Tag Archives: shendeti

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur ndaloni së piri alkool

alkool

Për shumë njerëz, të pish një gotë verë në fund të një dite të gjatë ose duke shijuar një birrë, ndërsa shikojnë një lojë sportive janë zakone që janë thjesht pjesë e jetës së tyre të përditshme. Por, pavarësisht nëse jeni një i varur nga alkooli apo thjesht konsumoni një gotë me miqtë tuaj, anashkalimi i pijeve alkoolike mund të ...

Read More »

Stresi po ju ndikon në shëndetin e stomakut? Mësoni ç’duhet të bëni

stresi

Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet. Stresi kronik mund të ndryshojë lëngjet gastrike që prodhohen në stomak, qarkullimin e gjakut, lëvizshmërinë e zorrëve, përshkrueshmërinë e mukozës në stomak dhe ndjeshmërinë e tij. Stresi ka ndikim të drejtpërdrejtë në ...

Read More »

Sa kohë mund të qëndrojnë vezët e ziera në frigorifer pa u prishur?

vez

Sa ditë pas zierjes janë të sigurta për t’u ngrënë vezët e ziera dhe si e dimë se ato nuk bëjnë më? Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi më i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë të nëntë aminoacidet thelbësore, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave. Kjo është arsyeja pse është mirë të keni disa vezë të ziera në ...

Read More »

Mungesa e zinkut – pse mikroelementi i gjithanshëm është kaq i rëndësishëm

zink

Pse është i rëndësishëm zinku? Zinku është një përbërës i vërtetë i gjithanshëm në trupin tonë. Jo vetëm që mikroelementi është i përfshirë në shumë procese metabolike, por është gjithashtu i rëndësishëm për ndarjen e qelizave. Niveli i zinkut gjithashtu ndikon në gjendjen e flokëve, lëkurës dhe shërimin e plagëve. Zinku pengon prodhimin e sebumit, i cili siguron lëkurë më ...

Read More »

Ëmbëlsuesit Po aq të dëmshëm sa sheqeri? Kjo është arsyeja pse OBSH (në fund) ju këshillon kundër ëmbëlsuesve

sheqer

Ëmbëlsuesit pa sheqer nuk janë një alternativë e mirë për të zëvëndësuar sheqerin – thotë tashmë zyrtarisht Organizata Botërore e Shëndetësisë në një udhëzues të ri. Për të ruajtur peshën tonë dhe për të qëndruar të shëndetshëm, më mirë të merrnim parasysh një këshillë tjetër. Gjithnjë e më shumë njerëz po i drejtohen ëmbëlsuesve pa sheqer si stevia ose sakarina ...

Read More »

Çfarë i ndodh trupit tuaj kur pini kafe çdo ditë

kafe

Kafeja është shumë më tepër se një pije e domosdoshme në mëngjes, por edhe një burim i fosforit dhe magnezit. E mbushur me antioksidantë, kjo pije mund të ofrojë disa përfitime shëndetësore. Nëse jeni një nga njerëzit e shumtë që pini kafe çdo ditë dhe po pyesni veten se çfarë mund t’i bëjë ky zakon trupit tuaj, vazhdoni të lexoni ...

Read More »

Studim i ri: Kjo është erëza antioksiduese më e fortë natyrale që ndihmon dhe në trajtimin e dispepsit

Shafran

Studimi, i botuar të hënën në revistën mjekësore BMJ, krahasoi se si më shumë se 150 njerëz me dispepsi, iu përgjigjën përdorimit të ilaçit omeprazol ose shafranit  të Indisë, që përmban përbërësin kurkumin, ose  kombinimit të të dyjave. Omeprazoli është një ilaç i zakonshëm që përdoret për të trajtuar disa probleme të zemrës dhe ezofagut duke reduktuar acidin në stomak, ...

Read More »

Çfarë është Taurina?

Taurina fitoi famën e saj si një aditiv në pijet energjetike si Red Bull. Substanca thuhet se rrit efektin e kafeinës, e cila gjithashtu përmbahet në pije, dhe ndihmon në përmirësimin e performancës. Taurina gjithashtu gjendet si një përbërës natyral në organizmin e njeriut. Ndër të tjera, taurina kontribuon në tretjen e yndyrës. Lexoni këtu se çfarë është saktësisht taurina, ...

Read More »

Rekomanduar nga mjekët/ Lista me ushqimet më të shëndetshme për fëmijët

Të kesh fëmijë është një gjë e mrekullueshme dhe, me siguri, shpesh keni menduar rreth mënyrës se si dëshironi t’i rrisni. Mirëpo kjo mund të jetë diçka e vështirë, sidomos kur vjen fjala tek mënyra e të ushqyerit. Shpesh fëmijët preferojnë të konsumojnë ushqime që përmbajnë shumë yndyrna dhe kalori, të cilat nuk janë të shëndetshme. Sigurisht që ju nuk ...

Read More »