A

“Mjekja logopede”: Numri i fëmijëve autikë në rritje, përbëjnë rreth 1 për qind të klasave

fëmijëve autikë në rritje

Mjekja logopede Kledina Helshani foli në edicionin e lajmeve në MCN Tv mbi sfidat e mësimit të fëmijëve me spektër autik në shkolla. Helshani theksoi rëndësinë e një arsimi gjithëpërfshirës, pjesë e së cilëve të jenë edhe fëmijët autikë. Ajo vë në dukje se numri i fëmijëve autikë ka ardhur në rritje, dhe ata përbëjnë së paku 1 për qind ...

Read More »

Pesë fazat e alzheimerit, çfarë duhet të dini rreth tyre

Shumica e njerëzve që kanë humbje të kujtesës nuk kanë një diagnozë specifike. Por nëse keni informacion e duhur rreth gjendjes tuaj, mund të bëni shumë më shumë për të frenuar përkeqësimin. Askujt nuk i pëlqen të ndihet i pasigurt për shëndetin dhe humbja e kujtesës është padyshim diçka e frikshme. Prandaj, është e rëndësishme të kuptoni se si Alzheimeri ...

Read More »

Vlerat e cilësisë së ajrit në Shqipëri, Jo reale. 7 stacione monitorimi, të pa akredituara, të pakalibruara

    Denisa Canameti Instituti i Shëndetit Publik dhe Agjensia Kombëtare e Mjedisit, janë dy institucione që shpesh herë konfuzojnë opinionin publik për përgjegjësitë që kanë lidhur me çështjet e mjedisit. “Kjo është përgjegjësi e ISHP-së”, thotë AKM sa herë që “gjendet ngushtë” dhe e anasjellta. Megjithatë diçka mund të thuhet me siguri: As ISHP dhe as AKM e as ...

Read More »

Pajisjet ekzaminuese dhe citostatikët, sfida për trajtimin e fëmijëve me tumore

Bisedoi: Emanuel Smaka “Onkohematologjia në përgjithësi e ajo pediatrike në veçanti vazhdojnë të mbeten në mbarë botën një sfidë qoftë për botën shkencore, ashtu edhe për praktikën klinike”, tregon Anila Godo aktualisht shefe e shërbimit të onko-hematologjisë pediatrike në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Sipas Godos, mbulimi me medikamente në masën 100% dhe të shtrirë në të gjithë periudhën e ...

Read More »

Alarmi i OBSH: Bota po mbetet pa antibiotikë

Kanë mbetur shumë pak antibiotikë për të trajtuar krizën globale të rezistencës së ilaçeve, përgjegjëse për shtimin e infeksioneve thuajse të patrajtueshme në të gjithë botën, paralajmëron Organizata Botërore e Shëndetësisë. Nga sëmundjet alarmuese që po përhapen është edhe turbekulozi, rezistent ndaj shumë ilaçeve, që kërkon trajtime të cilat zgjasin mes 9-20 muajve. Ndodhin rreth 250 mijë vdekje në vit ...

Read More »

Akreditohet Universiteti i Mjekësisë. Reagon mjeku: Rankohet i 16999 në botë. Kush e akreditoi?

  Përmes një statusi në facebook Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Tiranë, Arben Gjata, ka lajmëruar akreditimin e këtij Universiteti. “Krenar për UMT”, shkruan Gjata. “Akreditimi: një hap më shumë për të gjithë. Falenderime pa fund çdo studenti dhe çdo pjesetari të stafit pedagogjik dhe ndihmës të Universitetit. Falenderime të veçanta grupit të punës për vlerësimin e brendshëm, sidomos Anilës ...

Read More »

KLSH-VENDIM/ Raportet e auditit nuk do të publikohen gjatë periudhës elektorale

    Denisa Canameti KLSH synon të jetë një institucion profesional i besueshëm që i kontribuon shtimit dhe kursimit të vlerës së parave publike, duke dhënë siguri mbi llogaritë financiare të përdoruesve të tyre dhe duke ndihmuar në përmirësimin e menaxhimit të Qeverisë e të enteve të tjera publike nëpërmjet auditimit, duke fituar në këtë mënyrë besim të plotë tek ...

Read More »

Kryeinfermierja e onkologjikut përlot kolegët: Ju, engjëjt pa krah të sistemit shëndetësor

Denisa Canameti Është padyshim shërbimi që ka parë më shumë lot, dhimbje e lutje në emër të jetës. Një armatë e madhe profesionistësh punojnë në shërbimin e onkologjisë me profesionalizëm të lartë për të përmbushur detyrën e tyre, në shërbim të pacientëve.  Lufta e përditshme me kancerin, nuk është vetëm e pacientëve por edhe e mjekëve edhe e infermierëve. Ata ...

Read More »

TFL në Parlamentin Europian për të drejtat e pacientëve

Rrjeti i Qytetarisë Aktive organizon sot edicionin e 11-të të Ditës Evropiane të të Drejtave të Pacientëve me një konferencë ndërkufitare që mbahet në Bruksel. Shqipëria përfaqësohet nga koordinatorja e projekteve tek shoqata “Together for life” dhe kryeredaktorja e gazetës ‘Shëndet+”, Arlinda Gjypi. Qëllimi i kësaj konference është të diskutohet, informohet dhe sugjerohen objektiva të reja në sistemet rregullatore mjekësore ...

Read More »

Artriti, si ta lehtësojmë dhimbjen

Bisedoi Elona Tereziu Artriti reumatoid është një ndër sëmundjet inflamatore artikulare më të shpeshta që prek rreth 1% të popullatës së përgjithshme në të gjithë botën. Karakterizohet nga një periudhë e gjatë acarimi dhe në shumë raste mund ta çojë të sëmurin dhe në invalidizëm. Doktoreshë Alma Kodheli, mjeke remautologe pranë Qendrës së Specilaiteteve Nr. 2 në kryeqytet, bën një ...

Read More »