P

Sezoni turistik, fluks fëmijësh në Pediatrinë e Lezhës! 50 pacientë të vegjël paraqiten çdo dite në urgjencë! Mjeku: Nuk duhet të ekspozohen shumë në diell

  Urgjenca pediatrike në Spitalin e Lezhës po përballet me fluks të lartë të fëmijëve që paraqiten për të marrë ndihmë mjekësore këtë sezon veror. Për shkak temperaturave të larta, deri në 50 është numri i rasteve që kërkojnë të marrin ndihmë mjekësore çdo ditë. 45 deri në 50 është numri i pacienteve të vegjël që paraqiten çdo ditë për ...

Read More »

Mjekja bën apel: Izoloni fëmijët e tjerë nëse njëri ka virusin ‘gojë, duar, këmbë’

Pediatrja Mirela Dibra ishte e ftuar mëngjesi e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians” për të folur për sëmundjen infektive e cila është rikthyer te fëmijët. Ajo tha se në rast se në një familje një nga fëmijët është i infektuar, ai duhet të izolohet nga fëmija tjetër apo edhe nga gjyshërit. “Mirë është që fëmijët të izolohen nga ...

Read More »

Pëllumb Pipero: Odisea, nga repartet ushtarake, në gjirin e elitës mjekësore

Bisedoi: Denisa Canameti Edhe pse një nga godinat më mjerane të QSUT-së, shërbimi i infektivit njihet për ekipin ekselentë të mjekëve. Doktor Pëllumb Pipero është një emër i njohur i shëndetësisë shqiptare, jo vetëm për kontributin e tij shumë të madh si mjek, por edhe në politikat shëndetësore në vend. Figurë aktive dhe dashamirëse, megjithatë shumë pak e njohur për ...

Read More »

Biznesi që lidh Vilma Nushin me drejtoreshën e Edi Ramës

Një kompani e lidhur me Drejtoreshën e Farmaceutikës në Ministrinë e Shëndetësisë, zonjën Shpresa Bello, ka përfituar miliarda nga koncensionet dhe prokurimet dhëna nga ministria në 4 vitet e fundit. Bëhet fjalë për kompaninë ‘Pegasus’ shpk, e cila pritet që pas pak ditësh të shpallet dhe fituese e koncensionit të laboratorëve. Kompania ‘Pegasus shpk’ rezulton në letra si 100% në ...

Read More »