K

Rastet e kancerit te njerëzit nën 50 vjeç janë rritur gati 80% në tre dekada – faktorët e rrezikut

Sipas studimit më të madh të këtij lloji, numri i njerëzve nën 50 vjeç në mbarë botën që janë diagnostikuar me kancer është rritur me gati 80% në tre dekada. Rastet globale të kancerit me fillim të hershëm u rritën nga 1.82 milion në vitin 1990 në 3.26 milionë në vitin 2019, ndërsa vdekjet nga kanceri te të rriturit në ...

Read More »

Kolera rikthehet pas 50 vitesh në Itali, identifikohet një person i infektuar

Është identifikuar pas 50 vitesh rasti i parë i infektimit me kolerë në Itali. Nuk dihet akoma se sa shqetësues është ky fakt por në të gjitha mediat italiane po qarkullon si lajm dhe qytetarët janë shqetësuar. Mediat raportojnë se një i moshuar në Arbus është shtruar në spitalin Santissima Trinita në Cagliari i infektuar me kolera. Pacienti vuan edhe nga sëmundje të ...

Read More »

Këtë javë temperaturat mbi 40 gradë, kujdes problemet me zemrën

Kjo javë do të jetë shumë e nxehtë dhe këtë gjë e konfirmoi dje edhe Lajda Porja nga Meteolab. Temperaturat që të rriten akoma më shumë nga dita e nesërme duke bërë që të premten te jenë akoma më të lara, mbi 40 gradë. Madje nuk do duken çudi edhe kur termometri të shënojë 42 gradë sikurse ka ndodhur në Kinë apo në Spanjë.  Por i nxehti padayshim ...

Read More »

Dr. Luareta Dibra: Pacientët me sëmundje zemre, 6 herë më shumë rrezik për fatalitet nëse infektohen me Covid-19

Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekshmërisë globale. Në vitin 2019 rreth 17.9 milion njerëz humbën jetën në botë për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare. Identifikimi i personave me risk të lartë për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare dhe trajtimi në kohë i tyre mund të kontribuojë në parandalim të vdekjeve të parakohshme. Për më shumë informacion në lidhje me sëmundjet kardiovaskulare, ...

Read More »

Dr. Alfred Nona: Ja pse të rinjtë po vdesin para prindërve

Emanuel Smaka Sëmundshmëria tek të rinjtë është rritur, veçanërisht prekja nga sëmundjet e zemrës. Sipas Institutit Ndërkombëtar për Vlerësim dhe Matje të Shëndetit, vlerësohet se për çdo 100 vdekje në Shqipëri, 58 shkaktohen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Kardiologu Alfred Nona në një intervistë për “Shëndet plus” tregon se shkaktarët kryesor të sëmundjeve kardiovaskulare në moshë të re mbeten: abuzimi me duhanin, ...

Read More »

Brenda laboratorit të Kamzës, ku njerëzit kanë shumë probleme shëndetësore

Bisedoi: Denisa Canameti “Në Qendrën Shëndetësore të Kamzës, bëjmë çdo ditë analiza mbi normë, nuk mund t’i kthejmë pacientët”. Kështu shprehet laborantja e kësaj qendre Shëndetësore, Flora Ahmataj. Është e pamundur që njerëzit e këtij qyteti të mos e njohin Florën, pasi janë të rrallë ata që nuk kanë pasur qoftë edhe një herë të vetme nevojën për të bërë ...

Read More »

Denoncim: Po më vdes gruaja nga kanceri, spitali më thotë të shkoj ta blejë ilaçin në farmaci.

Foto: Çlirim Zekthi Gruaja i dergjet në shtrat dhe i ka ditët e numëruara. Por institucionet i thonë ta blejë vetë ilaçin ku të mundet nëpër farmaci.  Ia kanë bllokuar edhe numrin e celularit që të mos i bezdisë më edhe pse ai u kërkon ndihmë. Të gjitha përpjekjet e bashkëshortit shkuan dëm. Dhe ai dëshpërimisht me buzën që i dridhet, ...

Read More »