I

Virozat gjatë stinës së verës, mjeku Simaku këshillon qytetarët: Kujdes me ushqimin, evitoni rrezet e forta të diellit

Mjeku Artan Simaku, foli për virozat gjatë stinës së verës. Mjeku Simaku u shpreh se situata paraqitet e qetë, teksa këshilloi qytetarët të ushqehen shëndetshëm, të evitojnë rrezet e forta të diellit dhe të mbajnë kontakte të vazhdueshme me mjekun e familjes. Në lidhje me koronavirusin, ai tha se ka pasur rritje të lehtë të të infektuarve në krahasim me ...

Read More »

Mjekja bën apel: Izoloni fëmijët e tjerë nëse njëri ka virusin ‘gojë, duar, këmbë’

Pediatrja Mirela Dibra ishte e ftuar mëngjesi e kësaj të premteje në “Good Morning Albanians” për të folur për sëmundjen infektive e cila është rikthyer te fëmijët. Ajo tha se në rast se në një familje një nga fëmijët është i infektuar, ai duhet të izolohet nga fëmija tjetër apo edhe nga gjyshërit. “Mirë është që fëmijët të izolohen nga ...

Read More »

Je në plazh? Kujdes nga infarkti/ Mjekët: Rrezikoheni nga qendrimi i gjatë në diell dhe mungesa e hidratimit

  Një 82-vjecar në Velipojë dhe një tjetër i moshuar 80-vjecar nga Kosova në Golem ndërruan jetë pasi pësuan atak kardiak me t’u futur në ujë. Por të rrezikuar nuk janë vetëm moshat e treta. Mjekët kardiologë shpjegojnë rrethanat kur një pushues mund të pësojë problem shëndetësore. Ata që kanë probleme me zemrën duhet të bëjnë kujdes kur futen në ...

Read More »

Portali ngatërron keq infermierët

  Portali “Infermierë për Shqipërinë” ka krijuar një situatë krej të ngatërruar për infermierët aplikantë. Të gjithë ata që dëshirojnë të punësohen në sistemin publik, në profesionin e infermierit, është kjo platformë: Aplikoni dhe vini veten në provë. Aktualisht, infermierët kanë kaluar fazën e parë, atë të ngarkimit të dokumentacionit në portal. Aplikimi është kryer për vendet e lira në ...

Read More »

Infeksionet spitalore, flasin specialistët: Jemi përmirësuar por larg nivelit europian

Denisa Canameti  Ka përmirësim sa i takon përqindjes së infeksioneve spitalore krahasuar me vite më parë, megjithatë jemi larg standarteve europiane. Ky është përfundimi që nxjerrin të gjithë specialistët e shëndetit. Kontrolli i infeksioneve në institucionet shëndetësore ka rol thelbësor për mirëqenien dhe sigurinë e të sëmurëve, punonjësve shëndetësorë dhe vizitorëve. Nuk ka të dhëna të sakta për përqindjen e ...

Read More »

Votuesit e Dibrës bëjnë Beqajn për “një lek”: Pse e shkretuat spitalin e Burrelit?!

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj do të jetë në krye të listës së kandidatëve të PS-së në qarkun Dibër. E meqë fushata ka nisur, Beqaj ndodhet atje për të bërë fushatë. Nëpërmjet rrjeteve sociale Beqaj raporton herë pas here aktivitetet që zhvillon në Dibër, duke u ndalur veçanërisht në shëndetësinë e Dibrës. Kështu, dje, ish-ministri i Shëndetësisë, bashkë me Kryetarin ...

Read More »

Ilir Beqaj, u kthye në zyrë një javë pas shkarkimit. Firmosi Listën e Barnave me ‘ilaçin shkatërrimtar’. Detajet

Lista e Barnave të Rimbursueshme për vitin 2017 është shtuar me ilaçin Fentanyl, një ampulë me drogën më të fuqishme (100 herë më e fuqishme se Morfina dhe 50 herë më e fuqishme se heroina). Mjafton të thuhet se Fentanyl përdoret vetëm në kirurgji për operacione. Prej një muaji ilaçi është ‘licensuar’ me firmën e ish-ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqja dhe do ...

Read More »