E

Diabeti po kthehet në pandemi! Merr rreth 20% të vlerës së rimbursimit të barnave

Teksa prej vitesh, fondi i rimbursimit të barnave mbetet në vendnumëro dhe Shqipëria nuk është e aftë të përfshijë asnjë medikament novator për sëmundjet e rralla dhe ato të rënda, diabeti përveçse po shndërrohet në pandemi, po merr gjithnjë e më shumë hapësirë në listën e rimbursimit. Sipas të dhënave zyrtare nga Fondi i Detyrueshëm i Sigurimit dhe Kujdesit Shëndetësor ...

Read More »

Skandal/MSH këshilla për të nxehtin, spitalet në thatësirë, pa ujë

Blertina Koka Ashtu siç ishte parashikuar nga shërbimi meteorologjik, në ditët e para të  korrikut, temperaturat kanë shënuar deri në 40 gradë Celsius. Përballë një situate të tillë, të parashikuar, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të mos abuzojnë me konsumimin e ujit të pijshëm, pasi do të ketë kufizime. Kufizimet ...

Read More »

Nje tjetër anestezist paralajmëron vetëvrasje dhe askush nuk shqetësohet ne këtë vend!?

Nga Artur Nura Ne emisioni “Versus” ne Report Tv trajtuam ne transmetimin e fundit rastin e vetëvrasjes se anestezistit Tefik Zhurda dhe raportet Mjeke – paciente ne Shqipëri. Te ftuar kisha dy nga mjeket me ne zë te cilët edhe kishin shkruar ne mbështetje te kolegut te tyre i cili ndodhet ne kurim intensiv ne Itali dhe, siç thotë fjala popullore ...

Read More »

Qytetari: Në spitalin e Durrësit e kemi blerë gjithçka vetë. Kryeministri: Ma jep numrin!

Kryeministri i vendit, Edi Rama shpesh herë angazhohet që ti zgjidhë privatisht hallet e popullit. Ai është shumë i ndjeshëm sidomos kur bëhet fjalë për çështjet e shëndetësisë. Në një status të fundit të bërë nga Rama për spitalin e Shkodrës, kanë vërshuar ankensat e qytetarëve. “Për arsye familjare kemi frekuentuar për fat të keq spitalin e Durrësit dhe jemi ...

Read More »

Nevojë urgjente për rritjen e buxhetit për trajtimin e kancerit

  Europa Donna Albania (Shoqata e Pacientëve me Kancer Gjiri)  Nevoja për krijimin e kësaj shoqate lindi nga numri i madh i grave të prekura nga kjo sëmundje, me qëllimin e mbrojtjes së të drejtave të tyre. Tre vitet e fundit,  “Europa Donna Albania” ka qenë inaktive dhe ka rifilluar aktivitetin e saj në vitin 2016  pas reformimit  dhe riformatimit ...

Read More »