Aktivitete

Virozat në Elbasan shtojnë fluksin në urgjencë, çdo 24 orë kërkojnë ndihmë mbi 170 qytetarë

Rreth 170 persona në Elbasan, kërkojnë ndihmë nga bluzat e bardha çdo 24 orë. Ata paraqiten me temperaturë e të vjella, ndaj këshillohet për shumë kujdes në këto ditë me luhatje të temperaturave. Luhatja e temperaturave, ka bërë që në urgjencën e spitalit të Elbasanit të ketë fluks të shtuar pacientësh me temperaturë por edhe shenja të tjera shoqëruese. Çdo ...

Read More »

Çfarë e shkakton gjakderdhjen nga hunda dhe si ta ndaloni atë

Shumë prej nesh përjetojnë më shumë teshtitje, hundë të bllokuara, skuqje dhe kruarje të syve, të gjitha këto disa prej shenjave të alergjisë. Megjithatë një tjetër sinjalizues i alegjive të stinës mund të jetë edhe gjakderdhja nga hunda. Në hundë ndodhen shumë enë gjaku, kjo është një nga arsyet se përse ky organ është shumë i ndjeshëm. Ekzistojnë shumë shkaqe ...

Read More »

Gjuha e verdhë

Shumë njerëz kanë një gjuhë me një shtresë të verdhë. Çngjyrosja është shpesh e padëmshme dhe mund të hiqet me një kruajtëse gjuhësore. Megjithatë, një sëmundje e rëndë mund të identifikohet gjithashtu si shkaku i një gjuhe të verdhë. Nëse pllaka mbetet kokëfortë si një shtresë gëzofi në gjuhë dhe nuk mund të hiqet, duhet patjetër të shkoni te dentisti. ...

Read More »

Shëndeti i stomakut – Çfarë duhet të keni parasysh?

Fryrje, urth, gazra- nëse stomaku juaj është i acaruar, duhet t’i jepni përkushtim dhe të konsumoni ushqime të lehta dhe miqësor ndaj stomakut. Ne kemi disa këshilla të thjeshta për ju se si mund të mbroni dhe rindërtoni stomakun tuaj me një dietë të shëndetshme. Problemet gastrointestinale mund të kenë një sërë shkaqesh, të tilla si stresi, ushqimi i rëndë ...

Read More »

“Kushte s’kemi, por kemi Kushtetutë”, Studentët e Mjekësisë bojkotojnë mësimin, marshojnë drejt Ministrisë së Arsimit: Duart e prangosura s’mund të kurojnë!”

Studentët e Mjekësisë kanë vijuar sërish protestën e tyre, duke bojkotuar sërish orët mësimore për shkak të ligjit që i detyron ata që të punojnë 5 vite në Shqipëri, pas përfundimit të studimeve. Studentët kanë nisur sërish marshimin nga Universiteti i Mjekësisë, drejt Ministrisë së Arsimit. Me pankarta në duar studentet studentët kanë kërkuar anulimin e vendimit te Ministrise se ...

Read More »

Vitamina D kundër demencës si Alzheimer dhe sëmundjeve mendore

Mungesa e vitaminës D rrit ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit, por ë shtë akoma e paqartë nëse nje dozë e larta të vitaminës D mund të ndihmojnë gjithashtu kundër demencës. Është vlerësuar se rreth 30% deri në 50% e popullsisë së botës është e prekur nga mungesa e vitaminës D. Kjo është arsyeja pse disa ekspertë e quajnë atë ...

Read More »

Jemi në sezonin e virozave, ja për sa kohë mund ta përdorni sprajtin për hundët e zëna

Ka filluar sezoni i ftohjeve, ku hundët rrjedhin vazhdimisht, por nuk duhet ta teproni me përdorimin e sprajtit. Pas përdorimit të tij për një kohë të gjatë, ai mund të bëhet i padobishëm dhe personi që e përdor zhvillon një tolerancë ndaj përbërësve në të, kështu që mund të ketë efekte anësore të pakëndshme. Këto sprajte nuk duhet të përdoren ...

Read More »

Kolesterol i lartë? Ja si ta ulni atë në mënyrë natyrale

Një dietë e shëndetshme dhe ushtrime të mjaftueshme fizike janë aspekte themelore të trajtimit të çrregullimeve të metabolizmit të lipideve. Por çfarë do të thotë saktësisht të jetosh shëndetshëm? Çfarë ndryshimesh të jetesës janë të nevojshme për të ulur kolesterolin LDL në mënyrë natyrale? Ne ofrojmë një pasqyrë të këshillave të thjeshta dhe ndihmojmë me hapat e parë konkretë drejt ...

Read More »

Nga gripi i stomakut, tek gurët në tëmth, zbuloni çfarë ua shkakton të përzierat! Ja ç’duhet të dini rreth tyre

Ka disa shkaqe që mund të shkaktojnë të përziera në stomak. Në rrethana të caktuara mund të kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore dhe në të tjera mund të zgjidhen më lehtë. Nnë këtë artikull shpjegohet shkurtimisht se çfarë e shkakton atë dhe si të mund ta frenoni në mënyrë efektive. Shkaqet e Mundshme: Konstipacioni Kjo është një gjendje gastrointestinale me ...

Read More »

Çfarë duhet të dini për përdorimin e multivitaminave

Gjëja më e mirë që mund të bëni për shëndetin tuaj është që të merrni të gjitha vitaminat dhe mineralet nga ushqimi dhe rrezet e diellit. Megjithatë, ndodh që kjo të mos jetë e mundur, e në disa raste të keni mangësi të vlerave ushqyese në organizëm. Në këtë pikë suplementet janë ata që vijnë në ndihmë për të marrë ...

Read More »