S

Stresi po ju ndikon në shëndetin e stomakut? Mësoni ç’duhet të bëni

stresi

Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet. Stresi kronik mund të ndryshojë lëngjet gastrike që prodhohen në stomak, qarkullimin e gjakut, lëvizshmërinë e zorrëve, përshkrueshmërinë e mukozës në stomak dhe ndjeshmërinë e tij. Stresi ka ndikim të drejtpërdrejtë në ...

Read More »

Kultura organizative në epokën e re të kujdesit shëndetësor

Rudina Degjoni Kultura organizative është një terren i ndërlikuar dhe i kontestuar në shëndetësi. Një kulturë e angazhimit dhe e llogaridhënies është thelbësore për sistemin shëndetësor, që të ketë sukses në epokën e re të menaxhimit të shëndetit të popullatës. Kultura organizative mundëson dhe edukon sjelljet, qëndrimet, veprimet dhe investimet e reja që kërkohen për të “lundruar në ndryshimet” që ...

Read More »

Infeksionet spitalore, flasin specialistët: Jemi përmirësuar por larg nivelit europian

Denisa Canameti  Ka përmirësim sa i takon përqindjes së infeksioneve spitalore krahasuar me vite më parë, megjithatë jemi larg standarteve europiane. Ky është përfundimi që nxjerrin të gjithë specialistët e shëndetit. Kontrolli i infeksioneve në institucionet shëndetësore ka rol thelbësor për mirëqenien dhe sigurinë e të sëmurëve, punonjësve shëndetësorë dhe vizitorëve. Nuk ka të dhëna të sakta për përqindjen e ...

Read More »

Mungon medikamenti jetëshpëtues për nënat e reja

Në një postim në faqen e tij zyrtare në facebook, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë Bardh Spahia, tanimë drejtuesi i Departamentit të Emigracionit dhe Diasporës në PD, denoncon mungesën e  medikamenteve në maternitetet e Tiranës. Sipas tij aktualisht në maternitet mungon “Oxitocina” që siç e përshkruan është jetëshpëtues për nënat e reja. “Në maternitet mungon Oxitocina, medikament jetëshpëtues për nënat e reja. ...

Read More »

Sanitarja e diagnostikuar me kancer zbulon që është 10 vjet e pasiguruar

Emisioni investigativ BOOM në RTV Ora News ka sjellë në vëmendje rastin e një sanitareje të një institucioni shtetëror, e cila për vite me radhë nuk është përfshirë në skemën e sigurimeve. Bëhet fjalë për Lindita Hamollari, sanitare prej 12 vitesh në Drejtorinë Rajonale të Formimit Profesional në Fier. Nëna e dy fëmijëve pas shumë vitesh ka kuptuar se nga ...

Read More »