A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

‘Deri në 3 vjeç fëmijëve mos tu jepen pajisje teknologjike’, mjekja në Report Tv: Sjell problematika në sjellje dhe gjuhë

Me zhvillimet e vrullshme teknologjike si dhe me përdorimin në masë, kryesisht të mjeteve të komunikimit, është pothuajse i pashmangsëm edhe përdorimi i tyre nga fëmijët në mosha të vogla si dhe nga adoleshentët. Por përdorimi i tyre mund të sjellë probleme në shëndetin e fëmijëve. Mjekja logopede Aurora Lushej, e ftuar në emisionin ‘Përballje’ në Report Tv, tha se ...

Read More »

Situata me gripin, ministrja Koçiu publikon apelin e mjekes Çomo: Vaksinimi falas, thelbësor për parandalimin e komplikacioneve

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu apelon për kryerjen e vaksinës kundër gripit për grupet që kanë rrezik më të lartë që të preken nga virozat e stinës së dimrit, të moshuarit, fëmijët, gratë shtatzëna dhe personat me sëmundje kronike. Në një postim në rrjetet sociale, Koçiu thekson se vaksinimi kundër gripit, konsultimi me mjekun e familjes për ...

Read More »

Shpërdoruan detyrën duke hedhur mbetje spitalore në ambiente të papërshtatshme, procedohen 4 infermierët në Delvinë

Delvinë/Procedohen penalisht 4 shtetas që shpërdoruan detyrën duke hedhur mbetje spitalore në ambiente të papërshtatshme, në kundërshtim me ligjin. Specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Delvinë referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për veprat penale “Shpërdorim i detyrës” dhe “Menaxhimi i mbetjeve”, për shtetasit M. B., 30 vjeç, Sh. G., 39 vjeçe, ...

Read More »

Mbi 107 mijë fëmijë përfituan nga programi i depistimit të shikimit në shkolla, rreth 13 mijë u referuan për vizitë te mjeku

Mbi 107 mijë femijë kanë përfituar nga program i depistimit të shikimit në shkolla. Kështu bën me dije kryeministri Edi Rama në një postim në rrjetet sociale. Kreu i qeverisë thotë nga kontrolli i tyre, rreth 12, 974 nxënës janë referuar për vizitë tek mjeku specialist për ndjekjen e problematikave të shfaqura. ‘Me politikat e orientuara drejt parandalimit, vijojmë edhe ...

Read More »

Kur duhet të marrim antibiotik? Mjeku Alimehmeti ngre alarmin, jep këshilla të vlefshme për qytetarët

Mjeku Ilir Alimehmeti ka ngritur alarmin sa i takon marrjes së antibiotikëve pa recetë mjeku. Në studion e emisionit “7pa5”, Alimehmeti tha se antibiotiku është për të luftuar infeksionet që janë në trup, të cilat i konstaton mjeku, por shtoi se jo domosdoshmërisht është një gjë e tillë kur kemi temperaturë. Sipas mjekut, është e rëndësishme që antibiotikun ta marrim ...

Read More »

‘Shëndetësi falas’: Mungesa e barnave, cilësia e ulët dhe korrupsioni gërryejnë xhepat e grisur të shqiptarëve

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, qytetarët shqiptarë i paguajnë 60% të shpenzimeve shëndetësore nga xhepi. Organizata Botërore e Shëndetësisë, OBSH, ka publikuar së fundmi të dhënat e përditësuara mbi shpenzimet e shëndetit në nivel global, ku Shqipëria renditet e para në rajon për nivelin e lartë të shpenzimeve që qytetarët mbulojnë nga xhepi i tyre. Sipas të dhënave të fundit ...

Read More »

Sezoni i gripit po rëndohet/ 80 pacientë në ditë! Shtohet kërkesat për ndihmë, komplikacionet arrijnë deri në pneuomoni

80-90 pacientë në ditë i drejtohen shërbimit infektiv me simptoma të gripit apo dhe të covid të cilat nuk ia kanë dalë t’i menaxhojnë në kushte shtëpie. Ka persona nga mosha  20 vjeç deri në 80 vjeç. “Kam vajzën me temraturë 38 që nuk i bie”, tha një grua. “Kam burrin me covid”, tha një tjetër. Nga 80- 90 urgjenca ...

Read More »

Virozat shkaktojnë “fluks” në Urgjencën e Durrësit, rreth 570 pacientë në ditë në dyert e spitalit, apeli i mjekëve

Virozat e stinës, gripi sezonal por edhe Covid19 kanë shënuar një numër të lartë pacientësh në Urgjencën e Durrësit. Janë rreth 400 pacientë të rritur të cilët kërkojnë ndihmë mjekësore në ditë, ndërsa mbi 170 pacientë, janë fëmijë në Pediatri. Mjekët bëjnë apel që pacientët që kanë probleme me shëndetin, fillimisht duhet të paraqiten fillimisht në qendrat shëndetësore të lagjeve ...

Read More »

Vdekja e 3-vjeçarit pas ndërhyrjes në klinikën dentare/ Zbardhen detaje të reja, përse iu refuzua 6 herë licensa Ina Xhaxhos?

Klinika dentare “Splendent”, ku mori trajtim dhe më pas ndërroi jetë 3-vjeçari B.S. e ka marrë licencën një muaj pas ngjarjes tragjike. Ina Xhaxho mori licensën e subjektit më 31 tetor 2023, ndërsa ngjarja ka ndodhur në fillim të tetorit. Sipas dokumentit të Qendrës Kombëtare të Licencimit, fillimisht kërkuesit iu refuzua 6 herë marrja e lincensës me argumentin se nuk ...

Read More »