A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Skizofrenia, faktori i padukshëm i shtatzënisë që rrit rrezikun gjenetik

  Dekada të të dhënave shkencore lidhën predispozicion gjenetik me skizofreninë me gjenet e rrezikshme të trurit. Për më shumë se një shekull, komuniteti shkencor besonte se rreziku i skizofrenisë qëndronte kryesisht, nëse jo ekskluzivisht, atje. Hulumtimet e fundit, të publikuara në Nature Communications, vijnë për të hedhur poshtë këtë besim, duke argumentuar se një organ tjetër mund të luajë një ...

Read More »

Shkaktojnë ankth e probleme me gjumin, zbuloni arsyet e zhurmave të çuditshme që dëgjojmë në vesh

Tringëllimat, fishkëllimat apo kumbimi në vesh shkaktohen nga një sëmundje e njohur si Tinitus. Kjo sëmundje prek rreth 10 përqind të popullsisë në botë. Zhurma krijohet në vesh dhe në kokë por dëgjohet vetëm nga personi i prekur. Ekspozimi ndaj zhurmës është i vazhdueshëm dhe shkakton ankth, nervozizëm, probleme serioze me gjumin, madje edhe depresion të thellë. Shumë pacientë e ...

Read More »

Situata me Fruthi në Shqipëri/ Mjeku epidemiolog në Vlorë: Deri tani s’kemi asnjë rast, prindërit të vaksinojnë fëmijët

Në Vlorë nuk ka pasur asnjë rast të dyshuar me fruth. Shefi epidemiologjisë, Agron Bashllari thotë se në këtë drejtim ka ndikuar vaksinimi i popullsisë, pasi fruthi është një virozë që prek vetëm personat e pavaksinuar. Fruthi konsiderohet virozë e rrezikshme pasi një person i infektuar me të, mund të infektojë 20 apo 30 persona të tjerë. Epidemiologu rendit disa ...

Read More »

Rama: Po punojmë që të sjellim robotë për të kryer operacione në Shqipëri!

Operacionet në spitale do mund të bëhen edhe me robotë në vitin 2030. Këtë e ka deklaruar Kryeministri Edi Rama i cili tha se po punohet së bashku me Ministrinë e Shëndetësisë për të sjellë shumë shpejt robotët në Shqipëri. “Do vazhdojmë ti pajisim spitalet me aparaturat më të fundit. Po punojmë me ministren për të sjellë robotë për operacionet që ...

Read More »

“Prek kryesisht fëmijët”/ Konfirmohen 6 raste me fruth në Durrës, apeli i institucioneve shëndetësore: Vaksinohuni!

Ka arritur në gjashtë numri i rasteve të diagnosfikuara me fruth në Durrës. Gazetarja Klodiana Haxhiaj raporton për News24 se bëhet fjalë për persona me lidhje të ngushtë familjare dhe kryesisht të grupmoshave të vogla. “Më së shumti pacientët e prekur janë fëmijë. Ajo që konfirmohet është lidhja e ngushtë familjare mes të gjithë pacientëve. Ajo që është shumë shqetësuese ...

Read More »

Rishfaqet sëmundja e zgjebes, shtim i rasteve të konstatuara! Mjekja: Ka qenë gjithmonë e pranishme! S’prek vetëm personat që s’kanë higjienë personale

Në një kohë kur vëmendja e mjekëve është përqendruar tek gripi stinor, mjekët thonë se është rikthyer sëmundja infektive që në gjuhën popullore njihet si zgjebja. Sipas bluzave të bardha sëmundja ngjitësve nuk shfaqet vetëm tek personat me probleme me higjienën personale. Më të rrezikuar janë fëmijët dhe personat me sëmundje bashkëshoqëruese. Tirane- Sëmundja infektive e Skabjes që njihet ndryshe në ...

Read More »

“Vepron si sfungjer për mikrobet”- Tri pasoja nëse nuk e lani siç duhet gjuhën

Edhe nëse i lani dhëmbët rregullisht dhe kujdeseni për higjienën e tyre, duhet të dini se po aq e rëndësishme është edhe larja e gjuhës. Gjuha vepron si një sfungjer për mikrobet. Edhe pse jo të gjitha janë të rrezikshme për shëndetin, kur bakteret e rrezikshme shumohen në sipërfaqen e saj, ato mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin. Këtu janë tre ...

Read More »

OKB vuri alarmin/ Çfarë është fruthi, si trajtohet dhe gjithçka tjetër që duhet të dini për të

Për fruthin me siguri se keni dëgjuar edhe më parë, prandaj edhe ju sjellim gjithçka çfarë duhet të dini për këtë sëmundje – duke filluar nga shenjat dhe simptomat e deri te opsionet e trajtimit. Çfarë është fruthi? Fruthi është sëmundje ngjitëse virale e cila, nëse nuk trajtohet, mund të shpie në komplikime serioze shëndetësore. Çdo njeri mund të sëmuret ...

Read More »

Paracetamol apo ibuprofen, sa qetësues mund të pini në ditë

Paracetamoli dhe ibuprofeni janë dy ndër ilaçet më të përdorura kundër dhimbjes por jo vetëm. Ato përdoren gjërësisht kundër temperaturës, artritit, dhimbjeve dhe migrenës. Paracetamoli shërben për të ulur frekuencën dhe ashpërsinë e sinjaleve të dhimbjes në tru. Paracetamoli fokusohet kryesisht në zonën e dhimbjes. Ibuprofeni funksionon duke nxitur prodhimin e disa hormoneve të caktuara që çlirohen në organizëm si ...

Read More »

Dy spitale bashkohen në një! Spitali i Kavajës bashkohet me spitalin “Shefqet Ndroqi”

Qytetarët e Kavajës , Rrogozhinës dhe jo vetëm, nuk do të duhet që për shërbime shëndetësore të specializuara të shkojnë në Tiranë. Spitali bashkiak i Kavajës bashkohet tashmë me spitalin universitar “Shfeqet Ndroqi” në Tiranë, ku si për ndërhyrje kirurgjikale apo probleme të tjera, mjekë të këtij spitali do të asistohen nga mjekët profesionistë të “Shefqet Ndroqit”. “Po na e ...

Read More »