Video Lajm

Rriten kuotat e pranimit në Universitetin e Mjekësisë: 500 kuota për vitin akademik 2024 – 2025

Rriten kuotat e pranimit në Universitetin e Mjekësisë për vitin akademik 2024 – 2025. Këtë vit akademik ku pritet të hyjë në fuqi dhe marrëveshja në formën e pr/ligjit si mbështetje për studentët është parashikuar që të jenë 500 kuota. “Detyra jonë ëshë të garantojmë sistem shëndetësor me personel të kualifikuar. Duam të fuqizojmë sistemin shëndetësor. Do të rrisim numrin ...

Read More »

Rama dhe Beqaj “harrojnë” ligjin antiduhan (Video)

Kryeministri i vendit dhe ish-ministri i Shëndetësisë duket se e “kanë harruar” ligjin për të cilin ata kanë kërkuar me çdo kusht që të zbatohet: Ligjin Antiduhan. Në një video të publikuar nga ish-deputeti Eduart Ndocaj shfaqen kryeministri Rama me ish-ministrin Beqaj në një tavolinë me disa persona të tjerë, ku njëri prej tyre është duke pirë duhan brenda ambienteve ...

Read More »

Skandal/ Mbetjet e rrezikshme spitalore hidhen në brigjet e lumit Erzen

Kompani fantazmë të kontraktuara nga Ministria e Shëndetësisë, licensuar nga Ministria e Mjedisit operojnë në tregun shqiptar për sa i përket sterilizimit dhe riciklimit të mbetjeve të rrezikshme spitalore. Shqipëria prodhon deri në 2 mijë ton mbetje spitalore në vit, por sa është kapaciteti i mundur nga këto kompani për të bërë punën ashtu siç parashikohet edhe në lejet që ...

Read More »

Video/ Zjarr në një kompani mbetjesh riciklimi spitalore në Arbanë

Një zjarr ka përfshirë një kompani riciklimi të mbetjeve spitalore në kryeqytet gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm, ku fatmirësisht nuk raportohen persona të lënduar. Ngjara mësohet të ketë ndodhur në fshatin Arbane në Tiranë, rreth orës 4:50 të mëngjesit të sotëm. Në vendngjarje kanë shkuar 3 mjete zjarrfikëse, të cilat arritën të vendosnin nën kontroll flakët pas 2 ...

Read More »

Ambulanca shkon në ndihmë të familjarëve të mjekut të vrarë, por s’ndizet se s’ka karburant (Video)

Një incident aspak i këndshëm është regjistruar mbrëmjen e djeshme në Shkodër gjatë kohës që ka ndodhur vrasja e një mjeku. Ambulanca që u kishte ardhur në ndihmë familjarëve të Ilir Aliaj nuk ndizej, e për pasojë është dashur që policë dhe banorë të lagjes “Qemal Stafa” të shtyjnë mjetin. “BalkanWeb” mëson se shkak është bërë mospasja mjaftueshëm e karburantit, ...

Read More »

Video / Ashensori jashtë funksionit, pacienti torturohet shkallëve me karrocë

Jemi tek pavioni i Neurologjisë në QSUT. Pacienti detyrohet t’i zbresë shkallët me ndihmën e disa njerëzve të tjerë (shumica u gjendën krejt rastësisht pranë tij), duke qenë se nuk funksionon ashensori i spitalit. Pavarësisht se në këtë pavion janë bërë më shumë financime nga Ministria e Shëndetësisë, as ai nuk ka mundur t’i shpëtojë fenomenit “të daljes jashtë funksionit të ...

Read More »

Skandal te Neurologjia/ Mjeku pacientit: Nuk ta bëj rezonancën pa 150 mijë lekë

Edhe pse flitet çdo ditë për “rilindjen e shëndetësisë”, ajo që ndodh në realitet është e kundërta. Një qytetar drejtohet në repartin e neurologjisë, duke kërkuar të bëjë rezonancë magnetike. Nëse ndjek planifikimin, rezonancën duhet ta bëjë në një kohë të dytë. Nga mjeku e deri te roja i objektit hyjnë në pazarin e parave. Mjeku imazherist nuk pranon ta ...

Read More »

Degradimi i Urgjencës së Tiranës, mjekët në konflikt me qytetarët (Video)

Ndërtesës që ka shërbyer për 25 vite me radhë si urgjenca kryesore e Tiranës së shpejti mund t’i vihet dryni. Edhe pse ministria e Shëndetësisë vitin e kaluar mohoi çdo pretendim se do të mbyllet Urgjenca Mjekësore dhe do të ketë një shkrirje të këtij institucioni, duket se vendimi për t’u mbyllur tashmë është marrë. Në një letër dërguar në ...

Read More »