D

Shkencëtarët kanë identifikuar 11 faktorë rreziku për demencën

  Shkencëtarët kanë identifikuar 11 faktorë rreziku për demencën dhe i kanë përdorur për të zhvilluar një mjet që mund të parashikojë nëse dikush do të ketë këtë gjendje në 14 vitet e ardhshme. Demenca është një term i përgjithshëm për humbjen e kujtesës, gjuhës, zgjidhjes së problemeve dhe aftësive të tjera të të menduarit që janë mjaft të rënda ...

Read More »

Plakja e trurit, sëmundja që po prek moshat e reja – Shkaqet dhe simptomat si dallohet

Dementia është një sëmundje që prek disa zona të trurit dhe dëmton memorien. Kjo sëmundje zakonisht plak një pjesë të trurit duke e përjashtuar atë tërësisht nga funksionet normale. Për pasojë të gjitha proçeset jetësore vështirësohen duke filluar që nga komunikimi i përditëshëm. Forma më e përhapur e dementias është sëmundja e Alzhaimer që zë 60-70% të rasteve. Sipas të ...

Read More »

Tre veprime të përditshme që rrisin rrezikun e diabetit

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje që rëndom prek njerëzit mbi moshën 45 vjeçare dhe formohet kur trupi ka një rezistencë të lartë ndaj insulinës. Tre veprimet e mëposhtme rrisin ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ju bëjnë më të rrezikuar të prekeni nga diabeti i tipit 2. Neglizhenca ndaj Mëngjesit Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe ka ...

Read More »

Diabeti po kthehet në pandemi! Merr rreth 20% të vlerës së rimbursimit të barnave

Teksa prej vitesh, fondi i rimbursimit të barnave mbetet në vendnumëro dhe Shqipëria nuk është e aftë të përfshijë asnjë medikament novator për sëmundjet e rralla dhe ato të rënda, diabeti përveçse po shndërrohet në pandemi, po merr gjithnjë e më shumë hapësirë në listën e rimbursimit. Sipas të dhënave zyrtare nga Fondi i Detyrueshëm i Sigurimit dhe Kujdesit Shëndetësor ...

Read More »

“Infeksionet dhe pickimet problematike gjatë verës”, mjekja dermatologe: Alergjitë e diellit shfaqen në trajta të ndryshme, duhet kujdes!

Mjekja dermatologe Violeta Dajçi, në një intervistë në rubrikën “Opinion” në News24 foli për ndryshimet klimatike dhe ndikimet në shëndet. Gjatë intervistës me gazetaren Marsela Karapanço, mjekja u ndal tek alergjike, duke sqaruar se më problematike janë alergjitë e diellit. “Alergjitë e diellit shfaqen në trajta të ndryshme. Këto kërkojnë konsulte mjekësore, por ndihma e parë është mbrojtja nga këta ...

Read More »

Bluzat e bardha nuk e lexuan shkresën që firmosën

Denisa Canameti, gazetare Në këto kushte ku për shkak të mbingarkesës e cila nuk lidhet me punën e Mjekëve të Urgjencës por të shërbimeve të tjera kemi marrë vendim: Të tërhiqemi nga pozicioni ynë i punës duke respektuar Paralajmërimin sipas Kodit të Punës me tridhjetë ditë para. Kjo është përmbajtja e shkresës që bluzat e bardha depozituan dje në institucionin ...

Read More »

Dita ndërkombëtare e diabetit/ Kalo: Shteti duhet të ngrejë strategji për frenimin e sëmundjes

Elona Tereziu Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit, Shoqata e Diabetit ka mbledhur në një konferencë të përbashkët mjek endokrinolog, përfaqësues nga Fakulteti i Mjekësisë e specialist të shëndetit publik. Të pranishëm në këtë aktivitet ishin emra të njohur të endokrinologjisë si: Agron Ylli, Isuf Kalo, Luljeta Karafili, Sulejman Budo, etj. Në fjalën e tij përshëndetëse, Florian Toti, kryetari i shoqatës ...

Read More »

Thellohet skandali/ Mungesa e “Dantrolenit” shkak i vdekjes?! Ministria nuk e regjistron

  Denisa Canameti Rasti i 16 vjeçares që ndërroi jetë nga një ndërhyrje në një nga spitalet private të kryeqytetit, mori sot vëmendjen e të gjitha mediave. Të afërmit e të ndjerës në shenjë revolte dhe dhimbje akuzuan spitalin për këtë ngjarje fatale. Sipas tyre, shkak ka qenë një temperaturë e lartë pas operacionit (shpjegim ky i dhënë nga mjekët). ...

Read More »

Pretendimet e pacientëve të dializës për barna e analiza

Shoqata e pacientëve të dializës është formuar në mënyrë zyrtare në vitin 2007. Në total si numër, në të gjithë Shqipërin regjistrohet të jenë mbi 1000 pacientë. Seancat kryhen tre herë në jave dhe nga katër ore secila, në shërbimin publik dhe shërbimin privat. Pacietët që marrin shërbim në të dy sektorët (publik dhe privat) përmes zërit të nënkryetares Alma ...

Read More »