B

Mbyllet dosja “Beqja”.

Pasi e mbajti dosjen nën hetim për më shumë se një vit, njësia task forcë pushoi hetimet për dosjen “Beqja”, në të cilën u verifikuan tre konçesione në fushën e shëndetësisë. Në përfundim, prokurori Endrit Bimi u shpreh se nuk gjeti elementë të veprave penale të shpërdorimit të detyrës dhe të shkeljes së barazisë në tendera. Pas pyetjes për dhjetëra ...

Read More »

Kirurgjia plastike, Blerta Gjoni: Gabimi fillon kur pacienti shihet si biznes

  Bisedoi: Elona Tereziu, gazeta “Shëndet+” dhe Shëndeti Online “Kur flitet për kirurgjinë plastike, është e vërtetë që shumica e vajzave të reja (në fizikun e fytyrës së tyre) janë bërë të gjitha si kopje me kopjativ”, thotë për gazetën “Shëndet+” mjekja dermatologe Blerta Gjoni. Mjekja shprehet se të gjithë e duan të bukurën dhe media e servir “imazhin perfekt” ...

Read More »

Votuesit e Dibrës bëjnë Beqajn për “një lek”: Pse e shkretuat spitalin e Burrelit?!

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj do të jetë në krye të listës së kandidatëve të PS-së në qarkun Dibër. E meqë fushata ka nisur, Beqaj ndodhet atje për të bërë fushatë. Nëpërmjet rrjeteve sociale Beqaj raporton herë pas here aktivitetet që zhvillon në Dibër, duke u ndalur veçanërisht në shëndetësinë e Dibrës. Kështu, dje, ish-ministri i Shëndetësisë, bashkë me Kryetarin ...

Read More »

Ilir Beqaj, u kthye në zyrë një javë pas shkarkimit. Firmosi Listën e Barnave me ‘ilaçin shkatërrimtar’. Detajet

Lista e Barnave të Rimbursueshme për vitin 2017 është shtuar me ilaçin Fentanyl, një ampulë me drogën më të fuqishme (100 herë më e fuqishme se Morfina dhe 50 herë më e fuqishme se heroina). Mjafton të thuhet se Fentanyl përdoret vetëm në kirurgji për operacione. Prej një muaji ilaçi është ‘licensuar’ me firmën e ish-ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqja dhe do ...

Read More »

Pse shteti nuk e kontrollon dot cilësinë e barnave?!

Ardiana Capi, farmaciste Nёse pyesni shqiptarёt ç’mendojnё per barnat, do t’ju thonё dy gjёra: e para qё mungojnё sistematikisht nё spitale (shpesh edhe nё farmaci nuk gjendet mё i njёjti bar me tё cilin fillon kurёn) dhe e dyta, qё nuk janё tё sigurta! Po pse ky perceptim? Le tё gjemё pse-tё! Nё Shqipёri konsumojmё barna tё importuara dhe barna ...

Read More »

Mungon medikamenti jetëshpëtues për nënat e reja

Në një postim në faqen e tij zyrtare në facebook, ish-zëvendësministri i Shëndetësisë Bardh Spahia, tanimë drejtuesi i Departamentit të Emigracionit dhe Diasporës në PD, denoncon mungesën e  medikamenteve në maternitetet e Tiranës. Sipas tij aktualisht në maternitet mungon “Oxitocina” që siç e përshkruan është jetëshpëtues për nënat e reja. “Në maternitet mungon Oxitocina, medikament jetëshpëtues për nënat e reja. ...

Read More »

QSUT: U hoqën kioskat, rikthehen tezgat

Në ambientet e QSUT-së prej disa muajsh ka nisur avazi i shitjes së  byrekëve dhe produkteve të tjera ushqimore komplet jashtë standardeve. Njerëz që shëtisin me tezga të lidhura në qafë duke ofruar byrek të nxehtë për pacientët dhe vizitorët e pacientëve. Shqetësues është fakti që jo vetëm se askush nuk raporton, kontrollon apo ndalon por këta shitës afrohen edhe ...

Read More »