëve dhe infermierëve. Ai tregon përvojën e tij të hidhur dhe të disa kolegëve, të cilëve u janë vënë disa çmime të kripura kundrejt një vendi pune në spitalet shtetërore. Kuka tregon se për një vend ...

Read More »

37-vjeçarja nuk i mbijetoi aksidentit, mesazhi i familjes për mjekët e Ushtarakut do t’ju lërë pa fjalë

Me gjithë dhimbjen e madhe për humbjen e vajzës dhe nuses së tyre, dy familje nga Prishtina kanë gjetur forcën dhe kurajën të falënderojnë dhe t’u jenë mirënjohës mjekëve të Spitalit Ushtarak për kujdesin që ata kanë kushtuar ndaj 37-vjeçares Fatmire Maloku. Ata janë falënderues ndaj mjekëve jo vetëm për angazhimin e tyre profesional në shpëtimin e gruas, që fatkeqësisht ...

Read More »

Bluzat e bardha shkelin kodin e etikës, rrezikojnë gjobë nga 2 000 deri 20 0000 lekë

Riselma Telo Nëse dikujt i bie rasti të kalojë në zonën e Medresesë, do të shohë patjetër bluzat e bardha brenda dhe jashtë oborrit të QSUT-së. Bluza të bardha gjen kudo, pranë stacionit të autobusit, kioskave me fruta-perime, në tregun e rrobave të përdorura, duke thyer një nga rregullat bazë të Kodit Etik-Deontologjik. Në nenin 2, pika 7 të Kodit ...

Read More »