Bilanci ditor: Vetëm dy raste të reja me Covid në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se kanë rezultuar vetëm 2 raste të reja me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Nga 2,618 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 2 qytetarë: 1 rast në Tiranë dhe 1 në Berat. Ndërkohë nuk ka asnjë viktimë nga Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Aktualisht janë 143 raste aktive me Sars Cov2 pozitiv në të gjithë vendin. Po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 23 qytetarë në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,865 që nga fillimi i epidemisë.Për të vijuar ruajtjen e situatës së mirë epidemiologjike në vend dhe për kufizimin e përhapjes së Covid19, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i’u bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e virusit: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (14 Qershor 2021)

Raste të reja ditore – 2
Të shëruar në 24 orë – 23
Të shtruar në spitale – 20
Humbje jete në 24 orë – 0

Testime ditore – 2,618
Testime totale – 759,601
Raste pozitive – 132,461
Raste të shëruara – 129,865
Raste Aktive – 143
Humbje jete – 2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër – 43
Tiranë – 38
Berat – 17
Elbasan – 10
Durrës – 10
Gjirokastër – 7
Lezhë – 6
Korçë – 5
Dibër – 3
Fier – 2
Vlorë – 1
Kukës – 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*