Granulomatoza me poliangit

Dr.Alket Koroshi

Granulomatoza me poliangit është një çrregullim i pazakontë që shkakton inflamacion të enëve të gjakut në hundë, sinuse, fyt, mushkëri dhe veshka.

E quajtur më parë granulomatoza e Wegener-it, kjo gjendje është një nga një grup i çrregullimeve të enëve të gjakut të quajtur vaskulitis. Ngadalëson rrjedhjen e gjakut në disa nga organet tuaja. Indet e prekura mund të zhvillojnë zona të inflamacionit të quajtura granuloma, të cilat mund të ndikojnë në funksionimin e këtyre organeve.

Diagnoza dhe trajtimi i hershëm i granulomatozës me poliangit mund të çojë në një shërim të plotë. Pa trajtim, gjendja mund të jetë fatale.

Simptomat

Shenjat dhe simptomat e granulomatozës me poliangit mund të zhvillohen papritur ose gjatë disa muajve. Shenjat e para paralajmëruese zakonisht përfshijnë sinuset, fytin ose mushkëritë tuaja. Gjendja shpesh përkeqësohet me shpejtësi, duke prekur enët e gjakut dhe organet që ato furnizojnë, si veshkat.

Shenjat dhe simptomat e granulomatozës me poliangit mund të përfshijnë:

Drenazh i ngjashëm me qelb me kore nga hunda, mbytje, infeksione të sinuseve dhe gjakderdhje nga hunda

  • Kollë, ndonjëherë me gëlbazë të përgjakshme
  • Mungesa e frymëmarrjes ose gulçim
  • Ethe
  • Lodhja
  • Dhimbje kyçesh
  • Mpirje në gjymtyrët, gishtat ose gishtat e këmbëve
  • Humbje peshe
  • Gjak në urinën tuaj
  • Plagë të lëkurës, mavijosje ose skuqje
  • Skuqje e syve, djegie ose dhimbje dhe probleme me shikimin

Inflamacion i veshit dhe probleme me dëgjimin

Për disa njerëz, sëmundja prek vetëm mushkëritë. Kur preken veshkat, analizat e gjakut dhe urinës mund të zbulojnë problemin. Pa trajtim, mund të ndodhë dështimi i veshkave ose mushkërive.

Kur duhet të konsultoheni me një mjek?

Vizitoni mjekun tuaj nëse keni rrjedhje hundësh që nuk i përgjigjet ilaçeve të ftohjes pa recetë, veçanërisht nëse shoqërohet me gjakderdhje nga hundët dhe materiale të ngjashme me qelb, kollitje gjaku ose shenja të tjera paralajmëruese të granulomatozës me poliangit. Për shkak se kjo sëmundje mund të përkeqësohet shpejt, diagnoza e hershme është çelësi për marrjen e një trajtimi efektiv.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*