A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Kolera rikthehet pas 50 vitesh në Itali, identifikohet një person i infektuar

Është identifikuar pas 50 vitesh rasti i parë i infektimit me kolerë në Itali. Nuk dihet akoma se sa shqetësues është ky fakt por në të gjitha mediat italiane po qarkullon si lajm dhe qytetarët janë shqetësuar. Mediat raportojnë se një i moshuar në Arbus është shtruar në spitalin Santissima Trinita në Cagliari i infektuar me kolera. Pacienti vuan edhe nga sëmundje të ...

Read More »

Ja çfarë duhet të bëni kur vuani nga tensioni i ulët

Studimet tregojnë se nga tensioni i ulët më së shumti vuajnë femrat në mes moshës 30 dhe 40-vjeçare, sidomos ato që merren me punë intelektuale. Sipas studimeve janë femrat e moshës 30- 40 vjeçare ato që vuajnë më së shumti nga tensioni i ulët. Për to rekomandohet ndryshimi i mënyrës së jetesës, marrja e lëngjeve të mjaftueshme, kripë në ushqim, ...

Read More »

Këtë javë temperaturat mbi 40 gradë, kujdes problemet me zemrën

Kjo javë do të jetë shumë e nxehtë dhe këtë gjë e konfirmoi dje edhe Lajda Porja nga Meteolab. Temperaturat që të rriten akoma më shumë nga dita e nesërme duke bërë që të premten te jenë akoma më të lara, mbi 40 gradë. Madje nuk do duken çudi edhe kur termometri të shënojë 42 gradë sikurse ka ndodhur në Kinë apo në Spanjë.  Por i nxehti padayshim ...

Read More »

Mjekja bën apel: Izoloni fëmijët e tjerë nëse njëri ka virusin ‘gojë, duar, këmbë’

Pediatrja Mirela Dibra ishte e ftuar mëngjesi e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians” për të folur për sëmundjen infektive e cila është rikthyer te fëmijët. Ajo tha se në rast se në një familje një nga fëmijët është i infektuar, ai duhet të izolohet nga fëmija tjetër apo edhe nga gjyshërit. “Mirë është që fëmijët të izolohen nga ...

Read More »

Je në plazh? Kujdes nga infarkti/ Mjekët: Rrezikoheni nga qendrimi i gjatë në diell dhe mungesa e hidratimit

  Një 82-vjecar në Velipojë dhe një tjetër i moshuar 80-vjecar nga Kosova në Golem ndërruan jetë pasi pësuan atak kardiak me t’u futur në ujë. Por të rrezikuar nuk janë vetëm moshat e treta. Mjekët kardiologë shpjegojnë rrethanat kur një pushues mund të pësojë problem shëndetësore. Ata që kanë probleme me zemrën duhet të bëjnë kujdes kur futen në ...

Read More »

17 Maj – Dita Botërore e Hipertensionit

Dita Botërore e Hipertensionit u iniciua nga Liga Botërore e Hipertensionit (WHL) që me 17 maj 2005, me synim rritjen e ndërgjegjësimit mbi hipertensionin (presioni i lartë i gjakut) dhe ndikimin e tij në shëndet. Kjo ditë shërben edhe për të inkurajuar parandalimin, zbulimin dhe kontrollin e hipertensionit. Hipertensioni prek më shumë se një miliard njerëz në mbarë globin dhe ...

Read More »

Shtrimet në spitale në 2022 u shtuan 8% pas pandemisë; Fluksi më i lartë në kardiologji dhe psikiatri

Për vitin 2022 numri i të shtruarve në spitale u shtua 8% në raport me 2021. Sipas të dhënave të raportit të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për vitin 2022 në total numri i të shtruarve në spitale ishte 277,881 pacientë. Pas pandemisë së Covid-19 në 2022 ky është numri më i lartë i shtrimeve në spitale. ...

Read More »

Dita Botërore e Sëmundjes së Malaries

Malaria është një sëmundje e shkaktuar nga një parazit. Paraziti përhapet te njerëzit përmes pickimit të mushkonjave të infektuara. Personat që kanë sëmundjen e malaries zakonisht përjetojnë temperaturë të lartë dhe të dridhura.[1] Ndërsa sëmundja është e pazakontë në vendet me klimë të butë, malaria është ende e zakonshme në vendet tropikale dhe subtropikale. Çdo vit afro 290 milionë njerëz ...

Read More »

Kujdesi ndaj syrit, aftësia e kufizuar në shikim dhe verbëria: Menaxhimi i gjendjes drejtuar në trajtimin e shkakut dhe trajtimin e simptomave (OBSH)

Gjendjet e problemeve me sytë janë përgjithësisht të zakonshme. Ata që jetojnë mjaftueshëm gjatë do të përjetojnë të paktën një herë në jetë një gjendje problematike me sytë. Afërsisht 1 billion njerëz në botë kanë një çrregullim shikimi për afër ose larg që mund të ishte parandaluar ose që duhet ende të adresohet. Në mungesë të evidentimit në kohë, shikimi ...

Read More »

Aborti dhe aksesi ndaj kujdesit cilësor gjithëpërfshirës

OBSH e përkufizon shëndetin si një gjendje të mirëqenies së plotë fizike, mendore dhe sociale, dhe jo thjesht mungesë sëmundjesh ose dobësie. Të bërit e shëndetit realitet për të gjithë dhe lëvizja drejt përmbushjes progresive të të drejtave të njeriut, kërkon që të gjithë individët të kenë akses në kujdes shëndetësor cilësor, duke përfshirë shërbime gjithëpërfshirëse të kujdesit për abortin ...

Read More »