T

Kozmetologu: 90% e shqiptarëve vuajnë nga tiroidja, çon në rënien e flokëve

Gazment Ujkashi, kozmetolog tregoi disa nga arsyet që çojnë në rënien e flokëve. Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, theksoi se tiroidja është një nga shkaqet kryesore e rënies së flokëve duke theksuar se 90% e shqiptarëve vuajnë nga tiroidja. “Teroidja është një problem i madh. 90% e shqiptarëve janë me teroide, ose e kanë ...

Read More »

Ja çfarë duhet të bëni kur vuani nga tensioni i ulët

Studimet tregojnë se nga tensioni i ulët më së shumti vuajnë femrat në mes moshës 30 dhe 40-vjeçare, sidomos ato që merren me punë intelektuale. Sipas studimeve janë femrat e moshës 30- 40 vjeçare ato që vuajnë më së shumti nga tensioni i ulët. Për to rekomandohet ndryshimi i mënyrës së jetesës, marrja e lëngjeve të mjaftueshme, kripë në ushqim, ...

Read More »

Anestezisti tenton vetëvrasjen, bluzat e bardha thyejnë heshtjen: Nuk po na lini rrugë tjetër!

Tentativa për vetëvrasje e mjekut anestezist Tefik Zhurda, ka prekur thellë kolegët. Apostol Vaso, mjek anestezist pranë spitalit të Traumës, ka reaguar përmes një statusi në facebook, ku ka gjetur mbështetjen e bluzave të bardha. Përmes disa rreshtave ku shpreh solidaritetin me kolegun, ai thotë se në një trysni të tillë, nga humbja e një jete por edhe nga paragjykimi ...

Read More »

Pacientët e transplantuar, analiza në privat dhe probleme me barnat

Partizan Malkaj, Shoqata e Pacientëve me Hepatite Fatmirësisht numri i të prekurve nga hepatitet shënon një rënie. Gjithsesi përbën problem fakti se personat që vuajnë nga hepatiti duhet të bëjnë analiza që kushtojnë 20 000 lekë dhe që duhet bërë çdo tre muaj, ndërkohë që shteti nuk e ofron këtë analizë, vetëm privati. Një person që merr një kompensim diku ...

Read More »

Talasemia po vret fëmijët!

8 maji shënon Ditën Botërore të Talasemisë, që i referohet një sëmundje gjenetike të gjakut e cila prek me miliona fëmijë në të gjithë botën. Sipas raportimeve të fundit, numri më i madh i rasteve me talasemi janë në Indi, ku 10 mijë fëmijë lindin me këtë gjendje çdo vit. Prandaj India konsiderohet si kryeqyteti i Talasemisë në botë. Këtë ...

Read More »

Abuzoi me tenderat e dializës, pezullohet drejtori i Fondit

Gjykata e Tiranës ka pezulluar nga detyra drejtorin e Fondit të Sigurimeve të Detyrueshme të Kujdesit Shëndetësor, Erjon Manohasën. Ky i fundit akuzohet për “shpërdorim detyre”. Burime nga prokuroria janë shprehur se Manohasa ka dhënë licencë një spitali për hemodializën, ndërsa në garë ka qenë edhe një tjetër spital. Pikërisht përfaqësuesit e këtij spitali kanë bërë denoncim në polici dhe ...

Read More »

QSUT: U hoqën kioskat, rikthehen tezgat

Në ambientet e QSUT-së prej disa muajsh ka nisur avazi i shitjes së  byrekëve dhe produkteve të tjera ushqimore komplet jashtë standardeve. Njerëz që shëtisin me tezga të lidhura në qafë duke ofruar byrek të nxehtë për pacientët dhe vizitorët e pacientëve. Shqetësues është fakti që jo vetëm se askush nuk raporton, kontrollon apo ndalon por këta shitës afrohen edhe ...

Read More »

Korridoret e “Traumës” mbushur me mbetje, deri te dorezat e mjekëve

Spitali i Traumës i është nënshtruar rikonstruksionit të plotë të të gjitha reparteve, duke filluar nga urgjenca, shërbimi i imazherisë, blloku operator, reanimacioni dhe fizioterapia. Spitalet e rretheve bëjnë me dije se kanë marrë udhëzime për të minimizuar përcjelljen e rasteve drejt këtij spitali, pasi gjendja është vërtet kaotike. Përpos kësaj gjendje të kuptueshme, ajo çfarë lë për të dëshiruar ...

Read More »