A B C Ç D Dh E Ë F G Gj H I J K L Ll M N Nj O P Q R Rr S SH T Th U V X Xh Y Z Zh

Organizata Botërore e Shëndetësisë ngre alarmin: 30 herë më shumë raste të fruthit në Evropë në vitin 2023, duhet të vaksinoheni

Tridhjetë herë më shumë raste të fruthit janë regjistruar në Evropë mes janarit dhe tetorit 2023, në krahasim me vitin 2022. Kjo deklaratë ka ardhur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë , duke bërë thirrje për një fushatë të intensifikuar vaksinimi. “Midis janarit dhe tetorit 2023, më shumë se 30,000 raste u regjistruan nga 40 nga 53 vendet në rajon”, i ...

Read More »

Dimri rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës, shenjat që s’duhet t’i injoroni

Rënia e temperaturës gjatë dimrit mund të ndikojë drejtpërdrejt në zemër dhe të shkaktojë simptoma të sëmundjeve të zemrës, veçanërisht gjatë aktiviteteve fizike. Ditët e shkurtra dhe temperaturat e ftohta të dimrit inkurajojnë shumë njerëz që të kërkojnë ngrohtësi në ambiente të mbyllura, duke çuar në pasivitet fizik dukshëm më të madh dhe një rrezik në rritje të sëmundjeve të ...

Read More »

Ministrja Koçiu: Shërbime cilësore për qytetarët dhe turistët në Spitalin e Sarandës, rriten pagat e mjekëve dhe infermierëve

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu ka zhvilluar një vizitë në Spitalin e Sarandës “Petro Nako” ku investimet e qeverisë dhe MSHMS-së në kirurgji, maternitet dhe pediatri kanë mundësuar kushte bashkëkohore për stafin si dhe cilësi shërbimi pranë vendbanimit për qytetarët. Koçiu theksoi se ky spital u shërben rreth 120 mijë banorëve, por edhe mijëra turistëve të cilët ...

Read More »

Grip me temperaturë 40 gradë! Të miturit po e kalojnë më rëndë. Problem kolla e zgjatur

Duhet bërë kujdes me temperaturën e lartë dhe sekrecionet tek bebet e vogla, pasi mund të bëjnë konvulsione. Mbani kontakt online me mjekun pediatër. Kjo është këshilla për nënat e reja nëse foshnja e tyre   do të bjerë në kontakt me virozat, gripin apo Covidin, në këto ditë janari, ku fluksi i pacientëve të vegjël është rritur ndjeshëm nëpër qendra ...

Read More »

Për 2023 sëmundshmëria kronike u rrit 5,9%, shkak plakja e popullsisë dhe pasojat e Covid

Për 2023 rritja e sëmundshmërive kronike dhe e numrit të diagnozave për pacient ka shtuar shpenzimet për rimbursimin e barnave. Për periudhën janar-gusht 2023 sipas të dhënave të raportit të monitorimit të Ministrisë së Shëndetësisë rritja natyrale e sëmundshmërisë është 5,9 % krahasuar me 2022. Ekspertë të shumtë të shëndetësisë kanë ngritur shqetësimin se rritja e sëmundjeve kronike në vend ...

Read More »

Janari, muaj kontrolli/ Në qendra shëndetësore kontrolle për kancerin e qafës së mitrës, mjekja: 39 gra vdesin në vit

Janari është muaji ku çdo grua duhet të ndërgjegjësohet për  të kontrolluar nëse është infektuar nga Human Papilloma Virus i cili mund të shkaktojë kancer të qafës së mitrës. Nëpër qendra shëndetësore bëhet një kontroll i grave të moshësh 40- 49 vjeç nga të cilat çdo vit 780 gra rezultojnë të prekur nga ky virus . “Sfida e gruas është ...

Read More »

Shkencëtarët paralajmërojnë për një pandemi të re të tmerrshme!

Viruset e zombive të Arktikut në Siberi mund të shkaktojnë një pandemi të re të tmerrshme, paralajmërojnë shkencëtarët. Viruset nga e kaluara e largët në permafrostin e Arktikut, një ditë mund të çlirohen si pasojë e ngrohjes së klimës së Tokës dhe të shkaktojnë një shpërthim të madh sëmundjesh. Mikrobet Methuselah ose viruset zombi siç njihen gjithashtu janë izoluar tashmë ...

Read More »

Më pak para për shëndetësinë në 2024/ Çanaku: Qytetarët shpenzojnë për ilaçe

Shëndetësia shqiptare është e nënfinacuar, kjo duket se është dhe arsyeja kryesore pse shqiptarët paguajnë nga xhepi 60% të kostos totale për çdo ditë që janë të sëmurë. E këtij mendimi është Redina Çanaku koordinatore e projekteve të shoqatës “Together for life” e cila gjatë një interviste për Euronews Albania,  thotë se për të tretin vit radhazi buxheti i shëndetësisë ka ardhur në ulje, ...

Read More »

“Murtaja afrikane” prek BE-në dhe rajonin, Shqipëria merr masa, ndalon importin e derrave dhe pulave nga vendet e “infektuara”

Sëmundja e Murtajës Afrikane të derrave (ASF), shkaktohet nga një virusi i familjes Asfaviridae dhe është shumë ngjitëse që prek derrat shtëpiak dhe ato të egër, ku shkalla e vdekshmërisë së të cilëve mund të arrijë deri në100%. Kjo sëmundje nuk përbën rrezik për shëndetin e njerëzve, por ka efekte shkatërruese në popullatën e derrave dhe ekonomi. Aktualisht kjo sëmundje ...

Read More »

Grip me 40 gradë temperaturë/ Brataj tregon ç’po ndodh me infektimet

Kurba në ngjitje e infeksioneve respiratorë kërkon më shumë kujdes nga qytetarët për të parandaluar infeksionin ose për ta menaxhuar siç duhet, për të shmangur komplikacione që mund të shkaktojnë viruset. Shefi i Urgjencës Kombëtare Dr Skënder Brataj është optimist se brenda Janarit do të nisë zbritja e kurbës, referuar Europës. “Rritje e numrit të pacientëve nëpër spitale, si në gjithë ...

Read More »